-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Akit Jeruzsáleminek nevezünk - kiállítás nyílt II. András életéről
A kevéssé ismert történelmi tényeket is bemutató kiállítás az uralkodó életének legfontosabb eseményein vezeti végig a látogatót.
A kiállítótérben kiemelt szerep jut II. András szentföldi hadjáratának, az Aranybullának és Gertrudis királyné szarkofágjának is. A díszteremben izgalmas installációk idézik meg a múltat és kalauzolják végig a látogatókat.
A tárlat három fő egységre oszlik: az egész kiállítás gericét egy letisztult, modern kötösbe bújtatott idővonal adja, mely szemléletesen igyekszik bemutatni II. András életét és uralkodását.
A második nagy egység az uralkodó életének legfontosabb mozzanatait villantja fel, míg a harmadik, leglátványosabb fejezete a kiállításnak az 1217 és 1218 közötti szentföldi hadjáratot prezentálja.
A tárlatnyitón Dr. Nagy Veronika, a Szent István Király Múzeum igazgató-helyettese kiemelte, hogy II. András uralkodásának három évtizede olyan eredményeket hozott, amelyek évszázadokig meghatározták az ország politikai rendszerét.
"Uralkodásának legjelentősebb eseménye az Aranybulla kiadása, melynek ismertetésére a kiállítás is nagy hangsúlyt fektet. A Magyar Nemzeti Levéltárral való együttműködésnek köszönhetően pedig elkészülhetett és bemutatjuk II. András és Imre király bulláinak másolatait is." - mondta el a múzeum igazgató-helyettese, aki szólt arról is, hogy a látogatók ízelítőt kaphatnak a korszak építészeti kultúrájából és hétköznapjaiból is.
Cser-Palkovics András polgármester a tárlatnyitón hangsúlyozta, hogy a Királyi Napokon úgy érezhetik jól magukat a fehérváriak, hogy közben tiszteleghetnek a város hagyományai, értékei és történelmi múltjának személyiségei előtt is.
"A II. András kiállítás valaminek a kezdetét is jelenti, hiszen kerek évfordulóhoz közeledünk, nincs messze 2022, az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulója, amit kellő méltósággal illik majd megünnepelni." - tette hozzá Székesfehérvár polgármestere, aki köszönetet mondott a szakembereknek a kiállítás előkészítéséért és egyben reményét fejezte ki, hogy sokan tekinthetik majd meg az érdekes tárlatot.
Belegrai Tamás régész, a kiállítás kurátora kiemelte, hogy nehéz, de hálás feladat II. András életének bemutatása, hiszen közel három évtizedes uralkodása bővelkedett az érdekesebbnél érdekesebb eseményekben.
A kiállításon ügyeltek arra is, hogy egyformán hangsúlyosan szerepeljenek mind a köztudott, mind a kevésbé ismert életesemények. " II. András neve hallatán a legtöbb embernek az Aranybulla és első felesége, Gertrúd halála sejlik fel. Ellenben már jóval kevesebben tudják, hogy II. András milyen hosszadalmas harcot vívott fivérével, Imrével a magyar trónért, vagy azt, hogy ő volt az első olyan magyar uralkodó, aki a kereszténység kibontott zászlaja alatt hadra vonult a szentföld visszahódításáért. Se előtte, se utána nem volt még egy ilyen magyar király.." - fogalmazott a tárlatnyitón a kiállítás kurátora.
A rendhagyó tárlat 2018 december 31-ig, hétfőtől vasárnapig, 10 és 18 óra között látogatható a a Szent István Király Múzeum Rendház épületében.