-
Étterem a konyhában
Új lakásétterem nyílt Székesfehérváron. A Séf 921 Kitchenben az asztaltól karnyújtásnyira dolgozik a szakács, aki egyben felszolgáló és házigazda is, így az ételkészítésnek, akár mi is részesei lehetünk.
2025.02.15. -
Design vásár szombaton
A Budapest Central European Fashion Week kísérő programjaként, az Art & Joy pop-up store Design Vásárt rendez Székesfehérváron, amely azt a különleges lehetőséget kínálja a látogatóinak, hogy közvetlenül az iparművészektől vásárolhatnak egyedi alkotásokat. A rendezvény díjmentesen látogatható!
2025.02.15. -
Botanikai séták
Folytatódnak idén is a botanikai séták Fehérvárcsurgó romantikus édenkertjében, a Károlyi Kastély csodaszép parkjában. Havonta egy-egy alkalommal várja a természetbarátokat Györök Orsolya tájépítész, és mutatja be a látogatóknak a kiemelt értékű természetvédelmi területet, annak különleges kincseit.
2025.02.15. -
Szeret vagy nem szeret?
A párkapcsolati dinamikák változása, a pozitív, szeretetteljes, kötődő kapcsolat kialakítása és megtartása adja a Barátság mozi február 19-i Csajos estjének témáját; a résztvevők dr. Poór Judit párkapcsolati és szexuális tanácsadóval beszélgethetnek az ezzel kapcsolatban felmerülő kérdésekről.
2025.02.15.
Aknázómoly ellen is kezelik városszerte Fehérvár vadgesztenye fáit
![Aknázómoly ellen is kezelik városszerte Fehérvár vadgesztenye fáit](/_upload/images/news/69180/gesztenyefa01.jpg)
Ez a jellegzetes alakú, fehér virágú fafaj a város több meghatározó utcájában alkot fasorokat, valamint néhány parkban és lakótelepen is megtalálható elszórtan.
Az eljárás során néhány milliméter átmérőjű lyukakat fúrnak körbe a fa törzsébe, majd ezt követően speciális injektáló pisztollyal fecskendezik be a rovarkártevők és gombabetegségek ellen is hatásos készítményt a fába.
A szer bekerül a szállítószövetekbe, amelyen keresztül eljut a lombkoronához. Az injektálást követően a furatokat fasebkezelő géllel zárják le - mondta Anik Júlia kertészmérnök.
A vadgesztenye legjelentősebb rovarkártevője a vadgesztenyelevél-aknázómoly, amely időjárástól függően jellemzően április második felében rajzik. Ezt követően a nőstények a levelekre rakják le petéiket. A kikelő lárvák rögtön berágják magukat a levéllemezbe, és itt kezdik meg kártételüket a levél belső rétegének fogyasztásával, ún. aknázásával. Ez néhány hét elteltével jellegzetes barnás, elszáradó foltok formájában jelentkezik a levélen.
Ezt a folyamatot szakítja félbe az injektálás, ugyanis ha a kezelt felülettel találkozik a kártevő, akkor a táplálkozás pár nap alatt leáll, a lárva elpusztul és az aknásodás nem alakul ki.
Az eljárás teljes mértékben veszélytelen a környezetre nézve, hiszen nem permetlé formájában kerül kijuttatásra a hatóanyag, hanem célzottan, a fa belsejébe. A kezelés gombabetegség elleni hatóanyagot is tartalmaz, így a fák komlpex védekezésben részesülnek.
A vadgesztenyék mellett a város idős platánfáinak egy részét is injektálják, ez esetben is összetett gomba- és rovarölő szeres kezelés valósul meg.
Injektálásos kezelésben részesül többek között a József Attila utcai, Budai úti, Prohászka utcai, Pirosalma utcai vadgesztenye fasor, a Jávor Ottó téri, Béke téri és a Zsuzsanna forrásnál található vadgesztenye fák, valamint a város több pontján elszórtan található egyes fák is.