A Civilek Napját ünnepelték - indulnak a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatai

Már több mint 20 éve ünnepeljük február 1-jén a Civilek Napját. Magyarországon jelenleg mintegy 61 ezer civil szervezet létezik, amelyeknek célja a társadalom, a közösségek szolgálata, az állami és önkormányzati feladatok ellátásának segítése. A Nemzeti Együttműködési Alap pályázatairól február 12-én a Városháza Dísztermében tartanak tájékoztató fórumot.
2019.02.01. 12:44 |
A Civilek Napját ünnepelték - indulnak a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatai

A Civilek Napja alkalmából hirdette meg az "Aktív állampolgárság a fiatalok szemével" című rendezvényt a Fejér Megyei Civil Információs Centrum.

A program első részeként jó gyakorlatokkal ismerkedhettek meg a fiatalok néhány civil szervezet bemutatkozása révén. Megismerhették többek között a Strassz Életmód Egyesület, a Jótétemény Alapítvány, a Széna Egyesület a Családokért, a Pata és Mancs Terápiás és Oktatási Egyesület és a Veled Kulturális Ifjúsági Egyesület munkáját is.

Február 12-én, kedden 9.00 órától a Polgármesteri Hivatalban tájékoztató fórumot tartanak a 2019. évi NEA pályázatokról, a Miniszterelnökség munkatársainak bevonásával.

A Civilek Napja alkalmából Székesfehérvárra látogatott Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárság helyettes államtitkára. Az államtitkár kiemelte, hogy a kormány támogatja és segíti a helyi közösségekért tevékenykedő civil szervezeteket, egyrészt azzal, hogy évről évre növekvő állami forrást biztosít a civil szférának, másrészt azzal is, hogy civil információs centrumokat működtet mindegyik megyében.

Szalay-Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár elmondta, hogy hasznos munkát végeznek a civil szervezetek az országban, hiszen a kormányról és az önkormányzatokról vesznek le terheket tevékenységük révén.

A tavalyi évben 284 millió forintot osztott szét az állam a civil szférának, munkájukat segítve. „Fontos, hogy az egyesületek, alapítványok értékteremtő munkáját segítendő már megjelentek a Nemzeti Együttműködési Alap 2019. évi pályázati felhívásai a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján. A több mint 61 ezer magyarországi civil szervezet idén összesen 5,9 milliárd forintos keretösszegre nyújthat be pályázatokat. Ez az elmúlt öt év alatt 75%-os növekedést jelent. A kiírás szerint a civil szervezetek működésének biztosítására vagy szakmai programjának megvalósítására  fordítható, úgynevezett összevont pályázatokra 2019-ben 3,5 milliárd, míg a helyi és területi hatókörű civil szervezetek egyszerűsített támogatására pedig csaknem egymilliárd forint került elkülönítésre.” - hangsúlyozta az államtitkár.

Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a civil szféra legfontosabb feladata a közösségépítés.

Arra biztatta a fehérvári nonprofit szervezeteket, hogy jelentkezzenek a Nemzeti Együttműködési Alap pályázataira, hiszen akkor a források a megyeszékhelyre érkeznek, gazdagítva ezzel a helyi civil társadalom tevékenységét. „2018-ban városunk 327 millió forint forrást biztosított a nonprofit szervezeteknek tevékenységükhöz, ezzel 238 szervezetet támogattunk. Ez a szám is mutatja, mennyi aktív civil szervezet van a megyeszékhelyen. Február 15-én elfogadjuk Székesfehérvár költségvetését, és idén is annyi forrás áll majd a szervezetek rendelkezésére, mint a tavalyi évben.” - fogalmazott a polgármester.

Zugor Zsuzsanna szakmai vezető hozzátette: „Változik a világ, és ma már a közösségépítés felé kell fordulnia a civil szervezeteknek. Éppen tegnap járt le egy pályázati határidő a megyeszékhelyen közösségépítő tevékenységre, és ötvennél is több pályázat érkezett. A mai napon a fiatalokhoz szólunk, hiszen a közösségi szolgálat révén kapcsolódik egymáshoz a két csoport. A Nemzeti Együttműködési Alap pályázatairól pedig 2019. február 12-én a Városháza Dísztermében tartunk majd egy tájékoztató fórumot, hiszen a Fejér Megyei Civil Információs Centrum egyik feladata a civil szervezetek tájékoztatása egy-egy pályázati lehetőségről.”

A rendezvény folytatásaként kerekasztal beszélgetésre várta a fiatalokat a Fejér CIC, ahol megbeszélhették eddigi tapasztalataikat a nonprofit szektorról, tevékenységükről. A program zárásaként figyelemfelhívó Flashmob zajlott az Országalmánál a Megadance Táncstúdió részvételével.