Aláírták az Európai Unió alkotmányát

 Rómában a 25 tagállam képviselői aláírták az Európai Unió alkotmányos szerződését. Magyarországot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter képviselte. A dokumentum akkor lép hatályba, ha minden tagállam ratifikálta azt. Szimbolikus ünnepség szimbolikus helyen: Rómában, a Capitoliumon ugyanabban a Julius Caesar teremben írták alá az alkotmányt, ahol 1957-ben megalakult az Európai Gazdasági Közösség, vagyis az Európai Unió elődje.
2004.10.29. 18:46 |

 Rómában a 25 tagállam képviselői aláírták az Európai Unió alkotmányos szerződését. Magyarországot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter képviselte. A dokumentum akkor lép hatályba, ha minden tagállam ratifikálta azt.

 Szimbolikus ünnepség szimbolikus helyen: Rómában, a Capitoliumon ugyanabban a Julius Caesar teremben írták alá az alkotmányt, ahol 1957-ben megalakult az Európai Gazdasági Közösség, vagyis az Európai Unió elődje.

 Az unió alapítóinak álmai valósulnak meg az alkotmányos szerződéssel. Ez ugyanakkor nem az út vége, hanem a további fejlődés kezdete - hangsúlyozták a pénteki római aláírást megelőző ünnepségen az unió vezetői és az olasz házigazdák üdvözleteikben. Az ülés előtt az olasz köztársasági elnök, Carlo Ciampi és Silvio Berlusconi miniszterelnök méltatta az alkotmányt, majd az unió vezetői mondtak beszédet.

 Elsőként Guy Verhofstadt, Belgium miniszterelnöke látta el kézjegyével az okmányt, őt ABC-sorrendben követték a többi 24 tagállam kormányfői. A magyar miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc és a külügyminiszter, Kovács László szignálta a dokumentumot. A ceremónián részt vettek a tagjelölt országok, Románia, Bulgária, Horvátország és Törökország képviselői is.

 Az alkotmányos szerződés keretbe foglalja az EU úgynevezett elsődleges joganyagát, és továbbfejleszti az együttműködést. A 350 oldalas dokumentum előszava szerint a tagországok felülemelkednek ősi megosztottságaikon, egy közös jövő megteremtésére törekednek. A szerződés azt követően lép életbe, hogy valamennyi EU-tagországban ratifikálják.
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.