Aláírták Bulgária és Románia uniós csatlakozási szerződését

 Ünnepélyes keretek között aláírták hétfőn délután Luxembourgban Bulgária és Románia csatlakozási szerződését az Európai Unióval. A szerződések értelmében a két balkáni ország 2007. január 1-jével nyer teljes jogú tagságot az unióban. A dokumentum záradékai között szerepel azonban, hogy a csatlakozás egy évvel elhalasztható, ha a további felkészülés üteme elmarad a kívánatostól. Somogyi Ferenc külügyminiszter hangsúlyozta: "Magyarországnak alapvető érdeke, hogy szomszédjai - a csatlakozási kritériumokat teljesítve - az EU tagjai legyenek".

2005.04.26. 07:52 |

 Bulgária és Románia 2007. január 1-jével teljes jogú tagként csatlakozhat az Európai Unióhoz. A csatlakozási szerződést hétfőn írták alá a tagországok külügyminiszterei.

 Ünnepélyes keretek között aláírták hétfőn délután Luxembourgban Bulgária és Románia csatlakozási szerződését az Európai Unióval. A szerződések értelmében a két balkáni ország 2007. január 1-jével nyer teljes jogú tagságot az unióban. A dokumentum záradékai között szerepel azonban, hogy a csatlakozás egy évvel elhalasztható, ha a további felkészülés üteme elmarad a kívánatostól. 

 A csatlakozási szerződést a jelenlegi tagországok részéről a külügyminiszterek, köztük a magyar Somogyi Ferenc írta alá a Neumünster apátság épületegyüttesében. A két szerződő ország a legmagasabb - állam- és kormányfői - szinten képviseltette magát. 

 Mind Bukarest, mind Szófia közel tíz évet várt a csatlakozásra. Románia 1995. július 22-én, Bulgária 1995. december 14-én nyújtotta be hivatalos csatlakozási kérelmét. A nem is olyan régen még 12 tagú EU így tizenkét év alatt 27-re emeli tagállamainak számát, lakóinak száma 485 millióra, az unió teljes területe 4,25 millió négyzetkilométerre nő. 

Magyarországnak érdeke, hogy szomszédjai is tagok legyenek 

 Somogyi Ferenc külügyminiszter luxembourgi sajtótájékoztatóján az aláírás kapcsán egyebek között azt hangsúlyozta, Magyarországnak alapvető érdeke, hogy szomszédjai - a csatlakozási kritériumokat teljesítve - az EU tagjai legyenek. Leszögezte: a bővítési folyamat természetes lépéséről van szó. 
 Emlékeztetett arra, a szerződésben szerepelnek a megfelelő utalások - a legrosszabb esetben még védintézkedések is - arra az esetre, ha bármilyen további feladatok, kérdések vetődhetnek fel a csatlakozási tárgyalásokon vállalt feladatok teljesítésében.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.