Alba-mérleg: újabb hazai vereség és egy újabb légiós

A Falco ellen folytatta bajnoki szereplését az Alba Fehérvár. Jól kezdtek a hazaiak, magabiztos vezetésük viszont mintha elaltatta volna őket. A bajnokságban eddig gyengélkedő Falco fokozatosan érzett rá az esélyre, és a hajrában triplákkal kivívta a győzelmet. Az Alba vezetői a meccs után bejelentették, hogy próbajátékra érkezett a csapathoz az amerikai center, Kyle Barone.
Alba Fehérvár - Falco Szombathely 77-81
2014.01.19. 20:00 |

Supola Zoltán ott folytatta, ahol a Szeged ellen abbahagyta: egy dupla, egy tripla jött tőle a meccs elején. A nagy rohanásban ziccerek maradtak ki mindkét oldalon, de az Alba azért be-betalált, miközben az  eredményjelző megadta magát... Emiatt 9-2-nél állt a játék, úgy tűnt, a kényszerszünet a vendégeknek lesz jó, hosszasan átbeszélhették a hibákat. Mégis Hobbs és Moore szerzett újabb kosarakat, tíz fölé nőtt a különbség az 5. percre. Ekkor a Falco is megtette, amit a Szeged, beállt zónázni, ez, és az Alba cseréi mintha kizökkentették volna a ritmusból a hazaiakat. Carlos Frade tizenegy embert forgatott, közülük Hobbs és Somogyi remekül megértették egymást, centerünk egykezes zsákolásai zárták az összjátékokat. Az első negyed végére Juhos Levente büntetőivel visszaállt a közte tíz.
KÉPGALÉRIA a mérkőzésről
Hobbs csont nélkül bevágott triplájával indult a második etap, és a védekezés sem ízlett a vendégeknek. Bognár kosara Somogyi hóna alól mégis bravúros volt, a túloldalon Moore futtából dobott triplája gondoskodott a látványról, időkérésre késztetve Andelko Mandicsot. Továbbra sem potyogtak a kosarak, pedig rádobás akadt szépen. Nagy ováció fogadta Timkó első kosarát, szépen pöcizett vissza egy labdát, faulttal együtt. A Vasasból érkező center mintha most bátrabban játszott volna, lepattanó, kiharcolt fault is ezt mutatta - de a másik oldalon is volt ügyeskedő fiatal, Perl villanásai csalták közelebb a Falcót. Az Alba is zónázott, de a másik palánk alatt volt inkább gond, alig találtak be Tóth Norbiék. Will hármasával már csak három pont volt az előny, Juhos egy 2+1-es akcióval lett ismét befejezőeember.
Nem lett pontosabb az irányzék a szünetben, minden harmadik támadásból született kosár a második félidő elején - mármint mindkét oldalon... Tóth Norbi először volt eredményes, úgy tűnt, ezúttal hiányzik az igazi nyerőember - bár Moore pontokkal és assziszttal is jelentkezett.  Perl és Szabó révén brusztolt ki kosarakat a Falco, nálunk inkább csak a bruszt maradt, a palánk alatt Somogyi nélkül, aki a padon ült, nem volt esély. Zagorac, Timberlake és Szabó négy faultja miatt ugyanakkor gondban volt a szombathelyi csapat, amelyet eladott labdákkal segített ki a támadásban totálisan tanácstalanná váló Alba. Nyílt volt a meccs az utolsó negyed előtt.
Ki is egyenlÍtett a Falco az első támadásából a záró etapban, Timberlake kosarára azonban Moore tudott válaszolni. Ekkor a harci szellem is más volt már a meccs elején kába vendégeknél, jól tartotta őket kézben Robinson. Irányító kollégája triplájára Hobbs felelt  hasonlóan, folyamatosan verte vissza a Falco egyenlítési kísérleteit az Alba. De amikor Will is átdobta a zónát, megint egyenlő lett, az utolsó öt percen belül! Újabb eladott labda, és Timberlake berepülős zsákolása már vendégelőnyt jelentett - majd még két lerohanás, és a széteső Fehérvár villámgyorsan hatpontos hátrányba került. Maradt még idő, kédés volt, talál-e nyerőembert az újabb időt kérő Carlos Frade. Moore azonnal 2+1-gyel próbált felelni erre. Felállt védelem ellen nehezen ment a Falcónak is, Somogyi kiegyenlített! Robinson dudaszóra vágott hatalmas triplát és Perl is jól célzott kintről - ez döntött, mert a hazai triplakísérletek kimaradtak. Gyenge dobásteljesítménye miatt rövid időn belül második vasi vendégétől is kikapott az Alba Fehérvár.
Alba Fehérvár – Falco-Trend Optika KC Szombathely 77-81 (24-14, 12-16, 16-20, 25-31)

Alba: Hobbs 10/6, Supola 7/3, Moore 21/6, Tóth N. 9/3, Somogyi 14. Csere: Szanati -, Olah 2, Juhos 10/3, Tóth P. -, Blaskovits -, Timkó 3.
Falco: Robinson 23/12, Timberlake 9, Perl 15/6, Zagorac 12/3, Szabó M. 10. Csere: Simon -, Will 8/6, Bognár 4.

Carlos Frade így értékelt: "Gratulálok a Falcónak, jól használta a saját fegyvereit. A második félidőben 51 pontot kaptunk, a védekezésünk az elsőben is csak átlagos volt, ekkor pedig egyenesen szörnyű. Egy-egy támadásnál védekezésben csak pár másodpercig koncentráltunk, utána nem, márpedig mindegyik 24 másodpercig tart. Ha jó csapat akarunk lenni, mindenkinek tennie kell ezért, aki két percet játszik, addig, aki huszonötöt, annak meg addig kell maximumot nyújtani. Minden egyes másodpercnek jelentősége van - ma nagyon messze voltunk attól, hogy jó csapatnak nevezhessük magunkat. Tanulnunk kell, tovább fejlődni már a következő mérkőzésig is."
 A további javulásban remélhetőleg segíthet egy új légiós - a mérkőzés után mutatták be Kyle Barrone (a képen középen) személyében a jelöltet. A 24 éves amerikai center (208 centiméter) másfél hetes próbajátékra érkezett Fehérvárra, a szezonban korábban a lengyel Turownál volt (ahonnan tavaly Ronnie Moore jött). Carlos Frade elmondta, egy jó mentalitású, fiatal kosarasról van szó, gyors magas embernek számít, aki segíthet 4-es és 5-ös poszton a csapatnak. Fiatal, sikeréhes játékos, aki tanulni, fejlődni akar - emelte ki a mester. Ezt Barone is megerősítette, mint mondta, célja, hogy sokat tegyen hozzá az Alba játékához.