-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
Április közepére megújul a Géza nagyfejedelem tér
A keddi, helyszínen tartott sajtótájékoztatón elhangzott: az ásatásokkal a Szent István Király Múzeum szakemberei az időjárási körülmények függvényében december 22-ig végeznek, a tér felújításával április közepére kell elkészülnie a kivitelezőnek.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum igazgatója elmondta, hogy a 2014 óta, több szakaszban folyó feltárási munkálatok utolsó fázisa érkezett el a Géza nagyfejedelem téren. Az elmúlt években végzett kutatások jelentős ismeretekkel gazdagították az egykoron itt álló ispáni, későbbi királyi vár történetét. A korábbi kutatások során is kerültek elő kisebb falszakaszok, falmaradványok, amelyek egyértelműen megerősítették az erődítmény meglétét ezen a területen. Ezen belül el lehet különíteni egy világi és egy szakrális teret.
Az ásatások során új épületek, köztük valószínűleg a palota maradványa került a felszínre.
Rekonstruálhatóvá váltak a püspöki székesegyház középkori előzményének építési fázisai. Az innen előkerült leletanyag változatossága tanúskodik a történeti városmag kiemelt szerepéről. Török kori utca térkőburkolata, az elbontott erődfal törmeléke, egy másfél - két méter vastagságú fal alapozásának alja – ezeket mutatta meg a feltárás hatodik napján a helyszínen dr. Reich Szabina. „A templom déli oldala mellett vegyes korú épületek falmaradványait találtuk. Egy nagy beásás történt annak idején, amelynek feltöltését úgy oldották meg, hogy a környező épületeket beledöntötték. Ezek vegyes korúak: vannak középkori és török kori épületmaradványok. Előkerültek középkori kőfaragványok, amelyek az egykor itt álló vagy plébánia ház, vagy templom részét képezték. Itt is került elő egy massziv, 130 cm széles vastag fal, amely erődfalra mutat, de találtak külső várfal követ is. Az első, barokk kori temetkezéseket megtaláltuk, elég rossz állapotban, ezek bolygatva vannak, de anatómiai rendben találhatók a csontok. Bízunk abban, hogy lefelé haladva sokkal jobb állapotban lévő sírok kerülnek elő.”
Dr. Reich Szabina, az ásatást vezető régész szólt arról, hogy a jelenleg zajló kutatással további világi épületek, a plébániaház, valamint erődfalak megléte várható. A templom körüli temető utolsó szakasza is felszínre kerül. Az így kapott eredmények segítségével a középkori Székesfehérvár egyik legfontosabb részének fejlődéstörténete tárul elénk.