-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Áprilisban ismét Székesfehérvár ad otthont a Fejér Megyei Diáknapoknak
Ahogyan tavaly, ebben az évben is 12 kategóriában mutathatják meg tehetségüket a fiatalok. A szervezők 2019-ben is ezernél több diákot várnak a programra.
"Április a fiatal fehérvári tehetségek hónapja lesz, hiszen április 1-jén lesz a Siklósi Gyula Városismereti Verseny döntője, április 6-án a X. Fehérvári Versünnep fináléja és április 12-14-én pedig a Fejér Megyei Diáknapok." - emelte ki Mészáros Attila alpolgármester, aki örömét fejezte ki, hogy a hat évtizedes múltra visszatekintő megyei diáknapok programsorozata tovább él és idén újra Székesfehérváron talál otthonra. Székesfehérvár alpolgármestere hozzátette, hogy a nevezések már elindultak és eddig több mint 20 iskola regisztrált a programsorozatra, amely kiváló lehetőség a megye diákságának arra, hogy megmutassa tehetségét. Sári Máté, a Fehérvári Programszervező Kft. munkatársa elmondta, a Diáknapok központi helyszíne – ahogyan a korábbi években is – a Művészetek Háza lesz, itt állítják fel az információs pultot, ahol a szokásos karszalagot, az ajándékokat átvehetik az iskolák képviselői. Itt rendezik a pályázók által beküldött legjobb képző-, nép- és iparművészeti alkotásokat, valamint fotókat és plakátokat bemutató kiállítást, a Barátság moziban vetítik le a filmeket. Ugyancsak itt tartják majd a honismereti és az irodalmi kategória pályázói számára a szakmai konzultációkat.
A helyszínek között új A Szabadművelődés Háza, ahol a népdalénekesek, néptáncosok, népzenészek lépnek fel, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház, ahol a diákszínpadosok mutatkoznak be, valamint a Városháza Díszterme, ahol a vers- és prózamondókat hallhatjuk majd.
A könnyűzenei kategória fellépői a Művészetek Háza színháztermében, az énekesek és kórusok a Táncházban, a komolyzenészek a Hermann László zeneiskolában, a sótájm kategória résztvevői pedig az Alba Plazában mutatkoznak be. A Diáknapokat záró gálát vasárnap a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház dísztermében láthatja a közönség.
Fontos tudnivaló, hogy ebben az évben a Diáknapok keretében rendezik az Éneklő ifjúság hangversenyt – erre március 18-ig lehet jelentkezni. Ez a határnap nem azonos a Diáknapokra való jelentkezés határidejével!
A Diáknapok lebonyolításában idén is népes önkéntes csapat vesz részt az Iskolai Közösségi Szolgálat keretei között. Idén a székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium vállalta, hogy diákjaival ellátja a programhoz kapcsolódó feladatokat. Az önkénteseket a rendezvényt megelőzően a szervezők egy tréningen készítik fel, az eseményen pedig jól felismerhető, egyforma ruházatban lesznek jelen minden helyszínen, hogy segítsék a versenyzőket és a nézőket. A szervezők számítanak az önkéntes fotósokra is, akik március 13-ig jelezhetik részvételi szándékukat a Diáknapok honlapján található jelentkezési lapon.
A kulturális fesztivál rendezői ismét neves szakembereket, művészeket kértek fel aversenykategóriák zsűrijébe, többek között Szalóki Ági, Novák Péter, Csóka Péter, Vörös Janka, Dubóczky Gergely, Nagy Péter, Várnai Gyula és Kálnay Adél dönt majd arról, hogy az egyes pályaművek, illetve produkciók arany, ezüst vagy bronz fokozatú oklevélre érdemesek-e. A legkiemelkedőbb produkciók és alkotások kategóriadíjat, illetve különdíjat kapnak, továbbá felléphetnek a Diáknapokat lezáró gálaműsorban – és persze gazdára talál a megye és a két rendező város nagydíja, a közönségdíj, valamint a különleges fesztiváldíj is. Tavaly megváltozott a pontszámítási rendszer: az iskolák produkciói által elért pontszámot a benevezett produkciók számához arányosítják, így a fesztiváldíjat a legeredményesebb iskola viheti haza.
A rendezvények megtekintése mindenki számára nyitott és ingyenes: a szervezők és a színpadra lépők várják a nézőtérre barátaikat, családtagjaikat és valamennyi érdeklődőt.