-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Aranybulla Művészeti Napok a zene jegyében - terítéken az opera
Több mint húsz éve, az Öreghegyi Közösségi Ház egykori legendás igazgatója, Tóth István ötlete nyomán született meg az Aranybulla Művészeti Napok programjának ötlete. A nagy múltú rendezvényen hagyományosan kiállítás nyílik, a színpadot pedig főként zenés produkciók veszik birtokba.
A rendezvény pénteki napja az opera jegyében telik: elsőként, 18 órakor Léder-Puja Andrea és Kendi Lajos operaénekesek, valamint Oláh Krisztián zeneszerző, zongoraművész invitál mindenkit a Budapest Opera Lounge „lazán exkluzív” műsorára: barokk áriák, francia sanzonok és nápolyi dalok hangzanak el új köntösben, a jazzharmónia-világba átültetve.
Az operai hangulatot folytatva 19 órakor nyílik meg Velich Rita Jászai Mari-díjas jelmeztervező és Velich Dóra Teo képzőművész A szellem misztériuma című kiállítása. Velich Rita, a Magyar Állami Operaház jelmeztervezője számos budapesti és vidéki színházban dolgozott, munkásságában meghatározók a zenés színházi és táncdarabok – többek között olyan nagy sikerű musicalek jelmezeit tervezte, mint a Mozart!, az Elisabeth vagy a Rómeó és Júlia, és ő tervezte a Bánk bán operafilm jelmezeit is. Fehérvári kiállításán a Turandot, A bajadér, a Veled, Uram!, a Macbeth, a Varázsfuvola, az Aida és az István, a király produkciókhoz készült jelmezeiből látható válogatás.
Velich Dóra Teo a Magyar Képzőművészeti Főiskolán diplomázott, 1985 óta állítja ki műveit. Művészetét változatos technika- és anyagalkalmazás jellemzi; munkásságában kiemelkedő jelentőségű a keleti ihletésű művek, illetve a modern természettudomány és a művészet kapcsolatát kutató, a fizika és a csillagászat jelenségei által inspirált munkák megalkotása. A két alkotó tárlatát Csáji László Koppány író, kulturális antropológus, az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet igazgatója nyitja meg, közreműködik Lantos Zoltán hegedűművész, valamint a Székesfehérvári Balett Színház táncművészei. A kiállítás október 7-ig látogatható.
A tárlatnyitó után, 19.30-kor gyertyafényes, fehér asztalos opera fine dininggal folytatódik az este.
Léder-Puja Andrea operaénekes „operafalatokkal” várja a közönséget: operaáriákat, és ezekhez recepteket válogatott össze, amelyekből kóstoló készül a közönség számára. A műsorban elhangzó dalok karaktereit Léder-Puja Andrea és Kendi Lajos Velich Rita jelmezeiben jeleníti meg, Székely Attila zongoraművész közreműködésével. A koncert ingyenes, de a különleges kóstoló belépőjegyhez kötött, regisztrálni augusztus 23-ig lehet a www.fehervariprogram.hu oldalon.
A zene nem hiányzik a szombati kínálatból sem: történetek, versek, dalok hangzanak el Beck Zoltán énekes-gitáros, dalszerző és Vecsei H. Miklós színművész 20 órakor kezdődő Kártyajáték című estjén. A Kártyajáték 32 lapból áll, ugyanúgy, mint egy pakli magyar kártya. A kártyák mindegyikén egy-egy szó, félmondat: valami, ami talán az életfordulókat jelöli, vagy csak hangulatot, állatot, égitestet. Az esten legfeljebb tíz kártyalapot játszanak ki – de a paklit a közönség keveri, és a lapokat is a jelenlévők húzzák.
Az Aranybulla Művészeti Napok zárásaként vasárnap este nyolckor a Soulwave lép színpadra. Az indie és folk hatásokkal rendelkező magyar alternatív-rock zenekar dalait lélekemelő monumentalitás jellemzi; nagyívű refrének, metaforikus dalszövegek, mindezt a modern akusztikus popzene köntösébe bújtatva. A zenekar 2017-ben elnyerte Az Év Felfedezettje díjat a Petőfi Zenei Díjon. A zenekar tagjai: Fodor Máté (ének), Huszár Ádám (gitár), Szabó Ferenc (gitár), Pap Attila (basszusgitár) és Tóth Barnabás (dobok).
Az Aranybulla Művészeti Napok programjaira az opera fine dining kivételével ingyenes a belépés.