-
Ezek lesznek a 2025-ös hosszúhétvégék - két ünnep is szombatra esik majd
Öt alkalommal örülhetünk hosszú hétvégéknek 2025-ben, ugyanakkor lesz több olyan ünnepünk, amely szombatra esik. Áthelyezett munkanapokra háromszor kell számítani, egy alkalommal tavasszal, egyszer ősszel, egyszer pedig télen.
2025.01.01. -
Már megvásárolhatók a matricák
Már megvásárolhatók a 2025-re érvényes országos és vármegyei autópálya-matricák – közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.
2024.12.30. -
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16.
Aszályos, száraz és forró lehet 30 éven belül a Kárpát-medence időjárása
Hatástanulmányt készítettek a közelmúltban szakemberek a globális felmelegedés várható magyarországi hatásairól. Prognózisuk szerint hazánkban meleg lesz és sokkal kevesebb eső; összességében sokkal kellemetlenebb időjárás várható. (az aszályról bővebben...)
Az elmúlt húsz év klímakutatásainak Magyarországra vonatkozó részeit összegezte négy magyar meteorológus A globális felmelegedés éghajlati sajátosságai című tanulmányban, adta hírül a Népszabadság. Következtetésük, hogy ha duplájára nő a légkör CO2-tartalma, - amire igen nagy az esély - akkor a Kárpát-medence időjárása az elkövetkező húsz-harminc évben látványosan meg fog változni, mégpedig negatív irányban.
Az éves átlaghőmérséklet 0,75 fokkal nő: tavasszal és nyáron alig, ősszel viszont mindjárt 1,5 fokot. A csapadék mennyisége és a csapadékos napok száma ezzel szemben csökken.
Megváltozik a nyár: több kánikulai nap lesz, kevesebb lesz a felhő, és 50 százalékkal csökkenhet a nyári csapadékmennyiség, ami viszont kevesebbszer és nagyobb adagokban fog lehullani. A tél még ennél is jobban megváltozik: enyhébb és csapadékosabb lesz, és egyre ritkábban lesz fehér a karácsony, mert a hó ritka lesz, és rövid ideig marad meg.
Az egyik szerző, Mika János szerint mindez akkor jelent drámai változást, ha az összes tényezőt együtt vesszük figyelembe, ugyanis félfokos melegedés a csapadék csökkenésével együtt már 60 százalékkal növelheti az aszályok gyakoriságát.