-
Mindig van egy jó ügyük
Az év első felében a fehérvári és az agárdi adományboltok bevételéből a kórházban gyógyuló gyermekek és a gyógyítók mindennapjait szeretnék szebb tenni. Ennek egyik lépése volt, hogy megszépült a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött, Csecsemő és Gyermek Osztály sürgősségi részlegének folyosója.
2025.03.29. -
Korrajz és enteriőr
A székesfehérvári Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Herczeg Ferenc Kék róka című darabja. Ugyan Bagó Bertalan egyszer Szegeden már színpadra állította a művet, ezúttal azonban a Kozák András Stúdióban, egy sokkal intimebb térben találkozhatunk a szereplőkkel. A Kék rókát március 29-én mutatják be a Vörösmarty Színházban.
2025.03.19. -
A népi kultúra otthona
Egy romos házból, az egykori kézművesek munkájával, pályázatokkal, sok-sok segítséggel, adományokkal és a város támogatásával újult meg és vették birtokba a fehérvári kézművesek 2010-ben a Kézművesek Házát. Az elmúlt 15 évben a tárgyalkotó népi kultúra igazi otthona lett a Rácz utca 27. Az ÖKK Podcast következő adásában a Ház történetéről a történelmét alakítókkal beszélgetnek.
2025.03.07. -
Rendezett közterületek és fejlesztések
A Városgondnokság éves üzleti terve, az egyik legfontosabb dokumentum az önkormányzati szolgáltató cég működésével kapcsolatosan. Mik lesznek az idei évi feladatok és legfontosabb fejlesztések, mennyi pénzből gazdálkodhat, mennyi emberrel dolgozhat a Városgondnokság 2025-ben? A kérdésekre Béndek Balázs a Városgondnokság gazdasági igazgatója válaszolt.
2025.03.03.
Ászanák székkel, sámlival, díszpárnával - beszélgetés Bódis Veronika jógaoktatóval

Egyre többen tartottak vele – valahogy így kezdődött. A régi csóri és a fehérvári csoportok mellett az Egészségfejlesztési Irodánál is tart órákat heti rendszerességgel.
Akik jártak vagy járnak hozzád jógázni, látják és érzik: mennyire szereted, amit csinálsz...
Nagyon szeretem látni, megtapasztalni, ahogy a jóga átalakítja a testünket és a lelkünket is. A fizikai gyakorlás céljából összegyűlt emberek közösséggé formálódnak, lelkileg is erősítik egymást, fontosak lesznek egymás számára. Fantasztikus dolog ezt megélni!
A jógának is több típusa ismert – te milyen foglalkozásokat tartasz?
Az eszközös hatha jóga gyakorlatai során különféle eszközöket – blokk, tégla, heveder, bot, szék, fal – használunk, a dinamikus jóga során pedig egymásba fonva végezzük az ászanákat. Fizikai szempontból nagy hangsúlyt kap a gerinc védelme és rugalmasítása, az erő és a hajlékonyság fejlesztése, a megrövidült izmok nyújtása, a gerinc karbantartása. A tinijógán a tinédzserek mozgásszegény életmódjából adódó tartásproblémákat ellensúlyozzuk, a gerinctartó izmokat erősítjük, a tartást javítjuk.
Kiknek javaslod az online jógát?
Bárkinek! De nyilván előny, ha valaki már jógázott előtte. A személyes jelenlét hiánya a legnagyobb különbség, online nem tudok belejavítani a gyakorlásba. Mindenképp egyszerűbb, könnyen kivitelezhető, lekövethető ászanákkal dolgozunk. Igyekszem alaposan, részletesen instruálni, hogy akik csatlakoznak, minél pontosabban végre tudják hajtani a pózokat. A gyakorlókat mindig figyelmeztetni kell, hogy saját korlátait, képességeit, teste állapotát tiszteletben tartva jógázzon.
Sokan kétkednek a virtuális mozgásfoglalkozásokban. Mi erről a véleményed?
Alapvetően a mozgás minden formája jó. Az online órákat könnyebb a napirendünkbe beilleszteni. A home office esetében is át kell mozgatnunk a testünket, ellensúlyozni az ülőmunka negatív hatásait. A jelenlegi helyzetben azonban ennél többet nyújthat egy online foglalkozás. Egyrészt bárkinek elérhető, nem kell kimozdulni. Másrészt a mozgáson kívül ad egy közösségi élményt, ami a jelenlegi „Maradj otthon!”-szituációban mindenképp antidepresszív hatású, a közösséghez tartozás, a „Nem- vagy egyedül!” élményét adja.
Mit emelnél ki a jóga előnyeiről ebben a különleges és nehéz időszakban?
Amellett, hogy a jóga látványosan javít a mindennapos, irodai munka okozta fájdalmaktól kezdve a krónikus fájdalmakig, sokszor még vissza is fordítja a beteg folyamatokat. Emellett képes arra, hogy az elmét is meggyógyítsa, a lelki fejlődést is támogassa. Csökkenti a feszültséget, segíti az aggódások elengedését, a pozitív gondolatokra való összpontosítást.
Mivel és hogyan készüljenek, akik részt vesznek egy online foglalkozáson?
Nyilván nem mindenkinek van otthon jógaeszköze: heveder, tégla vagy kerék – így széket, sámlit, övet, díszpárnát használunk. Az órák 90 percesek, és három részből állnak. Az első rész körülbelül 10 perc ráhangolódás, a megérkezés. Lecsendesítjük az elmét, elengedjük a napi stresszt, a feszültségeket, „letesszük” a külvilágot, és lélekben is megérkezünk a gyakorlásra. Ezt követi 1 óra ászanázás: ebben a szakaszban erősítünk, nyújtunk, átmozgatjuk az egész testet, a gerincre fókuszálva. Az utolsó szakasz a relaxáció, körülbelül 15 perc: ellazítjuk a testünket, tudatosítjuk izmaink állapotát, fejlődését. Ez nagyban csökkenti a stresszt, megtanítja az elménket fókuszálni.
Jelentkezhetnek olyanok is, akik még sosem jógáztak?
Igen! Természetesen nagyon alaposan kell követniük az utasításokat. A jóga nem verseny! Az elfogadás nagyon fontos: elfogadom testem jelenlegi állapotát, korlátait, és ezeket tiszteletben tartva – mindig csak egy kicsit túllépve a határokat – gyakorlunk.
A csoportjaid jó közösségek is. Hogyan lehet életben tartani a kapcsolatokat?
Most van például egy jógakihívásom: Betűzz ászanákkal! Minden nap adok egy szót, amit el kell ászanázni. Adtam hozzá egy segédletet, amin az ABC minden betűjéhez rendeltem egy ászanát. A játék összetartja a közösséget. És a szeretet, az egymásra való odafigyelés.
Bódis Veronikához ingyenes online jógaórára lehet jelentkezni az EFI közösségi oldalán: a másfél órás foglalkozások csütörtökönként 18 órától kezdődnek.