-
30 éve dolgozik az elesettekért
Zsabka Attila 1994 októberében csatlakozott az akkoriban már két éve működő Kríziskezelő Központhoz és harminc éve tartozik hivatalosan munkakörébe a hajléktalanellátás. A tenni akarás, az elesettek felé fordulás, a segítségnyújtás azonban már előtte is része volt a mindennapjainak.
2024.11.16. -
Interjú Patik Ferenccel
Víziváros új önkormányzati képviselőjének Székesfehérvár az otthona, a szülővárosa, melynek rengeteget köszönhet, ezért is vállalkozott arra, hogy következő éveit a város és a városrész szolgálatára tegye fel. Patik Ferenc számára az Akóts-malom és a Fűtőerőmű területei is adnak bőven feladatot, folytatni kívánja a zöldfelületek növelését, a kereszteződések, zebrák biztonságosabbá tételét és a közbiztonság erősítését.
2024.10.28. -
A felelősség most jóval több!
A Köfém lakótelep tízemeleteseitől Ráchegy és Búrtelep kertvárosias utcáin át egészen Börgöndig húzódik Székesfehérvár legnagyobb választókerülete, amelynek minden négyzetméterét jól ismeri Békési Ferencné Ági.
2024.10.25. -
Az együttgondolkodásban hiszek!
Szontaghné Kovács Erika, Feketehegy-Szárazrét és Szedreskert megválasztott új képviselője már túl van élete első lakossági fórumán, ahol nyitottan, sok-sok kérdéssel és kéréssel fogadták őt a körzet lakói. A képviselő közel egy évtizeden át dolgozott a szociális szférában tevékenykedő civil szervezetekkel, így nem véletlen, hogy szociális tanácsnokként az ő mindennapjaikat is segítheti majd önkormányzati munkája során.
2024.10.21.
Ászanák székkel, sámlival, díszpárnával - beszélgetés Bódis Veronika jógaoktatóval
Egyre többen tartottak vele – valahogy így kezdődött. A régi csóri és a fehérvári csoportok mellett az Egészségfejlesztési Irodánál is tart órákat heti rendszerességgel.
Akik jártak vagy járnak hozzád jógázni, látják és érzik: mennyire szereted, amit csinálsz...
Nagyon szeretem látni, megtapasztalni, ahogy a jóga átalakítja a testünket és a lelkünket is. A fizikai gyakorlás céljából összegyűlt emberek közösséggé formálódnak, lelkileg is erősítik egymást, fontosak lesznek egymás számára. Fantasztikus dolog ezt megélni!
A jógának is több típusa ismert – te milyen foglalkozásokat tartasz?
Az eszközös hatha jóga gyakorlatai során különféle eszközöket – blokk, tégla, heveder, bot, szék, fal – használunk, a dinamikus jóga során pedig egymásba fonva végezzük az ászanákat. Fizikai szempontból nagy hangsúlyt kap a gerinc védelme és rugalmasítása, az erő és a hajlékonyság fejlesztése, a megrövidült izmok nyújtása, a gerinc karbantartása. A tinijógán a tinédzserek mozgásszegény életmódjából adódó tartásproblémákat ellensúlyozzuk, a gerinctartó izmokat erősítjük, a tartást javítjuk.
Kiknek javaslod az online jógát?
Bárkinek! De nyilván előny, ha valaki már jógázott előtte. A személyes jelenlét hiánya a legnagyobb különbség, online nem tudok belejavítani a gyakorlásba. Mindenképp egyszerűbb, könnyen kivitelezhető, lekövethető ászanákkal dolgozunk. Igyekszem alaposan, részletesen instruálni, hogy akik csatlakoznak, minél pontosabban végre tudják hajtani a pózokat. A gyakorlókat mindig figyelmeztetni kell, hogy saját korlátait, képességeit, teste állapotát tiszteletben tartva jógázzon.
Sokan kétkednek a virtuális mozgásfoglalkozásokban. Mi erről a véleményed?
Alapvetően a mozgás minden formája jó. Az online órákat könnyebb a napirendünkbe beilleszteni. A home office esetében is át kell mozgatnunk a testünket, ellensúlyozni az ülőmunka negatív hatásait. A jelenlegi helyzetben azonban ennél többet nyújthat egy online foglalkozás. Egyrészt bárkinek elérhető, nem kell kimozdulni. Másrészt a mozgáson kívül ad egy közösségi élményt, ami a jelenlegi „Maradj otthon!”-szituációban mindenképp antidepresszív hatású, a közösséghez tartozás, a „Nem- vagy egyedül!” élményét adja.
Mit emelnél ki a jóga előnyeiről ebben a különleges és nehéz időszakban?
Amellett, hogy a jóga látványosan javít a mindennapos, irodai munka okozta fájdalmaktól kezdve a krónikus fájdalmakig, sokszor még vissza is fordítja a beteg folyamatokat. Emellett képes arra, hogy az elmét is meggyógyítsa, a lelki fejlődést is támogassa. Csökkenti a feszültséget, segíti az aggódások elengedését, a pozitív gondolatokra való összpontosítást.
Mivel és hogyan készüljenek, akik részt vesznek egy online foglalkozáson?
Nyilván nem mindenkinek van otthon jógaeszköze: heveder, tégla vagy kerék – így széket, sámlit, övet, díszpárnát használunk. Az órák 90 percesek, és három részből állnak. Az első rész körülbelül 10 perc ráhangolódás, a megérkezés. Lecsendesítjük az elmét, elengedjük a napi stresszt, a feszültségeket, „letesszük” a külvilágot, és lélekben is megérkezünk a gyakorlásra. Ezt követi 1 óra ászanázás: ebben a szakaszban erősítünk, nyújtunk, átmozgatjuk az egész testet, a gerincre fókuszálva. Az utolsó szakasz a relaxáció, körülbelül 15 perc: ellazítjuk a testünket, tudatosítjuk izmaink állapotát, fejlődését. Ez nagyban csökkenti a stresszt, megtanítja az elménket fókuszálni.
Jelentkezhetnek olyanok is, akik még sosem jógáztak?
Igen! Természetesen nagyon alaposan kell követniük az utasításokat. A jóga nem verseny! Az elfogadás nagyon fontos: elfogadom testem jelenlegi állapotát, korlátait, és ezeket tiszteletben tartva – mindig csak egy kicsit túllépve a határokat – gyakorlunk.
A csoportjaid jó közösségek is. Hogyan lehet életben tartani a kapcsolatokat?
Most van például egy jógakihívásom: Betűzz ászanákkal! Minden nap adok egy szót, amit el kell ászanázni. Adtam hozzá egy segédletet, amin az ABC minden betűjéhez rendeltem egy ászanát. A játék összetartja a közösséget. És a szeretet, az egymásra való odafigyelés.
Bódis Veronikához ingyenes online jógaórára lehet jelentkezni az EFI közösségi oldalán: a másfél órás foglalkozások csütörtökönként 18 órától kezdődnek.