-
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Péntektől vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.14. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Átadták a felújított fehérvárcsurgói Károlyi kastélyt
Közel két évvel azután, hogy a Közép-Dunántúli Operatív Program és a fehérvárcsurgói kastély megmentésére létrejött Károlyi József Alapítvány képviselői aláírta, a mintegy félmilliárd forintról szóló támogatói szerződést, átadták a Fejér megyei Károlyi-kastély középső szárnyát. Ezzel egy tizenkét éve kezdődött folyamat zárult le, amelynek eredményeként, újra régi fényében látható a XIX. század közepén épült fehérvárcsurgói Károlyi-kastély.
2011.09.23. 17:03 |
Közel két évvel azután, hogy a Közép-Dunántúli Operatív Program és a fehérvárcsurgói kastély megmentésére létrejött Károlyi József Alapítvány képviselői aláírta, a mintegy félmilliárd forintról szóló támogatói szerződést, átadták a Fejér megyei Károlyi-kastély középső szárnyát. Ezzel egy tizenkét éve kezdődött folyamat zárult le, amelynek eredményeként, újra régi fényében látható a XIX. század közepén épült fehérvárcsurgói Károlyi-kastély.
Pontot tettünk a felújítás végére - kezdte Károlyi György, a fehérvárcsurgói kastély építtetőjének ükunokája, az épületegyüttes megmentésén dolgozó alapítvány létrehozója köszöntőjét, a megszépült szárnyban rendezett átadási ünnepségen.
Károlyi György elmondta: amikor a kilencvenes évek második felében nekikezdtek a kastély megmentésének, sokan csodabogárként tekintettek rájuk, nem hittek a sikerben. De – tette hozzá – kitartással, a közreműködők pozitív hozzáállása és segítsége révén megvalósulhatott az álom, és mára az egykor lepusztult kastély teljes egészében megújult. Ebben nemcsak a megnyíló uniós források, de számtalan magánszemély és alapítvány is támogatta a Károlyi családot.
Mindenkinek, aki segített, szeretném kifejezni hálás köszönetünket - folytatta Károlyi György, aki után fia Károlyi Sándor, és két leánya lépett a mikrofonhoz. Voltak idők, amikor az arisztokraták örökölték a birtokot, majd olyanok is, amikor a történelem viharai másként döntöttek – kezdte Károlyi Sándor. Ma viszont munkával kell bizonyítanunk, hogy méltóak vagyunk például erre a helyre. Szüleink, akikre nagyon büszkék vagyunk, arra tanítottak bennünket, hogy nincs probléma csak megoldás. Ígérjük, hogy folytatni fogjuk, amit elkezdtek.
Vargha Tamás, a Fejér megyei közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy nemcsak egy gyöngyszeme újult meg, hanem a megye kulturális életének is jelentős központja jött létre a kastély átadásával. Köszönetét fejezte ki az alkotóknak, és külön is Károlyi Györgynek és feleségének, Angelika asszonynak a sikeres felújításért.
Ezt követően Bendi Lajos, a Károlyi József Alapítvány főtitkára a most záruló uniós projektet mutatta be. Mint mondta, mintaértékű programmá vált a fehérvárcsrugói kastély felújítása, ami bár egy fontos állomáshoz érkeztek ma, még messze az út vége. A főtitkár jelezte, a sikeres KDOP projekt lezárása után újabb pályázati forrásokat keresnek, hogy a kastély műemléki és természetvédelmi védettség alatt álló, 50 hektáros parkja, illetve a parkban álló kisebb épületek is megújulhassanak.
Ebben a kastélyban felfedezhető a kulturális tradíciók sokszínűsége, ráadásul a régi korok ajándéka is - mondta avatóbeszédében Báger Gusztáv, a Károlyi József Alapítvány kuratóriumának elnöke. Azt szeretnénk, ha ez az építészeti ékszer a jövőben az európai párbeszéd színhelye, az európai integráció szentélye lehetne.