-
XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman, Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is.
2024.11.22. -
Openhouse iroda nyílt
Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.
2024.11.22. -
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15.
Átalakulóban a városi szakképzés - minőségi fordulatot várnak a TISZK-től
A Gróf Széchenyi István Szakközépiskola fontos szerepet vállal Székesfehérvár szakképzésének átformálásában. Az iskola bázisintézménye lesz a megvalósuló Térségi Integrált Szakképző Központnak és akkreditált felsőfokú szakképzést is indít: villamosmérnök-asszisztens és gépipari-mérnökasszisztens képzések lesznek. Dominó Csaba igazgató-helyettes szerint a TISZK átformálja majd Fehérvár szakképzését, és serkentheti a beruházásokat is, mivel a minőségi középfokú szakemberképzést szolgálja, azt a területet, amelyet eddig hiányolt a munkaadók többsége az oktatási palettáról.
A Gróf Széchenyi István Szakközépiskola fontos szerepet vállal Székesfehérvár szakképzésének átformálásában. Az iskola bázisintézménye lesz a megvalósuló Térségi Integrált Szakképző Központnak és akkreditált felsőfokú szakképzést is indít: villamosmérnök-asszisztens és gépipari-mérnökasszisztens képzések lesznek. Dominó Csaba igazgató-helyettes szerint a TISZK átformálja majd Fehérvár szakképzését, és serkentheti a beruházásokat is, mivel a minőségi középfokú szakemberképzést szolgálja, azt a területet, amelyet eddig hiányolt a munkaadók többsége az oktatási palettáról.
- A legutóbbi városi közgyűlés zöld utat adott a Széchenyinek a felsőfokú szakképzés megvalósítására. Milyen változást jelent ez a képzési palettán?
- Emelt szintű szakképzés valósul meg, a résztvevő diákok kreditpont kedvezményt kapnak a felsőfokú oktatási intézményekbe a villamosmérnök-asszisztens és a gépipari mérnökasszisztens képzések után. Az oktatás ellenőrzését műszaki felsőoktatási intézmények végzik, partnerintézményeink ebben a Budapesti Műszaki Főiskola Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara és a Dunaújvárosi Főiskola.
- Az iskola egyben bázisintézménye lesz a TISZK-nek. Milyen feladatokat kell megoldani a Térségi Integrált Szakképző Központ létrehozásával kapcsolatban?
- TISZK két uniós pályázatra épül, a megvalósításra összesen 1 milliárd 105 millió forintot nyert Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata. A programban a városi és a megyei önkormányzat, két felsőoktatási intézmény, valamint Fejér megyei középiskolák közösen vesznek részt. A bázisintézmény a Gróf Széchenyi István Szakközépiskola, mellette a szintén fehérvári Váci Mihály-, Vörösmarty Mihály- és Deák Ferenc Szakközépiskolák, Móron a Perczel Mór Szakközépiskola és a velencei Dr. Entz Ferenc Szakközépiskola tartozik a partnerek közé. A felsőoktatási intézmények közül a Kodolányi János Középiskola és a Budapesti Műszaki Főiskola Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara is tagja a projektnek. A résztvevő iskolák vállalták azt, hogy 5 éven keresztül, 16 párhuzamos osztályt működtetnek gépipari, kereskedelmi és marketing területen. Ezzel el tudjuk érni azt, hogy a gazdaság minden igényét ki tudjuk elégíteni, nem csak Székesfehérváron, hanem a térségben is. A pályázati összeg 3 éves működésre és eszközbeszerzésre elég, utána újabb pályázati források nyílnak.
- A jelenleg rendelkezésre álló összegből milyen fejlesztésekre van lehetőség?
- Az összeg többek között szakmai szolgáltatásokra és projektmenedzsmentre, tanár továbbképzésre, partnerek eszközbeszerzésére és a képző központ létrehozása fordítható: speciális csúcstechnikát igénylő képzéseket tudunk így biztosítani. Az EU célja, hogy minél több ilyen központ legyen, fontos célkitűzés, hogy a tanuló legfeljebb egy órás utazással el tudja érni a lakhelyéhez legközelebb eső TISZK-et.
- Hogyan szolgálja a TISZK a város gazdaságfejlesztési célkitűzéseit?
- A TISZK legfontosabb célja a munkaerő-piaci igények kiszolgálása. A csúcstechnikát igénylő eszközök beszerzése és működtetése igen drága, így a pályázat elnyerésével nagy lehetőséghez jutott Székesfehérvár. A szakképzők profilja eltér: Fehérváron elektronikai, informatikai, gépészeti, kereskedelem-marketing szakmához tartozó képzések lesznek, ezek a legkeresettebb szakmák közé tartoznak a munkaerőpiacon.
- Milyen ütemterv szerint halad majd a TISZK létrehozása?
- Először az irányító testületet kell létrehozni, kidolgozni az adminisztrációs, ügyviteli rendszert. Számos részfeladat is megvalósításra vár, ilyenek például a pályaorientációs tanácsadói szolgálat kialakítása, az e-learning kidolgozása. Elsőként az épület felújítása kezdődik, majd eszközbeszerzés, tanártovábbképzés. 2006 szeptemberében már képzésnek kell lennie, úgy, hogy közben napi szintű a kapcsolattartás a munkaadókkal. A TISZK átformálja majd Fehérvár szakképzését, és serkentheti a beruházásokat is, mivel a minőségi középfokú szakemberképzést szolgálja, azt a területet, amelyet eddig hiányolt a munkaadók többsége az oktatási palettáról.