Átlagosan 5.7 százalékkal drágábban vásárolhatunk, mint tavaly

 A fogyasztói árak szeptemberben 5,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az élelmiszerek, a ruházat és a tartós fogyasztási cikkek ára csökken, a szolgáltatásoké, az üzemanyagé és a gyógyszereké nő. A járműüzemanyagoknál egy év alatt 11,7 százalékos áremelkedés következett be, a gyógyszereknél, gyógyáruknál 2,6 százalékos. A szolgáltatások 4,4 százalékos árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt.
2008.10.15. 07:47 |
A fogyasztói árak szeptemberben 5,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az élelmiszerek, a ruházat és a tartós fogyasztási cikkek ára csökken, a szolgáltatásoké, az üzemanyagé és a gyógyszereké nő.

A fogyasztói árak az idén szeptemberben nem változtak augusztushoz képest, és 5,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők augusztusra 6,2 százalékos inflációt vártak. Az év első kilenc hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 6,7 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Szeptemberben az "alapdrágulás", a maginfláció 5,0 százalékos volt éves összehasonlításban, miközben augusztushoz képest nem változott. A változatlan adótartalmú árindex ugyancsak az augusztusi szinten maradt, 12 hónap alatt pedig 5,7 százalékkal nőtt. A nyugdíjas fogyasztói-árindex havi mutatója sem változott, míg a 12 havi árindex 6,4 százalék volt.

A fogyasztói árak 2008 augusztusában 6,5 százalékkal voltak magasabbak, mint 2007 augusztusában, miközben júliushoz képest 0,3 százalékkal csökkentek. Tavaly szeptemberben a fogyasztói árak 0,7 százalékkal nőttek augusztushoz képest, és 6,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Csökkennek az élelmiszerárak

Egy hónap alatt, idén szeptemberben az élelmiszerek árai 0,1 százalékkal csökkentek, azaz folytatódott a júniusban kezdődött tendencia, amelynek során egy hónap alatt 0,4 százalékkal, júliusban 0,7 százalékkal, augusztusban 1,5 százalékkal mérséklődtek az élelmiszerárak - mondta Minary Borbála. A KSH főosztályvezető-helyettes szerint októberben sem lesz trendváltás, mivel tavaly októberben két százalékos élelmiszer áremelkedést regisztrált a KSH.

A járműüzemanyagoknál egy év alatt 11,7 százalékos áremelkedés következett be, a gyógyszereknél, gyógyáruknál 2,6 százalékos. A szolgáltatások 4,4 százalékos árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt, a tartós fogyasztási cikkek ára 12 hónap alatt 1,3 százalékkal csökkent, a ruházkodási cikkek 0,7 százalékkal lettek olcsóbbak egy év alatt.