-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Átláthatóbb támogatásokért kampányolnak az EU-ban - hova jutnak a támogatások?
Dániát és az Egyesült Királyságot követően Hollandiában is kampány indult annak érdekében, hogy az uniós mezőgazdasági támogatások felhasználása átláthatóbb legyen. Mindeddig titok fedte, hogy a közös mezőgazdasági politikából (CAP) származó összegeket hol és hogyan költik el, mígnem 2004 közepén Dánia nyilvánosságra hozta a támogatásokban részesülők jegyzékét. Az adatok szerint a dán arisztokrácia egy része is bőkezű támogatáshoz jutott, így például Joachim herceg is. Támogatást kapott Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos férje is. Holland és francia farmjai működtetéséhez Cees Veerman holland agrárminiszter is mintegy 190 ezer eurós EU-támogatásban részesült...
Dániát és az Egyesült Királyságot követően Hollandiában is kampány indult annak érdekében, hogy az uniós mezőgazdasági támogatások felhasználása átláthatóbb legyen.
Mindeddig titok fedte, hogy a közös mezőgazdasági politikából (CAP) származó összegeket hol és hogyan költik el, mígnem 2004 közepén Dánia nyilvánosságra hozta a támogatásokban részesülők jegyzékét. Az adatok szerint a dán arisztokrácia egy része is bőkezű támogatáshoz jutott, így például Joachim herceg is. Támogatást kapott Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos férje is. Holland és francia farmjai működtetéséhez Cees Veerman holland agrárminiszter is mintegy 190 ezer eurós EU-támogatásban részesült. (A holland támogatások megoszlását szeptemberig hozzák nyilvánosságra.)
Nagy Britanniában nemrégiben derült fény arra, hogy a pénzek elosztásakor méltánytalanul előnyben részesítették a nagyvállalkozókat és az arisztokráciát - tavaly több gazdag földtulajdonos akár félmillió fontra emelkedő összeget is kézhez kapott.
Észak igen, dél nem
Tovább növeli a gazdag és szegény régiók közötti egyenlőtlenséget a közös mezőgazdasági politika - derült ki egy friss felmérésből. A tanulmány rávilágít, hogy a CAP nemrég végrehajtott reformja dacára a gazdag németországi, brit, francia és holland övezetek sokkal nagyobb támogatáshoz jutnak, mint a dél- és kelet-európaiak.
A mezőgazdasági támogatások mintegy 80 százaléka gabonára, marhahúsra és tejtermékekre megy, ezeket többnyire észak-európai termelők állítják elő, ezzel szemben kevesebb pénz jut például az olívaolajra és a borra, amelyek előállítása főként Európa déli részére jellemző, írja a Financial Times.
Francia ellenállás
A felmérés és az elosztás "leleplezését" célzó kezdeményezés tetézi a mezőgazdasági költekezés körül kialakult ideológiai vitát: Brüsszelben felvetődött, hogy az EU-nak ahelyett, hogy annyit költene a termelők támogatására, sokkal inkább a gazdasági növekedést kellene elősegítenie, így például a kutatást és fejlesztést.
Ez az ideológiai vita áll az új uniós költségvetésről értekező júniusi csúcsértekezlet csődje hátterében. Nagy Britannia és Svédország reformot sürget, míg a CAP-alapok egyik legnagyobb kedvezményezettje, Franciaország azért küzd, hogy 2013-ig semmiféle változás ne történjen. A költségvetés kérdése mindmáig megoldatlan, az ügyben a jövő év elején terveznek újabb egyeztetéseket.