-
Tavaszünnep Gorsiumban
Császári bevonulás, gladiátorjáték, ókori színházi előadás is várja május 3-án és 4-én a Gorsium Régészeti Park látogatóit, akik Floralia ünnepébe cseppenhetnek bele ezen a hétvégén. A különleges időutazás résztvevői elmerülhetnek az ókori Pannónia vásári forgatagában is.
2025.04.03. -
Beethoven világa
A Beethoven tavasza című koncert rövidített változatát hallhatták szerdán a gyerekek a Technika Házában, a PartiTúra koncertsorozat keretében. Az iskolások ízelítőt kaphattak Beethoven István király-nyitányából, 3. c-moll zongoraversenyéből, és az 1. szimfóniából is.
2025.04.02. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02. -
Viktória Pódium
Ismét rangos vendégek nyertek meghívást a Viktória Pódium műsorába. A Puszták Népe Frontzenekar, Szikora János a színház igazgatója és Máhr Ferenc képzőművész osztotta meg gondolatait pályafutásáról a közönséggel.
2025.04.02.
Átölel a múlt – időutazás a Bartók Béla téren és Vörösmarty Színházban

Augusztus 14-e és augusztus 16-a között három estén át idézhetjük fel az elmúlt nyarak romkerti hangulatát a Vörösmarty Színházzal.
A Bartók Béla tér enyhet adó fái között óriáskivetítőn nézhetik újra III. Béla (szerepében Hirtling István) fényes aranykorát, II. András (szerepében Sághy Tamás) életének legendás epizódjait, vagy IV. Béla (szerepében Lábodi Ádám) tragikus emberi küzdelmeit. A vetítések előtt a Rákóczi Szövetség színjátszó táborának előadását nézhetik meg az érdeklődők.Hagyományos, mégis rendhagyó lesz az idei hét, hiszen az ifjú táborlakók is egy időutazáson vehetnek részt – akárcsak a közönség. A Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből (Nagyváradról és Temesvárról) érkező – többségében visszajáró - fiatalok 8-án érkeznek meg Székesfehérvárra, hogy az előttük álló szűk egy hétben létrehozzanak egy félórás előadást, amely az Koronázási Szertartásjátékok eddigi előadásaiból merít ihletet, a már „megkoronázott” királyok életéről mesél majd. Az előadást írja és rendezi: Lőrincz Zsuzsa, a beszédtechnikát Egyed Attila tartja, koreográfusként pedig Molnár G. Nóra lesz jelen. A bemutató augusztus 14-én lesz a Bartók Béla téren, további két előadás pedig 15-én és 16-án.
Szombaton, augusztus 14-én este 8 órától a Bartók Béla téren a III. Béla – Az aranykor trónusán című szertartásjátékot nézheti meg felvételről a közönség. A főszerepben Hirtling Istvánt láthatják, III. Béla feleségét, Antiochiai Annát Trokán Nóra alakítja. Manuel császár szerepében Trokán Péter, Závodszky Noémi a hallatlanul erős karakterű Eufrozina anyakirályné, Mihályi Győző István kalocsai püspök, Sághy Tamás pedig a koronázást megtagadó Lukács esztergomi érsek. Blaskó Pétert Anonymus, a krónikás szerepében láthatják, míg Egyed Attila és Lábodi Ádám püspökökként jelenik majd meg.
Vasárnap, augusztus 15-én szintén este nyolc órától a II. András - Csillaghullásban álmodó című szertartásjáték elevenedik meg a filmvásznon. A sorban a hatodik szertartásjáték személyes történelem és dráma. Az előadás három fontos motívumra épít: az egyik II. András feleségének, Meráni Gertrúdnak a meggyilkolása, a másik az Aranybulla kiadása, a harmadik pedig, hogy ő volt Európa máig legkedveltebb női szentje, Szent Erzsébet édesapja. A darabban II. András szerepét Sághy Tamás, feleségét, Merániai Gertrúdot Varga Gabriella alakítja. Árpád-házi Szent Erzsébet szerepében Osváth Juditot láthatják. A koronázó érsek Körtvélyessy Zsolt, a narrátor pedig Mihályi Győző.
Augusztus 16-én, hétfőn IV. Béla - Az élet magja című szertartásjátékot vetíti a Vörösmarty Színház a Bartók Béla téren. A történet az országra pusztulást hozó tatárjárás utáni időkbe kalauzolja vissza a nézőket, ahol az országot újjáépítő IV. Béla minden szempontból kiemelkedő élettörténete elevenedik meg, a koronázás rítusába építve. Egy olyan fiú történetét meséli el, akinek szeme láttára gyilkolták meg az anyját, és akinek már nyolcéves korában, még ha csak jelképesen is, de korona került a fejére. Lelkét a nagyravágyás és a bosszú fűti, a trónra mégis csak 29 éves korában ülhetett. Később pedig a pusztító tatárokkal kellett szembenéznie. Mára már tudjuk, hogy IV.Bélának sikerült a lehetetlen, és újjáépítette az országot, amelyre a darab alcíme, Az élet magja is utal. Rámutatva egyrészt a „második honalapító” király tevékenységére, másrészt emléket állítva annak a ténynek is, amelynek nyomán ez a család négy szentet is adott az egyháznak: Szent Margit, Szent Kinga, valamint Boldog Jolán és Boldog Konstancia személyében. IV. Bélát Lábodi Ádám alakítja, feleségét, Laszkarisz Máriát Kubik Anna lép. Batu khán szerepében Sághy Tamást láthatják, míg a király lányát, Szent Margitot Varga Lili alakítja. A narrátor Mihályi Győző.
A Bartók Béla téren a Rákóczi Szövetség színjátszótáborának előadásai és a vetítések ingyenesen tekinthetőek meg, de regisztrációhoz kötöttek. Jelentkezni a (22) 503-503-as telefonon, személyesen a Jegyirodában (Fő u. 8.), vagy koronazas@vorosmartyszinhaz.hu címen lehet augusztus 11., szerdáig. Az érdeklődők a Vörösmarty Színházban augusztus 13-tól több, a Koronázási szertartásjátékhoz kapcsolódó kiállítást is megnézhetnek. Felidézik a bábkészítő táborok legjobb pillanatait is egy fotókiállítás erejéig, kiegészülve Somogyi Győző óriásbáb-tervrajzaival, valamint gyönyörködhetnek az elmúlt nyolc év szertartásjátékainak jelmezeiben is. Augusztus 13-31-ig a színház nyitvatartási idejében (hétköznap 10-18 óra), a Királyi Napok alatt hétvégén is 10-20 óra között utazhatnak a nézők a színházzal az időben az óriásbábok, a jelmezek, és a szép élmények világában..