Augusztus 1-től indul az OMSZ kistérségi szintű időjárási veszélyjelző rendszere

 Egy olyan időjárási veszélyjelző rendszert alakított ki az Országos Meteorológiai Szolgálat, amelyben a riasztások az eddigi régiók helyett kistérségekre, a figyelmeztetések pedig megyékre lebontva kerülnek kiadásra. Ezáltal pontosabban behatárolhatóak lesznek azok a területek, amelyek térségében az időjárási feltételek kedvezőek lehetnek a veszélyes időjárási esemény kialakulásához.
2011.07.27. 08:16 |
 Egy új szuperszámítógép beüzemelésével elkészült az Országos Meteorológiai Szolgálat kistérségi szintű időjárási veszélyjelző rendszere, és augusztus 1-jén kezdi el működését.
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat az „Új Széchenyi Terv” Környezet és Energia Operatív Program keretében pályázatot nyújtott be Magyarország kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszerének kiépítésére és üzemeltetésére. A 2009 novemberében indult projekt beruházásainak és a hozzá kapcsolódó fejlesztések eredményeként egy olyan időjárási veszélyjelző rendszer került kialakításra, amelyben a riasztások az eddigi régiók helyett kistérségekre, a figyelmeztetések pedig megyékre lebontva kerülnek kiadásra. Ezáltal pontosabban behatárolhatóak lesznek azok a területek, amelyek térségében az időjárási feltételek kedvezőek lehetnek a veszélyes időjárási esemény kialakulásához. A részletesebb információk birtokában a védekezésben érintett szervek hatékonyabban végezhetik a munkájukat, optimalizálni lehet a kárelhárításra és mentés-re fordított erőforrásokat. Az új riasztó- és veszélyjelző rendszer 2011. augusztus 1-től kezdi meg működését.
 
 A költségek 96%-át a számítástechnikai beruházások tették ki. Bízunk abban, hogy az új veszélyjelző rendszer a többi meteorológiai előrejelzés-sel együtt csökkenti a társadalom kiszolgáltatottságát az időjárási katasztrófák-kal szemben. A veszélyjelzés életeket menthet, az elővigyázatosságból időben megtett intézkedések, az egyén felelős döntése pedig nagymértékben mérsékelheti a károkat. A számítógép felgyorsítja az adatfeldolgozást és -továbbítást, így a megyék helyett mind a 174 kistérségre el lehet végezni a műveleteket.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.