Az Alba Volán Zrt-nél tartották az "Európai Munkavédelmi Hét" nyitó rendezvényét

 Az Európai Munkavédelmi Ügynökség irányításával ebben az évben is tartanak munkavédelmi hetet. Az idén a hát- és derékfájás megelőzése a fő téma. A mai megnyitó rendezvényen munkavédelemmel foglalkozó hatóságok és felügyeletek is részt vettek az Alba Volán Zrt-nél. Magyarországon mintegy 17 500 autóbusz vesz részt a közlekedésben, amik átlagéletkora 13 év. Az Alba Volánnál kicsit több mint 10 év a buszok átlagéletkora és az új járművek beszerzésénél fontos szempont a vezetőülések ergonómiai kialakítása mondta Tóth István Alba Volán Zrt. vezérigazgatója.
2007.06.04. 13:18 |

 Az Európai Munkavédelmi Ügynökség irányításával ebben az évben is tartanak munkavédelmi hetet. Az idén a hát- és derékfájás megelőzése a fő téma. A mai megnyitó rendezvényen munkavédelemmel foglalkozó hatóságok és felügyeletek is részt vettek az Alba Volán Zrt-nél.

 Az idén az Alba Volán vállalta, az Európai Munkavédelmi Hét megnyitó rendezvényének szervezését. Az szakmai előadások után trtott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a vállalat kiemelten fontosnak tartja a korszerű munkavédelem biztosítását. Az idén a hát- és derékfájás megelőzése a fő téma, ami a közlekedési vállalatnál a sofőröket és az irodai alkalmazottakat érinti leginkább.

 Magyarországon mintegy 17 500 autóbusz vesz részt a közlekedésben, amik átlagéletkora 13 év. Az Alba Volánnál kicsit több mint 10 év a buszok átlagéletkora és az új járművek beszerzésénél fontos szempont a vezetőülések ergonómiai kialakítása mondta Tóth István Alba Volán Zrt. vezérigazgatója.

Gádor János Európai Munkavédelmi Ügynökség magyarországi Fókuszpont vezetője a konferencián kiemelte, hogy a munkavédelmi hét megnyitóján elhangzott, hogy a legújabb EU-s kimutatások alapján 1 Eurónyi munkavédelmi befektetés mintegy 6 Euró hasznot hoz a cégeknek.

 Legyen könnyebb a teher!

A váz- és izomrendszeri zavarok kezelése


Európában a váz- és izomrendszeri zavarok (MSD: musculoskeletal disorders) jelentik a leggyakoribb munkával összefüggő egészségügyi problémát, amely munkavállalók millióit érinti. Az EU-27 országaiban a munkavállalók 25%-a szenved hátfájástól, 23%-uk pedig izomfájdalmakról számol be.

Az MSD megbetegedéseket főként a kézi tehermozgatás, a gyakori hajolás és a fordulás, a nehéz fizikai munka és a test egészét érő vibráció okozza. A kockázat a munka tempójától, a munkával való elégedettség alacsony szintjétől, a magas munkahelyi követelményektől és a munkahelyi stressztől függően tovább nőhet. Az ideg- és az izomrendszer között ugyancsak erős kölcsönhatás van: a váz- és izomrendszeri problémák kihatnak a munkavállalók egészségének más területeire, mint ahogy más egészségügyi problémák MSD megbetegedéseket idézhetnek elő.

Gyakorlatilag minden tagállamra igaz, hogy a munkából való hiányzást leggyakrabban az MSD megbetegedések okozzák. Néhány tagállamban a munkavállalók kártérítésére kifizetett költségek 40%-a ennek tulajdonítható, és ez az ország egészére nézve a bruttó hazai termék (GDP) 1,6%-át is elérheti. Csökkentik a vállalkozások nyereségességét, és növelik a kormányzat szociális kiadásait.

A legtöbb probléma azonban megelőzhető volna, vagy nagymértékben csökkenthető lenne, ha a munkáltatók betartanák a meglévő biztonsági és egészségvédelmi jogszabályokat, és a helyes gyakorlatnak megfelelően járnának el. Ugyanakkor konkrét intézkedésekre is szükség van, ha az MSD megbetegedések ellen hatékonyan kívánunk fellépni.

A „Legyen könnyebb a teher!”, az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség 2007-es kampánya a munkahelyi váz- és izomrendszeri problémák kezelésére három fő elemből álló, integrált irányítási szemléletet javasol. Először is a munkáltatóknak, az alkalmazottaknak és a kormányoknak együtt kell dolgozniuk az MSD megbetegedések leküzdésén. Másodszor mindenfajta intézkedésnek a „testet érő teljes terhelésre” kell irányulnia: például a testet érő összes stressz és megterhelés csökkentésére, a környezeti tényezők: pl. a hideg munkakörülmények javítására, illetve a cipelt teherrel kapcsolatos könnyítésekre. Harmadrészt pedig a munkáltatóknak meg kell oldaniuk az MSD megbetegedésekben szenvedő alkalmazottak megtartását, rehabilitációját és munkába való visszatérését.

A „Legyen könnyebb a teher!” kampány brüsszeli meghirdetésekor Vladimír ©pidla, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és esélyegyenlőségért felelős EU-biztos elmondta: „Az MSD megbetegedések kezelése az EU számára prioritás, hiszen nemcsak több munkahelyet, hanem jobb munkakörülményeket kívánunk megteremteni Európában. A demográfiai változások miatt, az embereknek ma már hosszabb ideig kell dolgozniuk, és ez még sürgetőbbé teszi, hogy ezt a problémát kiemelten kezeljük. Ez alapvető feltétel ahhoz, hogy az európai munkavállalók számára a magasabb színvonalú munkahelyek mellett jobb életminőséget és magasabb életszínvonalat is tudjunk biztosítani. Növelhetjük a termelékenységet és ebből következően a jólétet az Unióban, ha sikerül csökkentenünk a váz- és izomrendszeri problémák okozta munkakiesést”.

A munkavállalók, a munkáltatók és a kormányok egyaránt nagy árat fizetnek az MSD megbetegedésekért. Az alkalmazott számára szenvedést és jövedelem-kiesést okoz; a munkáltatóknak csökkenő eredményességet; a kormányok számára pedig növelik a szociális kiadásokat.

„A munkavállalók egészsége, jólléte és a munka minősége erősen összefügg a gazdaság prosperitásával” mondja Jukka Takala, az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség igazgatója. „Miközben a heti munkaórák száma csökken, a munka tempója egyre nő”.

A fájdalmas vagy fárasztó testhelyzetek, a nagyon gyorsan vagy szoros határidőre végzett munka, a gépek és számítógépek használatának terjedése a munkával összefüggő stressz az MSD megbetegedések magas előfordulási arányához vezetnek. Ezért van szükség megelőző stratégiák és programok bevezetésére, hogy ezek segítségével le lehessen küzdeni a dolgozók egészségügyi problémáit. E stratégia keretében végrehajtott szervezeti és a munkahelyi változások középpontjában a munkavállalónak kell állnia.

A „Legyen könnyebb a teher!” kampány csúcspontja a Munkahelyi Biztonság és Egészségvédelem Európai Hete lesz, amely 2007. október 22-től 26-ig Európa-szerte különféle tevékenységeket és eseményeket kínál.