-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Az aranybullák története a Városi Levéltár és Kutatóintézet éves konferenciáján
Az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója tiszteletére a II. András által kibocsájtott oklevél volt a Városi Levéltár és Kutatóintézet éves konferenciájának témája.
Dr. Csurgai-Horváth József igazgató üdvözlő mondatait követően a Magyar Levértárosok Egyesülete éves vándorgyűlése keretében rendezett esemény résztvevőit Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte. Mint mondta, az Aranybulla évszázadokra meghatározta Székesfehérvár központi szerepét azzal, hogy „Az országunk megjavítására vonatkozó dolgokat oly módon rendeljük: Hogy évente Szent István király ünnepén Székesfehérvárott tartozzunk ünnepelni, …”.- idézte. „Ez a ma magyarságának is üzenet, és a város hosszú évek óta mindent megtesz azért, hogy méltó módon emlékezzen az államalapítás ünnepére. Számunkra nagy öröm volt, hogy az Aranybulla kiadási helyszíne, ahol ma az emlékmű található, megújulhatott.”
Az alpolgármester szólt azokról a jelentős geofizikai kutatásokról, amelyek a Palotavárosban zajlanak, az egykori johannita központ területén, amely az Aranybulla hét példányának egyikét őrizte.
Az Aranybullák a középkori Magyarországon és Európában című tanácskozáson a téma elismert szakemberei tartottak előadást.
Zsoldos Attila magyar történész, középkorkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja előadásában arra mutatott rá, hogy a II. András által 800 éve kiadott Aranybulla a közhiedelemmel ellentétben nem a király addigi politikájának a tagadása, hanem sokkal inkább összegzése volt. A magyar városok aranybulláit, azok kiadásának körülményeit foglalta össze a BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa, Weisz Boglárka. A hazai visszatekintők után Bárány Attila, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára a XII-XII. századi angol uralkodói chartákról, míg Pósán László, szintén a Debreceni Egyetem tanára II. Frigyes német-római császár aranybulláiról tartott előadást. A konferencia Cieger András, a BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa „Kicsit túlzottnak éreztem a Szent István korra való visszaemlékezést”. A kádári emlékezetpolitika és az Aranybulla emlékmű Székesfehérvárott című értekezésével zárult.