-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Az aranybullák története a Városi Levéltár és Kutatóintézet éves konferenciáján
Az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója tiszteletére a II. András által kibocsájtott oklevél volt a Városi Levéltár és Kutatóintézet éves konferenciájának témája.
Dr. Csurgai-Horváth József igazgató üdvözlő mondatait követően a Magyar Levértárosok Egyesülete éves vándorgyűlése keretében rendezett esemény résztvevőit Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte. Mint mondta, az Aranybulla évszázadokra meghatározta Székesfehérvár központi szerepét azzal, hogy „Az országunk megjavítására vonatkozó dolgokat oly módon rendeljük: Hogy évente Szent István király ünnepén Székesfehérvárott tartozzunk ünnepelni, …”.- idézte. „Ez a ma magyarságának is üzenet, és a város hosszú évek óta mindent megtesz azért, hogy méltó módon emlékezzen az államalapítás ünnepére. Számunkra nagy öröm volt, hogy az Aranybulla kiadási helyszíne, ahol ma az emlékmű található, megújulhatott.”
Az alpolgármester szólt azokról a jelentős geofizikai kutatásokról, amelyek a Palotavárosban zajlanak, az egykori johannita központ területén, amely az Aranybulla hét példányának egyikét őrizte.
Az Aranybullák a középkori Magyarországon és Európában című tanácskozáson a téma elismert szakemberei tartottak előadást.
Zsoldos Attila magyar történész, középkorkutató, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja előadásában arra mutatott rá, hogy a II. András által 800 éve kiadott Aranybulla a közhiedelemmel ellentétben nem a király addigi politikájának a tagadása, hanem sokkal inkább összegzése volt. A magyar városok aranybulláit, azok kiadásának körülményeit foglalta össze a BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa, Weisz Boglárka. A hazai visszatekintők után Bárány Attila, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára a XII-XII. századi angol uralkodói chartákról, míg Pósán László, szintén a Debreceni Egyetem tanára II. Frigyes német-római császár aranybulláiról tartott előadást. A konferencia Cieger András, a BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa „Kicsit túlzottnak éreztem a Szent István korra való visszaemlékezést”. A kádári emlékezetpolitika és az Aranybulla emlékmű Székesfehérvárott című értekezésével zárult.