-
A legnagyobb kincs a gyermek
Egy kislány az új év első, székesfehérvári babája. Gáncs Izabella január elsején, nem sokkal 6 óra után született a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Szép hagyomány, hogy a város közössége nevében az év első fehérvári újszülöttjét a város polgármestere is köszönti.
2025.01.02. -
Négyen a legjobbak között
Magyarország száz legjobb középiskolája 2025-ben címmel készítették el a hazai gimnáziumok rangsorát. A listán négy székesfehérvári gimnázium kapott helyet, a legelőkelőbb helyen a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola szerepelt.
2025.01.02. -
Változások a parkolásban
Számos változás várható az idei évben Székesfehérváron a parkolás tekintetében. A Városgondnokság munkatársai felkészültek az ügyfelek fogadására.
2025.01.03. -
Sok kutya kóborolt el
Nem mindenkinél indult jól az újév, rengeteg házi kedvenc kóborolt el otthonról a hangos tűzijáték, petárdázás miatt. Azonban van remény, hiszen szerencsés esetben akár haza is találhatnak a kutyusok.
2025.01.03.
Az életével üzen hitről és emberségről! – felavatták Lukács József paptanár emléktábláját a Teleki Gimnáziumnál
Lukács József 1901-ben született Szerecseny községben. 1925-ben szentelték pappá, a tanári végzettséget 1927-ben szerezte meg.
A piarista rend számos nagymúltú intézményében tanított országszerte, Nagykanizsán gimnáziumi igazgató volt 1945-től az államosításig. A szerzetesrendek feloszlatása miatt el kellett hagynia az egyházi szolgálatot. 1951-ben a székesfehérvári Teleki Blanka Leánygimnáziumba helyezték, ahol embersége és szaktudása miatt a tanulók és a kollégák körében egyaránt nagy megbecsülésnek örvendett. Egy tanártársa feljelentése folytán Székesfehérváron vizsgálati fogságba került, melyet 24 hónapos börtönbüntetés követett Márianosztrán. Szabadulása után éjjeli őrként, raktárosként, anyagbeszerzőként dolgozott, majd 1956 végén térhetett vissza a tanári pályára és a Telekibe. Egy évvel később az enyingi általános iskolába, majd az újonnan létesült gimnáziumba helyezték át, melynek igazgatóhelyettese lett. 1969. augusztus 30-án, Székesfehérváron hunyt el, a Szedreskerti temetőben nyugszik.
A szerdai avatóünnepségen dr. Cser- Palkovics András polgármester köszöntőjében arról beszélt: egy, a diktatúra által üldözött szerzetes pap és tanár emlékét ápolhatjuk mostantól a patinás, nagy múltú intézménynél az egykori fiatal diákok kezdeményezésére, egy példamutató összefogás eredményeként.
„Lukács József életútja sok mindent megmutat a diktatúra szörnyűségéről, egyúttal pedig a hitében kitartó ember szabadságáról is. Megmutatja, hogy tanítani és tanárnak lenni mindig, minden időben nagy kihívásokat jelentő, nagyszerű hivatás.” – fogalmazott, majd hozzátette, jó emlékezni és emlékeztetni arra az emberre, aki nagyot alkotott, és nem túl hosszú, de annál meghatározóbb időt töltött a Telekiben. A személyiségével és az életével azt üzeni a mindenkor ide járó diákoknak, hogy a hitünk és a szabadságvágyunk mellett kitartani minden körülmények között lehetséges. A szabadságért és a nemzet függetlenségéért kiállni kötelességünk és felelősségünk.
Az egykori Teleki Blanka Leánygimnázium reál tagozata és a régi tanítványok nevében Tóth Anna mondott emlékező beszédet, és köszönte meg az összefogásban résztvevők munkáját. „Örülök annak, hogy sok évtizedes előzmény után végre elértünk oda, hogy együtt tudunk lenni és adózhatunk Józsi bácsi emlékének. (…) Ő egész életünkben végigkísért minket, példa volt számunkra, olyanok szerettünk volna lenni, mint ő.” – hangsúlyozta Tóth Anna. Felidézte, hogy Józsi bácsi elsősorban matematikát tanított és azokkal is képes volt megszerettetni a tantárgyat, akik nem voltak jó matekosok. Osztályfőnökként úgy kezelte a diákjait, mintha a saját gyermekei lennének. Arra tanította őket, hogy tanuljanak, hiszen a tudást senki nem veheti el tőlük, és ismerkedjenek, barátkozzanak az osztálytársaikkal, akik fontos barátokká is válhatnak.
Józsi bácsit 1953 márciusában a tanári szobából vezették el és tartóztatták le, ami nagyon megviselte a diákjait. A lyukasórákon azon szervezkedtek, hogy visszaszerezzék őt, még Rákosi Mátyásnak is írtak levelet. A paptanár fizikailag megviselten hagyta el a börtönt, ám ő mégis tartotta magát. Végül egészségügyi okok miatt ő maga kérte a nyugdíjazását, majd a székesfehérvári kórházban hunyt. Egykori osztályának diákjai a 70 éves érettségi találkozó alkalmával kezdeményezték az emléktábla elkészítését.
Pintér Balázs szobrászművész alkotását Székesfehérvár polgármestere és a néhai tanítványok közösen leplezték le, majd Ruppert József piarista szerzetes szentelte fel. Az avatáson részt vettek a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola egykori és jelenlegi vezetői, diákjai, valamint Székesfehérvár Önkormányzata, a Székesfehérvári Tankerület és az egyházak képviselői. Reiner Renáta vezényletével közreműködött az iskola kórusa. Az ünnepség koszorúzással zárult a Teleki Blanka Gimnáziumnál.