-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Kötelességünk, hogy őrizzük azt, amit ránk hagytak! - dr. Biczó Piroska régész kapta a Szent István Díjat
Az elismerést odaítélő Alapítvány kiemelt célja a Szent István-i, keresztény értékrend megismertetése és elfogadtatása a társadalom széles körében, valamint bemutatni és példaként állítani az ilyen életet élőket Székesfehérvár és az egész magyar nemzetközösség számára.
A Szent István Emlékérmet és Díjat minden évben olyan személyiségnek ítélik oda, akinek munkásságához, szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor az államalapító öröksége szolgált iránymutatásul, a Szent István-i, keresztény értékrendnek megfelelő életet élt és ennek szellemében kiemelkedő tevékenységet végzett. Váltott jelleggel egyik évben egy Székesfehérvárhoz szorosan kötődő, másik évben egy országosan ismert és munkásságát tekintve kiemelt jelentőségű személyiség kapja a széles társadalmi összefogást képviselő elismerést. A díjátadót hagyományosan minden esztendőben a Szent István-i ünnepkör keretében rendezik meg.
„Változik a világ. Nem csak a klímaválság az, ami zavar bennünket, hanem látjuk azt is: hatalmas erők dolgoznak azon, hogy elfelejtsük a múltat. A jelen az érdekes, az, amihez éppen kedvem, hangulatom van, és ebben engem senki ne zavarjon, senki ne gátoljon, mindenki fogadja el, hogy én ilyen vagyok! Pedig mi tudjuk biztosan, hogy az az ember, akinek nincs múltja, nem tiszteli a gyökereit és éppen csak a maga hangulatai, törekvései szerint akarja élni a mindennapjait, az végtelenül kiszolgáltatott és nem csak szegény, de nincstelen is lesz. Az ilyen embereknek az élete ebben a nincstelenségben sajnálatra méltóvá válik!” – fogalmazott ünnepi beszédében Spányi Antal megyés püspök, az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj Alapítvány kuratóriumának elnöke.
A megyés püspök hangsúlyozta: a magyarnak van múltja, messze vezető gyökere és 1100 éves keresztény hagyománya.
Ez a kincs nem csak a mi gazdagságunk, de szebbé, gazdagabbá teszi Európát és az egész emberiséget. Az embernek kötelessége, hogy őrizze azt, amit rá hagytak! Ez nem lehet csak egy szándék, hiszen a kincseket számba kell venni, fel kell kutatni, fel kell ismerni! Tanítani is kell, hogy egy tárgy miért fontos, mitől lesz kincs és egy hagyomány hogyan lehet az embert megtartó erő. Mi itt, a Kárpát-medencében arra törekszünk, hogy mindezt Szent István szellemében tudjuk megtenni. A Szent István-i értékrend ma is ott van közöttünk!
Az ünnepségen dr. Csurgai Horváth József kuratórium tag, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója kiemelte, hogy a díjazott személyéről minden évben egyhangú döntést tudnak hozni. Ebben a szellemben idén dr. Biczó Piroska régészt találták elismerésre méltónak.
Dr. Biczó Piroska életpályája:
Dr. Biczó Piroska 1949-ben született református családba. Tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte történelem-régészet–néprajz–német szakon, majd ugyanitt doktori fokozatot szerzett 1993-ban. Elsőként a kiskunhalasi Thorma János Múzeumban kezdett el dolgozni régészként, majd a kecskeméti Katona József Múzeumhoz került. 1987-től a Magyar Nemzeti Múzeumnál gyakorolja a hivatását. A székesfehérvári királyi bazilika épületegyüttesének feltárásába 1988-tól kapcsolódott be Kralovánszky Alán régész mellett munkatársként, majd a megkezdett munkálatokat 1993-tól feltárásvezetőként irányította. Több szakmai és ismeretterjesztő tanulmánya jelent meg, melyek a Szűz Mária prépostság templomának építés- és kutatástörténetét taglalják. Székesfehérváron számos kiállítás rendezésében vállalt részt, hogy a tudományos eredményeket a szakmai érdeklődők mellett a nagyközönség is megismerhesse.
Dr. Biczó Piroska 2012-től kizárólag a bazilika feltárási anyagainak, dokumentációjának rendezésével, feldolgozásával foglalkozik, melyhez nemcsak a saját kutatási eredményeit, hanem a korábbi elődökét is felhasználja.
Több évtizedes munkájának méltó megkoronázását jelenti a 2023 novemberében Székesfehérváron megnyílt, Solium Regni - Az ország trónusa című állandó kiállítás, mely a nagyközönségnek elsőként mutatja be átfogóan a királyi bazilika és a hozzá tartozó prépostság fennmaradt középkori emlékeit, történetét és napjainkban is folyó kutatásának folyamatát.
Dr. Biczó Piroska köszönetét fejezte ki a kuratórium döntéséért és a város közösségének támogatásáért. Mint fogalmazott, Székesfehérvár valóban egy kinccsel rendelkezik, amit most csak romokként láthatunk. Kifejezte, hogy ez az elismerés kötelezettséget, felelősséget jelent, melynek meg akar felelni a továbbiakban is.
A díjátadón részt vettek Székesfehérvár város, Fejér vármegye, az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj Alapítvány, az egyház, a közhivatalok és a rendvédelmi szervek vezetői, képviselői. Közreműködött a Hungarikum együttes.