-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Az EU elvetette a szoftverszabadalmakkal kapcsolatos tervezetet
Az Európai Parlamet jogi bizottsága a jelenlegi, sokat vitatott formájában elvetette a szoftverek szabadalmaztathatóságával kapcsolatos tervezetet, ezzel az ügy lezárását legkorábban az év végéig odázva el. A most elvetett direktívatervezet lehetővé tette volna a programok mögötti ötletek, algoritmusok, illetve az üzleti logika szabadalmaztathatóságát. Jose Manuel Durao Barroso, az EU ősszel beiktatott új elnöke számára komoly presztízsveszteséget jelent a parlament döntése, hiszen reformprogramjának egyik alapköve lett volna a szoftverszabadalmakkal kapcsolatos új direktíva.
Az Európai Parlamet jogi bizottsága a jelenlegi, sokat vitatott formájában elvetette a szoftverek szabadalmaztathatóságával kapcsolatos tervezetet, ezzel az ügy lezárását legkorábban az év végéig odázva el. Az indítványt minden bizonnyal újraírják, ez jelentős győzelem a szabad szoftverek hívei, a szoftverszabadalmak ellenzői és azon civil szerveződések számára, amelyek mindent megtettek annak érdekében, hogy jobb belátásra bírják az EU-t.
A most elvetett direktívatervezet lehetővé tette volna a programok mögötti ötletek, algoritmusok, illetve az üzleti logika szabadalmaztathatóságát. Az algoritmusok szabadalmaztathatóságára vonatkozó európai szabályozás híre élénk vitákat váltott ki az elmúlt néhány évben, a szabad és nyílt forráskódú szoftverek pártolói, valamint a kisebb szoftvergyártó vállalatok vehemensen tiltakoztak a számítógépes programkódok szabadalmi oltalom alá helyezhetősége ellen, míg a világ számos országában már bejegyzett szoftverszabadalmakkal rendelkező IT-óriások a szabadalmaztatható szoftver fogalmának minél átfogóbb definícióját látnák szívesen Európában.
Jose Manuel Durao Barroso, az EU ősszel beiktatott új elnöke számára komoly presztízsveszteséget jelent a parlament döntése, hiszen reformprogramjának egyik alapköve lett volna a szoftverszabadalmakkal kapcsolatos új direktíva. Emlékezetes, hogy a tavaly év végén a tervezetet már majdnem elfogadták, a kezdeményezés azonban a lengyelországi képviselők ellenállásán elhalt. A mostani szavazáson összesen két képviselő voksolt a direktívatervezet elvetése ellen.
Az EU-nak a törvénytervezet elvetése nyomán meg kell fontolnia, hogy teljesen új tervezetet készít, vagy megpróbálja azt a jelenlegi formájában leerőltetni a képviselők torkán. Charlie McCreevy belpiaci biztos elmondása szerint még nem tudni, milyen irányba folynak tovább az események.
Florian Müller, a szoftverszabadalmak ellenzőinek egyik ismert német szószólója szerint az ügy megoldása még "fényévnyi távolságra van". A szabadalmak bevezetése mellett kardoskodók csalódással vették tudomásul a döntést. "Az innovatív vállalatok -kiváltképp a kicsik- most azzal kénytelenek szembenézni, hogy a találmányaikat el is lophatják" -mondta Simon Gentry, a "Campaign for Creativity" képviselője.