Az EU szerint is létezik Montenegró - Magyarország is tegnap ismerte el a függetlenséget

 Az Európai Unió lényegében elismerte hétfőn Montenegró függetlenségét, egyben sürgetve, hogy az új ország és Szerbia folytasson közvetlen és konstruktív párbeszédet további kapcsolatairól. Az Európai Uniónak jogilag nincs lehetősége egy-egy új állam elismerésére: ez a tagállamok jogköre. Így azután az EU-külügyminiszterek hétfői luxemburgi tanácskozásán elfogadott nyilatkozat inkább egyfajta politikai állásfoglalás, amellyel a szervezet bátorítást ad a tagállamoknak e lépés mielőbbi megtételére.

2006.06.13. 06:42 |

 Az Európai Unió lényegében elismerte hétfőn Montenegró függetlenségét, egyben sürgetve, hogy az új ország és Szerbia folytasson közvetlen és konstruktív párbeszédet további kapcsolatairól. 

 Az Európai Uniónak jogilag nincs lehetősége egy-egy új állam elismerésére: ez a tagállamok jogköre. Így azután az EU-külügyminiszterek hétfői luxemburgi tanácskozásán elfogadott nyilatkozat inkább egyfajta politikai állásfoglalás, amellyel a szervezet bátorítást ad a tagállamoknak e lépés mielőbbi megtételére.

 A dokumentumban az Európai Unió visszautal arra, hogy a montenegrói parlament nemrégiben nyilatkozatot fogadott el az ország függetlenségéről, s hogy ennek nyomán a szerb parlament is hasonló döntést hozott.

 Mivel pedig ezek a lépések a korábban elfogadott szabályoknak megfelelően történtek, "az Európai Unió és tagállamai úgy döntöttek, úgy fejlesztik majd kapcsolataikat a montenegrói köztársasággal, e szuverén és független állammal, hogy teljes mértékben figyelembe veszik a függetlenségről tartott népszavazást, illetve az előbb említett parlamenti lépéseket" - fogalmaz az EU-dokumentum.

A nyilatkozat egyébként megismétli, hogy a Nyugat-Balkán államai "európai perspektívával" rendelkeznek, azaz előbb-utóbb az EU tagjaivá válhatnak.

 Az Európai Unió tavaly megbeszéléseket kezdett az akkor még közös államot alkotó Szerbia-Montenegróval egy társulási és stabilitási egyezmény megkötéséről. Ezeket a megbeszéléseket az idén felfüggesztették, mert Belgrád nem mutatott elég együttműködési készséget egyes háborús bűnösök kiadására.

 A májusi montenegrói függetlenségi népszavazás után Brüsszel megígérte, hogy Montenegróval - immár különálló államként - hamarosan felújítja a tárgyalássorozatot. A stabilitási és társulási egyezmény megkötése az első, kezdeti lépést jelentené egy esetleges EU-tagság felé: Albánia például éppen most hétfőn, Luxemburgban írta alá ezt a dokumentumot az Európai Unióval.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.