Az Európa Parlament használni fogja az EU-s jelképeket

Bár nem szerepelnek a lisszaboni szerződésben, az Európai Parlament használni fogja az uniós jelképeket: a kék alapon tizenkét aranyszínű csillag alkotta kört ábrázoló zászlót, a Örömódán alapuló himnuszt, valamint az "egység a sokféleségben" mottót. Az új reformszerződésről folytatott egyezkedéskor, az "európai szuperállam" érzetének elkerülése végett kihagyták a jelképekről szóló részt. Emiatt az a tagállami ratifikációs folyamat lezárultára váró lisszaboni szerződésben sem szerepel.
2008.10.13. 08:20 |
 Bár nem szerepelnek a lisszaboni szerződésben, az Európai Parlament használni fogja az uniós jelképeket: a kék alapon tizenkét aranyszínű csillag alkotta kört ábrázoló zászlót, a Örömódán alapuló himnuszt, valamint az "egység a sokféleségben" mottót.

 Az Európai Parlament (EP) annak ellenére használni fogja az európai jelképeket - a zászlót, a himnuszt és a mottót -, hogy ezek felsorolása kimaradt a lisszaboni szerződésből. Az EP nagy többséggel megszavazta Brüsszelben azt az indítványt, amelyben a parlament "elismeri és magáénak vallja" a kék alapon tizenkét aranyszínű csillag alkotta kört ábrázoló zászlót, a Ludwig van Beethoven IX. szimfóniájának Örömódáján alapuló himnuszt, valamint az "egység a sokféleségben" mottót.

 A határozat értelmében a parlamenti épületben és hivatalos események alkalmával felvonják az uniós zászlót. A himnuszt minden alakuló és egyéb ünnepélyes ülés megnyitásakor, illetve az állam- és kormányfők üdvözlésére le kell játszani, a mottót pedig fel kell tüntetni a parlament hivatalos dokumentumain.

 Az európai alkotmány tervezetében külön cikk foglalkozott az Európai Unió szimbólumaival, de az alkotmány ügye 2005-ben a francia és a holland népszavazáson elbukott. Az új reformszerződésről folytatott egyezkedéskor, az "európai szuperállam" érzetének elkerülése végett kihagyták a jelképekről szóló részt. Emiatt az a tagállami ratifikációs folyamat lezárultára váró - bár az ír népszavazási elutasítás miatt még nem hatályos - lisszaboni szerződésben sem szerepel.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.