Az Európai Unió bírálja az evás cégek áfamentességét

 Az Európai Unió szerint az evás cégek számláik kibocsátásakor (25%-os áfát feltételezve) a fizetendő áfa összege a számla bruttó értékének 20 százalékát tenné ki, míg a valóságban adóként a bruttó bevételnek csak a 15 százalékát fizetik be a költségvetésbe... 

2004.07.26. 06:19 |

 Az Európai Unió szerint az evás cégek számláik kibocsátásakor (25%-os áfát feltételezve) a fizetendő áfa összege a számla bruttó értékének 20 százalékát tenné ki, míg a valóságban adóként a bruttó bevételnek csak a 15 százalékát fizetik be a költségvetésbe... 

 Szerintük így 5 százalékkal kevesebb az „áfa befizetés”, tehát az állam 5%-nyi bevételtől esik el. Ez természetesen nem így van, mivel az evások nemcsak számlákat adnak ki, hanem vásárolnak is, tehát számlákat is kapnak. Beszerzéseik után viszont az áfát visszaigényelhetnék, ami azt jelenti, hogy az 5% különbség nem valós.

 A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint semmilyen hivatalos megkeresés nem érkezett az unió részéről az evával kapcsolatosan. A minisztérium szerint az eva összhangban áll az uniós szabályokkal. A bevétel pedig nem csökkent, hanem növekedett, melyet néhány számmal alátámaszthatnék. Az eva bevezetésével 16 milliárd adóbevételt tervezett a kormány. Ezzel szemben a 2003-as év zárásakor megállapították, hogy ez a bevétel majdnem megduplázódott. És az első évben mintegy 60 ezer vállalkozás lépett az eva körébe. 2004-től az egyéni és társas vállalkozók még szélesebb köre előtt nyílt meg a lehetőség az eva szerinti adózásra, amely 610 ezer vállalkozót érint, Így ez az összeg többszörösére nőhet, amely a „kiesett” áfa-bevételt is jóval meghaladja.

 Bizonyításként hasonlítsuk össze az egyszerűsített vállalkozók adózását a nem áfa alany és áfa alany vállalkozás áfa-befizetési kötelezettségével: az a vállalkozás amely megfelel a feltételeknek és az alanyi adómentességet választja, nem vonhatja le az előzetesen felszámított áfát, de befizetési kötelezettsége sem keletkezik, mert az általa kibocsátott számlák áfa összeg nem jelentik meg. Ha az evás vállalkozás beszerzési oldalát nézzük meg, akkor az előzetesen felszámított áfa összegét nem vonhatja le, ugyanakkor az általa kibocsátott számlán felszámítja az áfát és az áfával növelt bevételből 15%-os evát fizet az adóhatóság felé. Ha a számlát befogadó vállalkozás termelésének eredménye végső felhasználásra kerül, akkor az evás által felszámított áfa visszaigénylésre nem kerül. Tehát megállapítható, hogy ebben a két esetben az evás vállalkozásnak „áfa hiánya” nem keletkezik.

 Mint már említettem, az evás vállalkozásnak beszerzései is vannak, amely után nem igényli vissza az előzetesen felszámított áfát. Ezzel kapcsolatban egy érdekes számösszefüggésre hívnám fel a figyelmet. Egy nettó 80%-os számlakibocsátást nézve, arányaiban nettó 20%-os beszerzés mellett a felszámított áfa 5%, amely az állított 5% „áfa hiányt” máris lenullázza. És ha netán 40%-os a beszerzése, akkor máris megduplázódik a visszaigényelhető áfa összege, amit azt jelenti hogy 5% „adó túlfizetése” keletkezett.

 Ha az evás vállalkozást áfaalany vállalkozással hasonlítjuk össze, és az evát áfa befizetési kötelezettségnek tekintjük, akkor ez az áfatörvénnyel ellentmondásos, mert az evás vállalkozás az adólevonási jogával nem élhet, szemben az áfa alany vállalkozással.

 Az előzőekhez hasonlóan itt is megnéznénk, ha az evás vállalkozás le nem vont előzetesen felszámított áfája az előző termelési ciklusban teljes egészében fizetendő áfaként szerepelt, akkor itt nem hiányról, hanem többletről beszélhetünk. Összefoglalva, megállatható, hogy az evás vállalkozások a 15%-os adóbefizetéseikkel egyik esetben sem okoznak „áfa hiányt”.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.