Az év végéig hosszabbította meg a kormány az árfolyamgátat

Kiterjeszti a Nemzetgazdasági Minisztérium az árfolyamgát rendszerét, így a deviza alapú jelzáloghitel-adósok, valamint a deviza alapú lízingszerződéssel rendelkezők 2012 végéig kezdeményezhetik a belépést az árfolyamvédelmi rendszerbe. Az NGM közleménye szerint az árfolyamrögzítés 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-ig válik lehetővé, így az egyes devizák jelentős árfolyam-ingadozása nem lesz hatással a csökkentett havi törlesztőrészletekre.
2012.02.09. 12:35 |
Kiterjeszti a Nemzetgazdasági Minisztérium az árfolyamgát rendszerét, így a deviza alapú jelzáloghitel-adósok, valamint a deviza alapú lízingszerződéssel rendelkezők 2012 végéig kezdeményezhetik a belépést az árfolyamvédelmi rendszerbe. Az NGM közleménye szerint az árfolyamrögzítés 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-ig válik lehetővé, így az egyes devizák jelentős árfolyam-ingadozása nem lesz hatással a csökkentett havi törlesztőrészletekre.
 
A közlemény szerint a kormány szerdai ülésén fogadta el az árfolyamgát intézményének módosítását a Bankszövetséggel tavaly decemberben kötött megállapodásnak megfelelően. A törvényjavaslatot a kormány még a héten benyújtja az Országgyűlésnek, hatályba lépését követően pedig az ügyfelek jelezhetik a programba való belépési szándékukat a pénzügyi intézményeknél.
 
Az NMG közölte, a havi törlesztőrészlet árfolyamgát feletti részének kamattörlesztésre eső hányadát a hitelező és az állam megtéríti, így a gyűjtőszámlára csak a tőketörlesztés árfolyam-különbözete kerül. Az adósnak a gyűjtőszámlán esetlegesen felhalmozódó hitelösszeget 2017 júliusától kell visszafizetnie. A havi törlesztőrészletet a pénzügyi intézmény, illetve jogszabályok állapítják meg.
 
Az árfolyamgát lehetőségével 2011. augusztus 12. óta élhetnek az adósok. Az NGM akkori közleménye szerint az árfolyamrögzítés igénylése után az adósok havi törlesztőrészlete azonnal a kedvezményes árfolyamon kerül elszámolásra. Az árfolyamrögzítés időszakának lejárta utána a havi törlesztőrészlet legfeljebb 15 százalékkal lehet magasabb, mint az árfolyamgát időszakában. Az árfolyamgát időszaka a korábbi szabályozás szerint 2014 végéig tartott volna.
 
A kormány tavaly augusztusban a programban részt vevő deviza jelzáloghitel-adósok számára a svájci frank árfolyamát 180, az euró árfolyamát 250, a japán jen árfolyamát 2,0 forinton rögzítette. Az árfolyamrögzítés időszakában az adósok kedvezményes árfolyamszinteken törleszthetik hitelüket, míg az árfolyam-különbözet havi összege gyűjtőszámlára kerül, amely immár forint alapú hitelként, és a bankok számára is törvényben előírt 3 havi bankközi kamatlábbal (BUBOR) kamatozik. Ezáltal a bank nem tesz szert profitra a gyűjtőszámlára nyújtott hitelen.
 
A programban mindenki részt vehet, akinek jelzáloghitele van, és megfelel a feltételeknek, függetlenül attól, hogy lakáscélú vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt vett fel. Az adósok korábban 2011. december 31-ig kérhették az árfolyamrögzítést.

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.