-
Az első Aranybulla emlékmű
1922-ben ezen a napon nagy ünnepségre készülődött Székesfehérvár. Az Aranybulla kibocsátásának 700. évfordulójára emlékezett akkor a város. A nagyszabású rendezvénysorozat részeként Aranybulla-emlékművet avattak a Csúcsos-hegyen. Az obeliszk azóta elpusztult, helyét az 52 éve készült, ma is látható emlékmű foglalta el.
2024.11.19. -
Kisangyalok kara
Ebben az évben is a Kisangyalok karának műsora nyitja a Fehérvári Advent programját: a város énekelni szerető kisdiákjaiból összeálló több száz fős kórus december 1-jén, az első adventi vasárnapon az első gyertyagyújtás előtt lép a közönség elé a Városház téren a legszebb karácsonyi dalokkal.
2024.11.19. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
Az utolsó aranyágacska - bemutatták a dinasztia történetét lezáró szertartásjátékot
2022-ben az utolsó Árpád-házi király - Az utolsó aranyágacska - III. András története elevenedik meg a Nemzeti Emlékhelyen.
A csütörtöki sajtófőpróbán dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Szikora János rendező köszöntötte a darab alkotóit és a meghívott vendégeket, köztük a Belvárosban élőket, a Rákóczi Szövetség Kárpát-medencei Színjátszótáborában résztvevő gyermekek és a szereplők családtagjait.
Egy farönkön ülve kezdi el Erzsébet édesapja, az utolsó aranyágacska, azaz III. András történetét mesélni, és mint amikor a szél egy nyitott könyv lapjait visszaforgatja, úgy repíti vissza az időben rendező a Koronázási Szertartásjáték nézőit II. András udvarába, ahol a történet kezdődik. A Nemzeti Emlékhelyen idén utoljára épült fel az egykori koronázótemplom, amelynek első két harangtornya pontosan olyan magas és ott áll, ahová államalapító királyunk építtette. A III. András – Az utolsó aranyágacska szertartásjáték sajtófőpróbáját csütörtökön este tartották.
A Koronázási Szertartásjáték egy olyan előadás, amelyre a város és mindenki - aki ebben az elmúlt években közreműködött - büszke lehet, kezdte köszöntőjét Székesfehérvár polgármestere. Dr. Cser-Palkovics András hozzátette, a színfalak mögött álló gyermek és felnőtt szereplők, a Rákóczi Szövetség táborának résztvevői és mindenki, aki kivette a részét az alkotói folyamatból, nagyon sokat tettek azért, hogy ez az előadás megvalósulhasson. Külön köszöntötte a Nemzeti Emlékhely környékén élőket, akik elfogadták a sajtópróbára a meghívást. Megköszönte a Belvárosban lakók türelmét, amelyet az elmúlt években és idén is tanúsítottak a próbák folyamán és az előadások idején. A Nemzeti Emlékhelyen az Árpád-házi uralkodók életét megidéző Koronázási Szertartásjátékokkal sikerült elérni, hogy lelkiekben ismét felépüljön a királyi koronázó bazilika.
„Az idei, III. András – Az utolsó aranyágacska című Koronázási Szertartásjátékkal búcsút mondunk az Árpád-háznak, hiszen 10 éve a dinasztia uralkodóinak koronázási szertartásában ágyazottan az ő élettörténetüket mutatjuk meg a közönségnek.” – mondta dr. Szikora János. A darab rendezője hozzátette, mindez csak a város támogatásával valósulhatott meg, hiszen így - ha nem is a valóságban, de - minden évben egy-egy színházi előadás erejéig ez a hajdani fantasztikus szakrális központ, a Nagyboldogasszony Bazilika ismét fölépült, tette hozzá. „A közönség visszajelzése alapján úgy tűnik, munkánk nem volt hiábavaló: megérte ez a 10 év, és megérte, hogy ez az előadás is így, ilyen formában megszülethetett. Ez egyfajta választ ad arra, miért is fontos az Árpád-ház. E mögött a válasz mögött mélységes hit és meggyőződés van.” – ajánlotta az előadást a rendező.
Az előadásra váltott jeggyel ingyenesen látogatható a Királyok és Szentek – Az Árpádok kora című kiállítás a Szent István Király Múzeumban, ahol rendhagyó tárlatvezetéseket is tartanak augusztus 19-e és 21-e között. A három nap folyamán dr. Szikora Jánossal, a Koronázási Szertartásjáték rendezőjével és az alkotókkal találkozhat a közönség. Augusztus 19-én Závodszky Noémi és Ballér Bianka, augusztus 20-án Lábodi Ádám, Strasszer Domonkos és Göbő Anna, augusztus 21-én Egyed Attila és Mihályi Győző várja az érdeklődőket a múzeumban. A kiállításon és a rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött a www.koronazas.hu, vagy a www.vorosmartyszinhaz.hu oldalon, valamint a létszám limitált, alkalmanként az első 50 fő tud a programon részt venni, így érdemes sietni!