Bárki elmondhatja véleményét a vízgyűjtő-gazdálkodási tervekről

 A közelmúltban készültek el a vízgyűjtő- gazdálkodási tervek, melyet bárki megtekinthet és letölthet, illetve írásban véleményezhet a www.vizeink.hu internetes oldalon 2009. július 31-ig. Az Észak-Mezőföld és Keleti-Bakony  vízgazdálkodásáról 2009. július 29. 10 órakor Székesfehérváron, Novotel Korona teremében mondhatja el bárki a véleményét a vízügyi szakembereknek.

 
2009.06.30. 14:33 |
 A közelmúltban készültek el a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek, melyet bárki megtekinthet és letölthet, illetve írásban véleményezhet a www.vizeink.hu internetes oldalon 2009. július 31-ig. Az Észak-Mezőföld és Keleti-Bakony  vízgazdálkodásáról 2009. július 29. 10 óra kor Székesfehérváron, Novotel Korona teremében mondhatja el bárki a véleményét a vízügyi szakembereknek.


Víz Keretirányelv célja, végrehajtása – vízgyűjtő-gazdálkodás tervezés
 
A 90-es évek közepén az Európai Unió új vízpolitikát fogadott el. Ennek érvényesítésére a többi tagállammal egyidejűleg hazánkban 2000. december 22-én lépett hatályba az Európai Unió Víz Keretirányelve (rövidítve VKI). A Keretirányelv egy új „vízvédelmi” politika életbelépését jelenti, mely azt a legfőbb környezeti célkitűzést hivatott szolgálni, hogy a tagállamok területén a felszíni és felszíni alatti vizek állapotromlását megelőzze és a „jó állapotot” elérje 2015-ig. Joggal tehetjük fel a kérdést, mit is jelent ez a „jó állapot”?! A felszíni vizek esetében a jó kémiai és ökológiai állapotot, a felszín alatti vizek tekintetében, pedig a jó kémiai és mennyiségi állapotot jelenti. Az általános célkitűzéstől, miszerint a vizeket 2015-ig jó állapotba kell hozni jól megalapozott természeti, társadalmi és gazdasági indokkal lehet eltérni. Ez az időpont kitolható két tervezési időszaknak megfelelően 2021-ig vagy 2027-ig. A vizek védelme hatékonyabb lesz, ha az állampolgárok, érdekelt felek, civil szervezetek részt vesznek a vízgazdálkodási folyamatokban, a tervek készítésében és végrehajtásában.
 
A Keretirányelv rendelkezéseit integrált módon, a vízgyűjtő-gazdálkodási tervezés eszközeivel kell végrehajtani, az érdekeltek széleskörű bevonásával. A terveket a tagországoknak 2009. december 22-ig kell elkészíteni. A vízgyűjtő-gazdálkodási tervek fogják tartalmazni azokat az intézkedéseket, és intézkedési programokat, amelyek a víz védelmét és fenntartható használatát biztosítják. A vízgyűjtő-gazdálkodási terv(ek) tartalmát a 221/2004 (VII. 21.) Kormányrendelet írja elő.
 
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság felelősségi körébe tartozó alegységek
 
Magyarországnak vízgyűjtő-gazdálkodási tervet kell készíteni az ország egész területére, 4 részvízgyűjtőre (Duna közvetlen, Tisza, Balaton és a Dráva), valamint 42 önálló vízgyűjtő területre. A tervek részletezettsége eltérő szintű lehet a tervezési szinttől függően.
 
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság 5 tervezési alegység (Balaton közvetlen, Velencei-tó, Észak-Mezőföld és Keleti-Bakony, Kapos és a Sió vízgyűjtő területek) vízgyűjtő-gazdálkodási tervének elkészítéséért felelős 5 tervezési alegység (Marcal, Közép-Duna, Alsó-Duna, Által-ér és Bakony-ér és a Concó vízgyűjtők) tekintetében, pedig közvetetten érintett.
 
A társadalom bevonás szervezeti keretei – vízgazdálkodási tanácsok
 
A vízgyűjtő-gazdálkodási tervek kidolgozása során a társadalom részvételének biztosítását szolgáló szervezeti keretek megteremtéséhez a Közép-dunántúli Területi Vízgazdálkodási Tanács 2008. áprilisában megalakította a Fejér Megyei-, a Veszprém Megyei-, és a Tolna Megyei Területi Albizottságokat. Az Albizottságok feladata, hogy a vizek jó állapotának elérése érdekében a tervezés valamennyi szintjén az érintett társadalmi csoportokat bevonja a tervezési folyamatba, hogy ezzel is növelje a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek társadalmi elfogadottságát.
 
Részvízgyűjtő szinten a társadalom bevonás szakmai és tudományos megalapozottságát a Balatoni Részvízgyűjtő Vízgazdálkodás Tanács biztosítja. A tanács vízgazdálkodási szakmai véleményező és koordináló szervezet, alakuló ülését 2009. június 15-én tartotta. Működési területe: a Zala és a Balaton közvetlen vízgyűjtő területére terjed. (Zala-, Vas-, Veszprém- és Somogy megyéket érinti).
 
 
A társadalom véleménynyilvánítása – fórumok
 
A közelmúltban készültek el a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek tervezet alapján a tervezési alegységekre vonatkozó konzultációs anyagok, melyben már a társadalom által is támogatható intézkedések, intézkedési csomagok kerültek megfogalmazásra. A háttéranyagok nyilvánosságra hozatalával kívánunk lehetőséget biztosítani az érintett társadalmi, érdekvédelmi, szakmai és tudományos szervezeteknek, hogy már a koncepcióalkotás szakaszában hozzászóljanak a tervezett intézkedési programokhoz. A dokumentumot megtekintheti, letöltheti és írásban véleményezheti a www.vizeink.hu internetes oldalon 2009. július 31-ig.
 
A vízgyűjtő-gazdálkodási tervek társadalmi konzultációjára szánt háttéranyag az alapja annak a vitának, egyeztetésnek, mely segítségével a jelenlegi tervváltozatokba beépülhetnek az elkövetkező időszak észrevételei, új szempontjai, melyek meghatározzák az elkövetkező évek hazai vízgazdálkodását A tervezett intézkedésekről az érintettek a fórumokon személyesen mondhatják el véleményüket a tervezőknek.
 
A Velencei-tóval kapcsolatban 2009. július 16-án 10 órakor a Gárdony, Polgármesteri Hivatalban, az Észak-Mezőföld és Keleti-Bakony  vízgazdálkodásáról pedig 2009. július 29. 10 óra kor Székesfehérváron, Novotel Korona teremében mondhatják el véleményüket a vízügyi szakembereknek.
 
 

Közélet

  1. Köszönet az elmúlt évtizedekért

    A Polgármesteri Hivatalban töltött 28, illetve 26 esztendőért mondott köszönetet dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Bóka Viktor címzetes főjegyző Borosné Kocsis Erikának és Südi Gabriellának. A nyugdíjba vonuló kollégákkal szerdán reggel egy jó hangulatú beszélgetés keretében elevenítették fel az elmúlt évtizedekben köztisztviselőként végzett munka legfelejthetetlenebb pillanatait, végigkövetve a közigazgatásban bekövetkezett változásokat is.

    2024.11.27.
  2. Szedreskerti lakossági fórum

    Kedden este a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában tartottak lakossági fórumot a Szedreskerti lakónegyedben élőknek, ahol dr. Kovács Zsoltné és Szontaghné Kovács Erika önkormányzati képviselők várták a lakókat. Szó volt arról, hogy mi lesz a sorsa a volt Szedreskerti bölcsőde épületének, a buszközlekedésről, az új parkolók építéséről és arról is, hogy jövőre "épül" egy olyan része a Kríziskezelőnek, ahova akár ittasan is bemehetnek a hajléktalanok.

    2024.11.26.
  3. Lakossági fórum

    Lakossági fórumot tartottak két önkormányzati választókörzet számára kedden délután. A két városrész képviselője és a meghívott vezetők válaszoltak a fehérváriak kérdéseire.

    2024.11.27.
  4. Ülésezett a Sportlétesítmények Szövetsége

    Az 1991-ben alapított Sportlétesítmények Magyarországi Szövetsége Székesfehérváron tartotta idei szakmai konferenciáját kedden.

    2024.11.27.