Bárki érintett lehet - a kockázati társadalom székesfehérvári életképei

 „Bárki érintett lehet – A kockázati társadalom székesfehérvári életképei” - ezzel a címmel jelent meg az Echo Innovációs Műhely gondozásában az a könyv, melynek szerzői a Kistérségi Családsegítő Szolgálat családgondozói a napi munkájuk során megismert történeteket tárják az olvasók elé. Az „új szegénységgel” foglalkozó kötet nem megoldásokat nyújt, hanem áttekinthető képet ad azokról a problémákról, melyeket segítők nélkül a magyar családok többsége egymaga már nem tud megoldani.
2010.11.10. 07:01 |
„Bárki érintett lehet – A kockázati társadalom székesfehérvári életképei” - ezzel a címmel jelent meg az Echo Innovációs Műhely gondozásában az a könyv, melynek szerzői a Kistérségi Családsegítő Szolgálat családgondozói a napi munkájuk során megismert történeteket tárják az olvasók elé. Az úgynevezett „új szegénység” témakörével foglalkozó kötet nem megoldásokat nyújt, hanem áttekinthető képet ad azokról a problémákról, melyeket a közösség erejének segítő szerepe nélkül a magyar családok döntő többsége egymaga már nem tud megoldani.
 
 A könyvbemutatót a "Bárki érintett lehet" című programsorozat részeként rendezték, mely az Európai Unió és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumának támogatásával az újszegénység fehérvári megjelenésére kívánja ráírányítani a döntéshozók és segítő szakemberek figyelmét.
 
 A fogyasztói társadalom a lakosság egyre szélesebb rétegei számára kínálta fel és tette elérhetővé piaci szolgáltatásait, a fogyasztói életmódot, miközben a globalizáció egyre inkább kiélezett versenyhelyzetet teremtett, a foglalkoztatás terén pedig a stabil munkahelyek és az állandó foglalkoztatás hiánya miatt instabilitást idézett elő. Ezek a folyamatok együtt, eddig nem tapasztalt kockázatokat generáltak és kikezdték a polgárosodás peremén megkapaszkodó vagy a középosztályi szintet elért rétegek helyzetét Székesfehérváron is.
 
 Az életképek szerzői a Székesfehérvári Kistérségi Szociális Alapszolgáltatási Központ Családsegítő Szolgálatának munkatársai, akik az ellátási körükbe került ügyfelekkel történt interjúk alapján alkották meg a közölt írásokat. Leírták azokat a sokszor kilátástalan, vagy annak tűnő történeteket, amelyekkel napi munkájuk során találkoznak, és amelyek sokszor riasztó képet festenek a szegénységgel kapcsolatos folyamatokról.
 
 Megoldásokat nem nyújt, nem is nyújthat a kiadvány – egy áttekinthető képet viszont igen. Mindazok számára, aki megértik, hogy a közösség erejének segítő szerepe nélkül ezeket a problémákat a családok legtöbbje nem tudja egymaga megoldani.