Batthyányra emlékeztek - Ikerváriak koszorúztak a Bory-várban

 Vas megyében, a Rába partján található Ikerváron száz évvel ezelőtt, 1913-ban állították fel a Bory Jenő által készített Batthyány Lajos-emlékművet. A település a centenáriumot emlékhét rendezésével ünnepli, melynek keretében a Bory-várban található Batthyány Lajos-szobrot is megkoszorúzták szerdán délelőtt. ehér Ferencet, Ikervár polgármesterét és a település képviselőtestületét a Bory-várban Östör Annamária önkormányzati képviselő fogadta.
2013.10.09. 12:31 |
Vas megyében, a Rába partján található Ikerváron száz évvel ezelőtt, 1913-ban állították fel a Bory Jenő által készített Batthyány Lajos-emlékművet. A település a centenáriumot emlékhét rendezésével ünnepli, melynek keretében a Bory-várban található Batthyány Lajos-szobrot is megkoszorúzták szerdán délelőtt.
KÉPGALÉRIA

Fehér Ferencet, Ikervár polgármesterét és a település képviselőtestületét a Bory-várban Östör Annamária önkormányzati képviselő fogadta.
 Az Öreghegy önkormányzati képviselője és Ikervár önkormányzata is kisebb ajándékkal köszöntötték egymást. Székesfehérvár a Szent István Emlékév tiszteletére megjelent Rubicont adott az ikervári delegáció tagjainak.

Magyarország első, teljesalakos, köztéri szobrát gr. Batthyány Lajosról Ikervár közönsége közadakozásból állíttatta, amelyet Bory Jenő szobrászművész 1913-ban mintázott meg, majd bronzba öntetett.
 Bory Jenő egy nézetre szánt, zárt szobrot tervezett. A kovácsoltvasból és betonból készült kerítés mögül kiemelkedő, három lépcsős szürke, gránit talapzat tetejére helyezték el a szobrot. A talapzat hátterét a kastély 2,5 méter magas, tagolt beton kerítése adta, amely a kastély parkját északról, nyugatról és egy darabon keletről is határolja. Ebből a zárt térből emelkedik hat méter magasra gr. Batthyány Lajos alakja. Messze, a háttérben kastélyának felső emelete és gloriettje, illetve loggiája látható. Batthyány Lajos nemes alakja vastag, meleg köpenyébe burkolva, szinte a világtól elzártan, nagy-nagy nyugalommal és megadással, az ikerváriak szerint „vádlón ” tekint Bécs felé. A talapzaton csak a Gróf aranybetűs neve, illetve a Batthyány család grófi koronás sátorban elhelyezett címerpajzsa látható.