-
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Befejeződött az 52. Országos Függetlenfilm Fesztivál - komor jövőképet jósoltak
Három napra a független filmesek táborát építette ki a Magyar Független Film és Video Szövetség Székesfehérváron. A Barátság Házában tartott film fesztivál vasárnap fejeződött be. A három napos program során 31 független filmet tekinthetett meg a közönség. A versenyprogramon kívül, a huszonhat éve, szintén Fehérváron tartott független filmfesztivál akkori díjazott alkotásait is látni lehetett.
Köszöntő beszédek, és a régvolt díjazottak
Csütörtökön este hétórai kezdettel tartották a fesztivál ünnepélyes megnyitását, ahol a kötelező késve kezdés után, Bakács Tibor Settenkedő tartotta meg köszöntő beszédjét. Az ismert kritikus beszédében a szabadság mai fogalmát a független kisfilmekkel azonosította. „a szabadság az, ami nem eladható. Egy ilyen film, amit itt láthatunk nem eladható, piaci értéke nincs, ezért szabad”, ”nem független filmeknek, hanem szabad filmeknek tartom őket”
Bakács Tibor köszöntője után Székesfehérvár alpolgármester asszonya Boldizs Kálmánné tartotta megnyitó beszédét. Az alpolgármester asszony külön kiemelte a Magyar Független Film és Video Szövetség tevékenységét, hiszen 74 éves múlttal rendelkezik, egy alig száz éves művészeti ágban.
Az ünnepi beszédek után négy kisfilmet nézhettünk meg, az 1978-ban Fehérváron tartott filmszemle díjazott alkotásaiból. Ezen alkotások koruk ellenére nagy hatással voltak a közönségre, a napjainkra is időtálló mondanivalójukkal.
Vásznon a függetlenek
Másnap pénteken és szombaton egész nap vetítették a versenyben lévő, -Bakács Tibor szavaival élve- „szabad filmeket”. A vetítések mind a két napon reggel tízkor kezdődtek, majd egy hosszabb szünet után délután folytatódtak. Mind a két este a zsűri konzultációra várta az alkotókat, és az érdeklődőket a Barátság Háza Zöld szalonjába. Ezeken a közös fórumokon a zsűri aznapi értékelését vétózhatták meg az alkotók, és a publikum is hozzáfűzhette véleményét. Intenzív és érdekes párbeszédek alakultak ki, bár nem minden filmkészítő tudott jelen lenni a konzultáción, és sajnos magán a fesztiválon sem.
Nem csak az alkotók, de a nézők sem vonultak fel nagy számban. Több szabad ülés volt, mint foglalt, és ezt a hanyag médiának köszönhetik a szervezők. Hiszen nem lehetett a különböző médiumokban sűrűn találkozni a fesztivál híréről. Márpedig egy olyan egyesület által szervezett fesztiválról van szó, amely már 74 éves múltra tekint vissza egy alig több mint száz éves művészeti ágban.
Pedig a filmekre nem lehet panasz. A több mint harminc film között persze előfordultak olyanok, amiknek láttán fejét csóválta a publikum. Öncélú képtúltengés, zavaros, érthetetlen mondanivaló jellemezte a filmek kissebségét. Többségét pedig a kibontakozó tehetség, amelyek megérdemelten szerepelhettek azon a bizonyos fehér vásznon. Ezen alkotások közül mazsolázgatva találhat a publikum kiemelkedő animációs alkotásokat, nem mindennapi emberekről szóló dokumentumfilmeket, párbeszéd nélkül elmesélt film-noirt, és az alkotói szabadság minden örömét és baját.
Komor jövőkép, és díjeső
Az utolsó napon vasárnap délelőtt tíz órától tartották a MAFSZ országos küldöttközgyűlését, ahol szó volt a következő fesztivál helyszínéről is. Ha lesz egyáltalán következő fesztivál. A közgyűlésen vezértémában képviselte magát az egyesület jövője, ami meginogni látszik. A vezetőség szerint egy katasztrofális évet tudhat maga mögött az egyesület. Aminek mikéntjéről bővebben sajnos nem esett szó. Az MAFSZ vezetői régóta próbálnak megoldást találni, ami nem könnyű. Az egyesület minden tagja önkétes alapon dolgozik a szervezetnek szabadidejükben, munka mellett. Az, hogy szorgalomban, és lelkesedésben nincs hiány mi sem bizonyítja jobban mint, hogy az egyesület fiatal alkotóinak, és a Barátság Klubmozi vezetőjének köszönhetően az idei fesztivált az egyesület pénz nélkül hozta létre.
A díjátadóra a közgyűlés után, a színházteremben került sor. A zsűri elnökének Kövesdy Gábornak értékelője szerint a zsűri az elbírálás során könnyű helyzetben volt. „Szinte két kávé között sikerült oda ítélnünk a díjakat.” A zsűri másik tagjának Reichenberger János megítélése szerint az idei fesztivál emlékezetes marad. „Volt szerencsém az elmúlt évi anyagokat látni, és megerősítem Kövesdy Gábor megállapítását, hogy színvonalasabb volt az idei fesztivál.”
A nyeremények és díjak átadása után az MAFSZ elnöke fesztiválzáró beszédét tartotta, meg ami igen rövidre és frappánsra sikerült. „A fesztivált ezennel lezárom.”
A díjazott alkotások:
Különdíjban részesült alkotások:
Boros Ferenc, Horváth Zoltán: Fejezetek egy szent életéből
Kárpáti György: Budapest!
Gát Balázs, Antos Balázs: Zenészbúcsúztató
Kovács István, Koncz András: Észkijárat
M. Tóth Géza, Koós Árpád, Pacsay Attila, Megyeri Tamás, Bogdán Zoltán: Maestro
Pénzdíjban részesült alkotások:
Harmadik helyezett megosztva:
Csík juci: Tollas
Simonyi Balázs, Tóth Barnabás: (Terep) szemle
Második helyezett:
Káldy László: Ma sincs ötös a lottón
Első helyezett:
Császi Ádám: Underground
A zsűri tagjai voltak:
Di Pol Jolanda - vágó
Kovácsy Tibor - újságíró, a Magyar Narancs szerkesztője
Kövesdy Gábor – filmesztéta, a Magyar Mozgókép Közalapítvány 4K Kuratóriumának elnöke