Belföldi turizmus: 260 milliárd Forintot költöttünk egy év alatt

Az elmúlt évben a belföldi vendégek aránya 51%-ról 54%-ra, a vendégéjszakák aránya 45%-ról 49%-ra emelkedett, mind jobban megközelítve a legfejlettebb belföldi turizmussal rendelkező európai országok átlagát. Az elmúlt évben 3,9 millió belföldi vendég 9,6 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, ezen belül a szállodák 2,3 millió belföldi vendéget fogadtak, akik összesen 5,8 millió vendégéjszakát töltöttek ott el. 2006-ban minden tíz belföldi vendégéjszakából hatot szállodában regisztráltak. A lakosság belföldi költése 17%-kal növekedett és 290 milliárd forintot tett ki.
2007.07.23. 08:24 |
 Az elmúlt évben a belföldi vendégek aránya 51%-ról 54%-ra, a vendégéjszakák aránya 45%-ról 49%-ra emelkedett, mind jobban megközelítve a legfejlettebb belföldi turizmussal rendelkező európai országok átlagát. Az elmúlt évben 3,9 millió belföldi vendég 9,6 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, ezen belül a szállodák 2,3 millió belföldi vendéget fogadtak, akik összesen 5,8 millió vendégéjszakát töltöttek ott el. 2006-ban minden tíz belföldi vendégéjszakából hatot szállodában regisztráltak.


 A belföldi keresletnek a magasabb színvonalú szálláshelyek irányába történő elmozdulását jelzi, hogy a szállodák belföldi vendégeinek száma 11,3%-kal, belföldi vendégéjszakáinak száma ennél is nagyobb mértékben, 12,9%-kal bővült. A legjelentősebb növekedést a három- és négycsillagos szállodák könyvelhették el, miközben kiugró mértékben, 80%-kal növekedett a wellness-szállodák belföldi vendégéjszakáinak száma. A gyógyszállodák szintén a belföldi vendégforgalom növekedéséről számoltak be. A folyamatosan bővülő látnivalóknak és programkínálatnak köszönhetően a belföldiek átlagos tartózkodási ideje a kereskedelmi szálláshelyeken (2,5 nap) hosszabb volt, mint 2005-ben.

A belföldi vendégforgalom számottevő előnye, hogy a külföldi vendégforgalomnál mind területi, mind időbeli eloszlását tekintve kevésbé koncentrált: 2006-ban minden száz, kereskedelmi szálláshelyen eltöltött belföldi vendégéjszakából 25-öt a Balaton régióban regisztráltak, a vendégéjszakák 13,8%-át a Budapest-Közép-Dunavidéken, 13,0%-át az Észak-Alföldön, 12,7%-át pedig Észak-Magyarországon töltötték honfitársainak. Az elmúlt évben a belföldi vendégforgalom növekedésében az Észak-Alföld, a Balaton és a Nyugat-Dunántúl turisztikai régiók játszották a legnagyobb szerepet. A szezonalitás csökkenését mutatja ugyanakkor, hogy 2006-ban az éves átlagot meghaladó mértékben növekedett az őszi-téli hónapok belföldi vendégforgalma. A belföldiek tartózkodási ideje is a főszezonon kívüli hónapokban emelkedett.

2006-ban a magyar lakosság jelentősen többet fordított többnapos belföldi utazásokra, mint 2005-ben. A lakosság belföldi költése 17%-kal növekedett és 290 milliárd forintot tett ki.

A szolgáltatók és a lakosság körében egyaránt egyre népszerűbb az üdülési csekk: az idei év első félévében több mint kétszer annyi üdülési csekket váltottak be, mint 2006 első félévében, jelentősen emelkedett a vásárolt csekkek értéke, amit immár közel 7500 helyen használhat fel a belföldi lakosság.

A 2007. év a Zöldturizmus Éve a belföldi turizmusban. A Magyar Turizmus Zrt. által meghirdetett eseménysorozat kedvező fogadtatását alapozza meg, hogy - a kampányévet megelőző kutatásunk szerint - a magyar lakosságban kifejezetten pozitív kép él a hazai természetjárási, túrázási, lovaglási lehetőségekről és a többek között mindezeknek teret adó nemzeti parkokról. A belföldi turizmus további megerősítését szolgáló kampányév és egyéb tevékenységei során az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, valamint a Magyar Turizmus Zrt. széles körű partnerségre, együttműködésre törekszik a turisztikai szolgáltatókkal.