-
Téli futáspróba
November 26-án, kedden téli futáspróbára várják a mozogni vágyókat a Halesz ligetbe. A Halesz liget rekortán futóköre igen kedvelt a futók körében, nem véletlenül ad otthont a futáspróbáknak is, amelyek során a szakemberek felmérik, hogy adott idő alatt hány métert tudnak futni a jelentkezők, és az eredmények alapján hasznos tanácsokkal látják el a mozogni vágyókat.
2024.11.23. -
Megnyílt a Kori Liget
Szinkronkorcsolya bemutatóval és az utánpótlás jégkorongozók játékával nyitott a Kori Liget pénteken délután. A nyitónapon ingyenes jégpálya idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal és megújult büfével várja a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben.
2024.11.22. -
Bölcsességek a konyha faláról
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.22. -
Virágvizek, aromás párlatok
A szabadtéri Herbarius-túrák erre a szezonra már befejeződtek, azonban a természetes gyógymódok iránt érdeklődők nem maradnak érdekességek nélkül. November 24-én, vasárnap 16.00 órára a Fekete Sas Patikamúzeumba várják a résztvevőket Lencsés Rita gyógynövényszakértő Virágvizek, aromás párlatok című előadásra.
2024.11.22.
Belvárosi öreg platán és öreghegyi hárs - matuzsálemek Fehérváron
A városban körülbelül nyolcvanezer fa van jelenleg, és az új ültetések mellett a szakemberek nagy gondot fordítanak az idős példányokra is. A zöld értékek sokszorosan értékek, oxigént és árnyékot adnak, szerepük van a zajcsökkentésben, a por lekötésében, párologtatnak, és a lelkünket is megörvendeztetik, jó nézni, megölelni őket.
A város legrobosztusabb fája a Szent István téri védett, öreg platán. Biztos, hogy több mint száz éves: egy 2017-es anyaggyűjtés alapján van olyan dokumentum, ami szerint már 150 éves is megvan. Szerencsére a fa makkegészséges, semmilyen korhadás nem látható a belsejében, ez derült ki az akkori 3D-s tomográf műszeres vizsgálatból. A gyönyörű példány tipikus fajtajellegeket képvisel, a viszonylag alacsony törzse szürkés-fehér, szépen leváló a kéregzete, a négy hatalmas vázág pedig megalapozza a fa termetét. Mind a hatalmas, kiszélesedett korona alatt látható élettér, mind a gondozás óvják a fát – a gyökérzet elágazását, nagyságát úgy kell elképzelni, mintha a föld felszíne egy tükör lenne, ezért használják a favédelemben az úgynevezett csurgó vonal elnevezést, amit a korona széle rajzol meg.
A másik matuzsálem a Késmárki úton, a posta mögött álló kislevelű hárs, jelenleg már éppen a virágzása vége felé jár. Az óriásnak sajnos a műszeres vizsgálat alapján üreges a törzse és a vázágai is, de kívülről ép, erős lombozatú, szépen virágzó fát mutat. Megoldásként a korona belsejében kobrakötéllel merevítették egymáshoz a három vázágat, ami statikailag rögzíti a fát, biztosítva a megtámasztást. A gyakori fajta virága gyógynövényként ismert, és egyben jó mézelő faként tarthatjuk számon. Beszélik róla, hogy régen három hasonló méretű hársfa állt a területen, de más nem maradt fenn a történetükről.