Bem szobrot állít Székelykeresztúron a fehérvári Krajcáros Alapítvány

 A Krajczáros Alapítvány munkatársai április 26-án hosszú útra indulnak: Erdélybe, Székelykeresztúrra szállítják Józef Zachariasz Bem azaz Bem József tábornok fából készült szobrát. A szobor avatására május 16-án 11 órakor kerül sor, melyre a helyiek és az alapítvány minden érdeklődőt szívesen lát. A szabadságharc 160. évfordulója jegyében készült művet eredetileg Fehéregyházán tervezték felállítani, de sajnos az ottani önkormányzat nem fogadta "kitörő lelkesedéssel" a szobor felállítását.
2009.04.26. 08:44 |
 A Krajczáros Alapítvány munkatársai április 26-án hosszú útra indulnak: Erdélybe, Székelykeresztúrra szállítják Józef Zachariasz Bem azaz Bem József tábornok fából készült szobrát. Alkotója – a soltvadkerti - Tóth Lajos úr. A szobor avatására május 16-án 11 órakor kerül sor, melyre a helyiek és az alapítvány minden érdeklődőt szívesen látnak. A szabadságharc 160. évfordulója jegyében készült művet eredetileg Fehéregyházán tervezték felállítani, azonban az ottani önkormányzat olyan feltételekhez kötötte az engedély kiadását, amit az ott élő magyarság kategorikusan elutasított. Bemről –egyes történészek- feljegyzik, hogy hajdanán sokat tett a magyar-román megbékélés érdekében is, amelynek kiteljesedése nem rajta múlott.
 
 Bemet a magyar országgyűlés 1849. márc. 23-án altábornaggyá nevezte ki. Májusban Orsováig hatolva a Bánátot is megtisztította az osztrákoktól. Ezután a 70 000 főnyi cári intervenciós sereggel vette fel a harcot, de nehéz küzdelem után júl. 31-én Segesvárnál döntő vereséget szenvedett, majd aug. 9-én Temesvárnál az osztrákokkal szemben is alul maradt. Világos után Törökországba emigrált, belépett a török hadseregbe, mert így remélte a harc folytatását a cári despotizmus ellen. Murad Tevfik pasa néven Szíria katonai parancsnoka volt haláláig. A kalandos életű tábornok Tarnówban, 1794. március 14-én született és Aleppóban hunyt el, 1850. dec. 10-én.
 
 A Nemzeti Civil Alap támogatásával megvalósuló program része a „Közös Európában, együtt ünnepelni” projektnek. Együttműködő partnerek közt van a Háborús Emlékhelyeket Gondozó Társasága, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete és megannyi magánszemély.