Bemutatkozik az ARIFF életműdíjasa Maurice Jarre zeneszerző

 Az Alba Regia Nemzetközi Filmfesztivál díszvendége volt a világ egyik legjelentősebb filmzeneszerzője Maurice Jarre. A zenész a fesztivált lezáró gálán vette át a neki odaítélt életműdíjat. Munkássága során több száz filmhez komponált zenét és olyan emberekkel dolgozott együtt, mint David Lean, Szabó István és még sokán mások. A díjkiosztó előtt a zenész a sajtó képviselőinek mesélt munkásságáról, tapasztalatairól és arról, hogyan dolgozott együtt a fent említett neves rendezőkkel. 
2006.06.03. 17:13 |

 Az Alba Regia Nemzetközi Filmfesztivál díszvendége volt a világ egyik legjelentősebb filmzeneszerzője Maurice Jarre. A zenész a fesztivált lezáró gálán vette át a neki odaítélt életműdíjat. Munkássága során több száz filmhez komponált zenét és olyan emberekkel dolgozott együtt, mint David Lean, Szabó István és még sokán mások. A díjkiosztó előtt a zenész a sajtó képviselőinek mesélt munkásságáról, tapasztalatairól és arról, hogyan dolgozott együtt a fent említett neves rendezőkkel. 

 A sajtótájékoztató kezdetén a szervezők bejelentették, hogy kicsit várni kell, mert Maurice Jarre már úton van, de késni fog. Körülbelül 10 perccel később egy 80-as éveiben járó bácsi sétált be az ajtón a 70-es évek divatja alapján felöltözve és sűrű elnézések közepette, mosolyogva csak annyit mondott, hogy „Good morning!”, igaz ekkor már 11 óra is elmúlt... Mint később elmondta, nagyon szeret aludni és most is ezért késett el. Maurice Jarre annak ellenére, hogy több Oscar Díj tulajdonosa, egy hétköznapi ember, akitől messze áll a nagyképűség.  A zeneszerző az első kérdésre körülbelül 20 percen keresztül mesélt. A sztoriban elmondta, hogy először az Arábiai Lawrence készítésénél dolgozott együtt David Leanel. Ugyan őt először csak a film egy részének megzenésítésére kérték fel, mégis egy véletlen során úgy alakult, hogy az egészet ő készítette el és ezáltal kötött barátságot a rendezővel. A dolog úgy történt, hogy egy orosz, egy angol zeneszerzőt és őt kérték fel hogy 1/3-1/3 részben játsszon a képek alá. Az orosz zeneszerző a munkát lemondta, a másik pedig azt mondta, hogy számára ehhez közel egy év szükséges. A határidő ennél sokkal rövidebb volt, hiszen a királyi bemutató ideje már ki volt tűzve. Egyedül Jarre vállalta a feladatot, bár először egy angol musical komponistával is próbálkoztak, végül Maurice mellett döntöttek. A határidőre úgy tudta megírni a zenét, hogy 4-5 órát dolgozott, majd 25 percet aludt és ezt a tempót tartotta hat-hétig. A felvételek során egy angol karmestert kértek fel a munkához, aki Jarre kottáit meglátva hamar elmenekült és végül az életműdíjasnak kellett vezényelnie is. Így szólt Omar Shariff viaskodása alatt Maurice Jarre zenéje.
 A zeneszerző elmondta azt is, hogy a Napfény íze forgatásán dolgozott együtt Szabó Istvánnal, akiről elmondta, hogy olyan csodálatos volt vele együtt dolgozni, mint David Leannel. Jarre elmondta, hogy először kicsit félt tőle Szabó, mert hogy azt hitte, hogy egy amerikai zeneszerző rengeteg díjjal a háta mögött biztos nagyképű, de aztán biztosította róla, hogy nem az és sikerült nagyon jól együtt dolgozniuk.
 A sajtótájékoztató végén Maurice Jarre elmondta, nagyon örül ennek a díjnak, hiszen nagyra tartja a filmfesztivált. A zenész annak is nagyon örül, hogy láthatta városunkat és a Balatont, és mint mondta a díjat a zongorájára, fogja tenni, azért hogyha ránéz, reméli, hogy megihleti Székesfehérvár és a Balaton…