Berlin és Párizs titokban élesztgeti az EU-alkotmányt

 Sajtóértesülések szerint Angela Merkel német kancellár és Jacques Chirac francia államfő titkos megbeszéléseket folytat annak érdekében, hogy újratárgyalhassák az Európai Alkotmány lényegi elemeit. A Spiegel Online szerint a német és a francia konzervatív erők összefogtak, hogy újraélesszék az EU-alkotmányról szóló vitát. A tervek szerint az alapszerződés a két első fejezetet tartalmazná, amely az EU hatásköreit, valamint az Alapvető Jogok Chartáját tartalmazza.
2006.03.09. 09:48 |

 Sajtóértesülések szerint Angela Merkel német kancellár és Jacques Chirac francia államfő titkos megbeszéléseket folytat annak érdekében, hogy újratárgyalhassák az Európai Alkotmány lényegi elemeit.

 A Spiegel Online szerint a német és a francia konzervatív erők összefogtak, hogy újraélesszék az EU-alkotmányról szóló vitát. A tervek szerint az alapszerződés a két első fejezetet tartalmazná, amely az EU hatásköreit, valamint az Alapvető Jogok Chartáját tartalmazza. A dokumentumhoz politikai nyilatkozatot is csatolnának, és így bocsátanák újra népszavazásra Franciaországban és Hollandiában. A szöveg fennmaradó részét, amely az EU politikáival foglalkozik, a francia és a holland parlamentnek kellene ratifikálnia. Az „újraélesztési procedúra” a 2007. első felében esedékes német elnökség alatt kezdődne.

 Merkel korábban azt javasolta, hogy egy nem kötelező érvényű deklarációt csatoljanak az alapszerződéshez, amely Európa szociális dimenzióját erősítené és felszólítaná az EU-intézményeket, hogy Európa szociális kérdéseit fokozottan tartsák szem előtt. Ezzel Merkel szerette volna eloszlatni a francia félelmeket, s az egész szöveget megmenteni. A francia konzervatívok azonban, nem szeretnék, ha a polgároknak ugyanarról a szövegről másodszor is véleményt kellene nyilvánítaniuk, és az egyes elemek megmentése mellett tették le voksukat.
 
Nem hagyható figyelmen kívül azonban, hogy 2007-ben Franciaországban elnökválasztást tartanak, amely minden tervet megváltoztathat.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.