-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Beszédes kövek és feliratok között - őszi séta a Hosszú-temetőben
A Hosszú temető régóta áll a fehérváriak szolgálatában, sokak emlékét őrzi. Többek között néhai neves közéleti személyiségek - egyházi személyek, polgármesterek, főrangú katonák, orvosok, rendőrkapitányok, ősi fehérvári családok generációinak tagjai - nyugszanak itt.
A résztvevők az ő síremlékeiket, életútjukat ismerhették meg a Székesfehérvári Városszépítő és -Védő Egyesület által szervezett őszi sétán, ami egyben rendhagyó történelemóra is volt. Poklosi Péter vezetésével egy lelkes csapat nemcsak – az egyébként művészi értékű alkotásnak számító – síremlékek felújításáért dolgozik, hanem kutatásokat is végeznek. Szeretnék még teljesebbé tenni ismereteinket a város elmúlt századainak történetéről.
Megálltak Dr. Vízkelety Kálmán sebész-főorvos és felesége igazán nem feltűnő, egyszerű síremlékénél is. „Amikor a háború a legszörnyűbb volt Székesfehérváron, ő volt az egyetlen orvos a kórházban, aki nem menekült el, mindenkit ő ’foltozott’ össze.” – mondta el Poklosi Péter. Számos egyházi személy, egykori rendőrkapitány mellett a város történetírójaként számon tartott Lauschmann Gyula, valamint az egyik ’56-os fehérvári hős síremléke is itt található.
A Hosszú temetőben nyugszik „Nagyságos Zlinszky István úr, ’Fehér megye’ alispánja, országos törvényszéki elnök is, akinek elhunytával kihalt nemesi családjuk utolsó férfi sarja.” – olvasta fel az őszi temetői séta egyik résztvevője a szépszámú érdeklődőnek a feliratot, akik nem is fértek el egyszerre a sírhelyek körül.
A várostörténeti séta elhaladt Nemes Delnei Miskey Ferencz, Szabad királyi Székes Fejérvár városa egykori tanácsnoka síremléke mellett is. A ma már nehezen kiolvasható felirat tanulmányozása közben itt találkoztunk össze Miskey Barbarával, aki örömmel mesélt 1789 és 1862 között élt üknagyapjáról. Tanácsnokként a város ügyeiért dolgozott és gazdaságát – köztük a mai Szedreskertben volt egykori szederkertet – igazgatta. A Miskey család „ősi fészke” Tinnyén, legnagyobb kriptájuk pedig Komárom-Esztergom megyében van, de a Hosszú temetőben is sok családtag nyugszik. Üknagyapjának ún. szarkofágos temetése volt, míg a mellette lévő síremlék – ami szintén a Városszépítő és –Védő Egyesületnek köszönhetően maradt meg, lett felújítva – az egykori tanácsnok 9 évesen, betegség miatt elvesztett unokájáé. Ez mélyen lesújtotta a családot, ahogy arról a rávésett sorok is tanúskodnak: „A vigasztalhatlan szülők s kesergő testvérek boldog nyugalmát, nagy reményét és pótolhatatlan drága kincsét rabolta el e sír! E halom egy magát boldognak érzett Család kimondhatatlan bánatának határ halma!”
A feliratra az őszi temetői sétát vezető Poklosi Péter is felhívta a figyelmet. A Városszépítő és -Védő Egyesület elnöke emellett kitért arra, hogy a temetőben vannak olyan egyedi síremlékek is, amelyek anyaguk vagy megmunkálásuk miatt különlegesek – példa erre egy rózsaszín és egy fehér márvány obeliszk – és olyanok is, amelyek ma már nem olvashatóak, de nekik szerencsére feljegyzésekben megvannak az egykor rájuk vésett szövegek. Példaként említette szervezetük 1984-es megalakulását, és hogy még abban az esztendőben kiadták a diákoknak, hogy készüljön pályamunka a városi temetők felmérésére. Azóta is sok mindenkit – szakembereket, diákokat, a téma iránt érdeklődőket – igyekeznek bevonni az egykori értékeket megmentő tevékenységükbe.