-
Nyitott könyvek Pilinszkyvel
Pilinszky-emlékesttel folytatódik a Nyitott könyvek – beszélgetés az irodalomról sorozat. November 27-én, szerdán a költő születésének 103. évfordulóján a családtagok, Kovács Péter és Kovalovszky Márta művészettörténészek, a közel álló egykori szomszédok közül Illyés Endre, valamint az utolsó nyilvános szereplés, a rendhagyó irodalomóra szervezője, Bakonyi István irodalomtörténész lesz Bokros Judit és Gellén-Miklós Gábor vendége.
2024.11.27. -
Emlékezés a holokausztra
December 2-án a Hiemer-házban Az Alba Regia Szimfonikus zenekar holokauszt témájú filmekből mutat be zenei részleteket, Fekete László főkántor pedig liturgiai és jiddisch dalokat fog előadni a Székesfehérvári Zsidó Hitközség Holokauszt 80. emlékévi eseménysorozatának részeként.
2024.11.27. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Beszélgetések a földönkívüliekről - földlakóknak
2009 a Csillagászat Nemzetközi Éve és a csillagászattal kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdés: léteznek-e hozzánk hasonló lények a Világegyetemben? „Õket” keresi a fél évszázaddal ezelőtt indult tudományos eszközökkel és módszerekkel dolgozó kutatási program, a SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence). Az első tudományos cikk ebben a témában éppen fél évszázaddal ezelőtt jelent meg a Nature-ben. Ez adja a rendezvény aktualitását.
2009.11.06. 07:42 |
2009 a Csillagászat Nemzetközi Éve és a csillagászattal kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdés: léteznek-e hozzánk hasonló lények a Világegyetemben? „Õket” keresi a fél évszázaddal ezelőtt indult tudományos eszközökkel és módszerekkel dolgozó kutatási program, a SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence). Az első tudományos cikk ebben a témában éppen fél évszázaddal ezelőtt jelent meg a Nature-ben. Ez adja a rendezvény aktualitását.
A földönkívüli élet keresése a legklasszikusabb szkeptikus témák egyike. Számos tévhit, sőt rémhír kering ugyanis idegen lények látogatásával vagy jeleinek felfedezésével kapcsolatban. A köztudatban gyakran keveredik a tudomány a sci-fi-vel, a fantáziával, néha az álmokkal és vágyakkal, és persze az áltudományos félrevezetéssel. A határok néha elmosódnak ugyan, de a rendezvényünkkel a tisztánlátást szeretnénk elősegíteni. Ez indokolja, hogy ez az összejövetel része legyen a szkeptikus konferenciák sorozatának.
Hazánkban is dolgoznak olyan kutatócsoportok, ahol asztrobiológiával és SETI-vel foglalkoznak. Működésük nem annyira közismert, így ők is bemutatkoznak a programban. A fantázia tudományos alapon is működhet, erről szól a konferencia harmadik része.
Ma már a földönkívüli élet keresése – legyen az mikroorganizmusok keresése vagy az élet (néhai) nyomainak kutatása más égitesten, vagy akár az értelmes lények rádiójeleinek keresése olyan tudományterületté nőtte ki magát, amely számos más diszciplina eredményeit, eszközeit, módszereit használja, sőt gyakran segíti azok fejlődését.
A rendezvény célja, hogy bemutassa, hol tart a tudomány ezen a téren, mit jelent a különböző területek összefogása, hogyan (és kik) végzik a kutatásokat itthon és a nagyvilágban, milyen tudományos és (ebből később) gyakorlati haszna lesz ezeknek a kutatásoknak.
Megnyitja:
Dr. Beck Mihály akadémikus, ny., egyetemi tanár
A részletes program - 2009. november 14. szombat
10.00 Megnyitó
10.30 – 12.00 Asztrobiológia
A Konferencia első blokkja a Collegium Budapestben működő Mars Asztrobiológia Kutatócsoportban dolgozó szakemberekre és az ő kutatásaikra épül.
Dr. Kereszturi Ákos geológus: Asztrobiológia a Földön kívüli élet nyomában
Sik András PhD aspiráns, geográfus-bolygókutató
Dr. Horváth András űrkutató-csillagász: Az élet keresése a Marson
12.00 – 13.00 Ebédszünet
13.00 – 15:00 SETI–kerekasztal a SETI-műhely tagjainak közreműködésével
Dr. Almár Iván csillagász-űrkutató a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia SETI bizottságának tagja: A SETI 50 éve
Dr. Fejes István rádiócsillagász: A SETI és a rádiócsillagászat
Dr. Galántai Zoltán jövőkutató: SETI–Kapcsolat–Társadalom
15. 00 – 15.15 Szünet
15.15 – 16.30 Tudomány és fantázia
Dr. Lukács Béla fizikus – Vizi Pál PhD aspiráns, űrkutató, mérnök:
A csillagközi utazás fizikája és technológiája
Moderátor: Elek László a Magyar Rádió tudományos rovatának szerkesztője
Szervező:
A Szabadművelődés Háza
Támogatók:
TIT Fejér Megyei Egyesületének Csillagászati és Ûrkutatási Szakosztálya
Eötvös Loránd Fizikai Társulat Fejér Megyei Csoportja
Terkán Lajos Ismeretterjesztő Alapítvány
Az előadásokat élőben közvetítik a rendezvény honlapján, a http://telapo.datatrans.hu/szkeptikus címen.