-
Jelentős állami támogatás
November 27-től elérhető a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) honlapján azon nyertesek listája, akik jelentkeztek és támogatásban részesültek a Kulturális és Innovációs Minisztérium Előadó-művészeti szervezeteket támogató pályázatán. Az idei évben erre 4,5 milliárd forintot biztosított a minisztérium - jelentette be Székesfehérváron, a Vörösmarty Színházban tartott sajtótájékoztatón Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
2024.11.26. -
Katalin nap Fehérváron
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték, ahol volt népzene és énekes jókívánság, valamint sok finomsággal – köztük zsíros kenyérrel és felsővárosi savanyú káposztával – is kínálták a résztvevőket.
2024.11.25. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Jelentős állami támogatást kapnak az előadó-művészeti szervezetek
A Kulturális és Innovációs Minisztérium 2024-ben is meghirdette az Előadó-művészeti szervezeteket támogató felhívását, a 2023-as évhez hasonlóan 4 milliárd forintos keretösszeggel.
Hankó Balázs miniszter döntése értelmében ezt az összeget kiegészítették, így a célra összesen közel 4,5 milliárd forint támogatást biztosított a minisztérium. Az előadó-művészeti támogatásokról szóló sajtótájékoztatónak kedden a Vörösmarty Színház adott otthont, ahol a színházi évadot indító Úri muri című előadásból mutattak be két rövid részletet a Vörösmarty Színház művészeti. Az eseményen részt vett Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Szikora János, a színház igazgatója.
Az előadó-művészeti támogatás célja, hogy a magyar előadó-művészeti szféra számára megteremtse a független, sokszínű, minőségi és pozitív alkotói körülményeket. Az elmúlt évek ösztönző programjairól és az idei évi támogatásról az államtitkár elmondta: „Azt gondolom, hogy mind a Lázár Ervin Programmal, mind a Vitéz László Programmal, mind a Petőfi Kulturális Programmal egy olyan hálózatot tudunk létrehozni, amely, ha nem is teljes lefedettséget, de területarányosság szempontjából mindenféleképpen lehetőséget ad ma Magyarországon minden előadóművészet, illetve kultúra iránt érdeklődő számára, hogy a minőségi érték alapú kulturális szolgáltatásokat igénybe vehesse.” – hangsúlyozta Závogyán Magdolna. Hozzátette, a rendelkezésre álló 4 milliárd 475 millió forintból összesen 382 pályázatot támogatnak. Szerdán reggeltől lesz elérhető a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) honlapján azon nyertesek listája, akik jelentkeztek és támogatásban részesültek a Kulturális és Innovációs Minisztérium Előadó-művészeti szervezeteket támogató pályázatán.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester beszélt arról, hogy egy önkormányzatnak a sok-sok szakmai feladat mellett nagyon komoly anyagi kérdést jelent a kultúra, a kulturális intézmények működtetése, fenntartása. A nem kötelező önkormányzati feladat teljesítéséhez jelentős összeggel járul hozzá a magyar állami költségvetés. Példaként említette a Vörösmarty Színházat, amelyet közös fenntartásban működtetnek immár öt éve. „Ez a mostani pályázat kiváló lehetőséget ad az előadóművészeti szervezeteknek, intézményeknek, hogy speciális programokhoz csatlakozni tudjanak, vagy maguk valósítsanak meg ilyen programokat. Egy település élete elképzelhetetlen ezen kulturális intézmények és közösségek működése nélkül" - mondta dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere reményét fejezte ki, hogy a városban működő kiváló szakmai műhelyek közül is minél több részesül támogatásban, amelyet az elmúlt évek tapasztalatai alapján mondható, hogy idén is jól fognak felhasználni.
Ez a támogatás közvetlenül a színház alkotóinak, közvetve a közönségnek szól, ugyanis lehetőséget ad arra, hogy megszülessen egy Térey János-bemutató, egy szlovák-magyar koprodukció, vagy éppen egy Rómeó és Júlia diákelőadás Székesfehérváron. Erről már dr. Szikora János, a színház direktora beszélt. Hozzátéve, hogy a pályázati forrásoknak köszönhetően egy-egy produkció finanszírozása így nem terheli a közönséget, ám a szélesebb repertoárnak köszönhetően több nézőt vonz, növelheti a színházak saját bevételét. „Nyugodtan tekinthetjük egy kulturális rezsicsökkentésnek, amelynek a végső nyertese maga a közönség, maga az adófizető polgár, aki színházba jár.”