-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Betlehemi szép csillag - több mint ötven betlehemet állítottak ki Székesfehérváron
A „Betlehemi szép csillag” pályázatot tizenhetedik alkalommal írta ki a Székesfehérvári Egyházmegye, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház, a Fehérvári Kézművesek Egyesülete, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, Székesfehérvár Önkormányzata, a Magyar Katolikus Rádió és a Szent Donát Alapítvány.
Ifjúsági és felnőtt kategóriában kézműves, műkedvelő és alkotócsoport is volt a betlehemi jeleneteket természetes anyagokból elkészítő pályázók között. Az alkotások eltérő műfaja okán helyezetteket nem hirdettek, ám több alkotást is díjaztak.
„A XVII. alkalommal kiírt Betlehemi szép csillag pályázatunk célja, hogy az adventi időszakban, Jézus eljövetelére való várakozásban segítse a karácsony ünnepére való felkészülést.” - emelte ki Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesülete elnöke.
A kézműves munkák egytől egyig Jézus születésének történetét tárják elénk, de egyediségük révén mind-mind más formában jelenítik meg karácsony éjszakájának csodáját.
„Jézus egyszerű emberként érkezett közénk, egyszerű emberek gyermekeként.
A csodás esemény örömhírét a fehérvári gyerekek még az előző század második felében is házról házra járva vitték el a város lakóihoz. Házilag kis istállót készítettek, amivel házról házra jártak.
A betlehem alsó részére lyukakat vágtak, ezeken keresztül kis pálcákon mozgatták a bábokat. A Szent István Király Múzeum néprajzi állandó kiállításában 2009 óta látható egy ilyen betlehem, amit Sárszentágotán használtak. Összesen 18 bábu tartozik hozzá: Szűz Mária, Szent József, a pásztorok és a három királyok.
Egy másik szép betlehemes játék a felsővárosi bölcsőcske, amelynek szövegét és dallamát Volly István közölte 1945-ben. Ezt 1978-ban Pesovár Ferenc is dokumentálta a városrészben.
A kislányok egy aprócska bölcsővel járnak házról-házra. Két angyal jelenti be a Szent Család érkezését, majd bejön József és Mária. Mária egy székre ülve a kis Jézus bölcsőjét ringatja. Az angyalok a kisded születéséről énekelnek, utána a pásztorok érkeznek az ajándékokkal. Végül Mária körbehordozza a bölcsőt, a család minden tagja megcsókolja a Jézuskát, és ajándékot adnak.
Szinte érezzük, milyen hittel és alázattal nyúltak az alkotó az anyagokhoz, hogy megjelenítsék a kis Jézus, Szűz Mária, Szent József, háromkirályok és a pásztorok alakját.
A jelenetekben legtöbbször a csillag is valamilyen formában helyet kap, általában hullócsillagként, ahogy azt itt is láthatjuk. Őszintén hiszem, hogy a most kiállított művek elkészítésekor a pályázók megélték az alkotás mindenek feletti, gyermeki örömét.
Amikor körbe tekintek ebben a kiállításban, amit látok és amit a látottak nyomán érzek, valóban gyönyörködteti nemcsak a szememet, de a szívemet is. Kívánom, hogy ez a tárlat önökben is hasonlóan lélekemelő gondolatokat ébresszen.
Ha tetszett, amit láttak, mondják el családtagjaiknak, ismerőseiknek, jöjjenek el többször, és tekintsék meg együtt ezeket a szívből, szeretettel készített munkákat.” - emelte ki kiállítást megnyitó beszédében Váczi Márk, néprajzkutató, kulturális antropológus.
A kiállítás megnyitóján közreműködött Novák Aporka, Orlik Laura és Erdei Máté. A Szent Korona Galéria kiállítóterének másik felében a Fehérvári Kézművesek Egyesülete tagjainak alkotásai láthatók, ugyancsak december 22-ig.