-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Boldog, aki énekel – Kóruskavalkáddal indul a június
A hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal szerevezett Boldog, aki énekel – kóruskavalkád a vármegyében működő kisebb-nagyobb amatőr énekes formációk összefogásával indul útjára azzal a szándékkal, hogy bemutathassák értékeiket, tovább erősítsék a zenetanítás, zeneművelés terén a kodályi utat.
„Mélyebb zenei műveltség mindig csak ott fejlődött, ahol ének volt az alapja. […] Az emberi hang, a mindenkinek hozzáférhető, ingyenes és mégis legszebb hangszer lehet csak általános, sokakra kiterjedő zenekultúra termő talaja. (…) Azokban az országokban, ahol a karének virágzik, több a tevékeny szeretet.” – Kodály Zoltán ezen gondolatai, a zene szeretete, az értékteremtés, a harmónia közös megszólaltatása és az együtt éneklés öröme vezérelte annak a hagyományteremtő eseményének a megszervezését, amelyet június 1-jén rendeznek a Dinnyési Templomkert Hagyományőrző Központban.
Mint arról a Boldog, aki énekel – I. Kóruskavalkád a béke jegyében megálmodói és főszervezői, Mohai Judit karnagy, Tóka Szabolcs orgonaművész és Páll Kata kórusvezető beszámoltak, az év elején született meg a terv, hogy megszólítva a Velencei-tó körüli településeken élő és működő kórusokat, egy koncertet szervezzenek, ahol közösen szólaltatják meg a kórusműveket. „Soha nem látott lelkesedéssel csatlakoztak a tó körüli énekkarok karnagyai a felhívásra.” – meséli Mohai Judit, az év elején frissen alakult Agárdi Éneklők Kamarakórus karnagya, aki mesél a tó körüli pezsgő zenei éleről. Szinte mindenhol él és működik valamilyen énekes, zenei formáció. Akad olyan szerencsés település, ahol nem is egy! Úgy látjuk, ismét egyre többen éreznek vágyat a kórusénekléshez, akár felidézve gyermekkori emlékeiket, akár a közösségért, az együtt éneklés öröméért.
„A vármegyében ott vannak, mint búvó patakok, azok a településeken működő kisebb vagy nagyobb kórusok, amelyek nem kapnak annyi színpadi lehetőséget a bemutatkozásra, de olykor-olykor fel-fel villan, hogy dolgoznak, hiszen területi kórustalálkozókon megmutathatják tehetségüket. Ennek a kezdeményezésnek a folytatásaként szeretnénk, hogy a távoli jövőben bárki csatlakozni tudjon hozzánk, megmutatva az általa képviselt értékeket. E hagyomány megteremtésével szeretnénk ellensúlyozni a populáris zene hegemóniáját, kicsit megerősíteni és felvirágoztatni a kodályi utat.” – tette hozzá a jövőbeni terveket vázolva Mohai Judit.
Ezek a kórusok többnyire kamara, vagy kisebb létszámmal (max. 20-25 fő) dolgoznak. Heti rendszerességgel próbálnak és leginkább településükön, vagy a vármegyén belül lépnek színpadra évente néhány alkalommal. Ezzel a mostani koncerttel az is a célunk, hogy jobban megismerjük egymást, lehetőség legyen a beszélgetésre, az emberi kapcsolatokat egy közösen megszólaltatott szép harmóniában olvasszuk egyé, hogy a lelkünkben megteremtődjön a béke – veszi át a szót Tóka Szabolcs orgonaművész, a Kápolnásnyéki Református templom énekkarának és a Szent György Kórház kórusának karnagya. „Már az első közös próbán érezni lehetett a fantasztikus, kiváló minőségű kórushangzást. Ezt a csodát, amit mi megéltünk, szeretnénk megosztani még szélesebb körben június első napján.”
A Dinnyési Templomkertben június 1-jén, szombaton 18 órakor kezdődő koncerten az Agárdi Éneklők Kamarakórus (Mohai Judit), az Agárdi plébánia kórusa (Tóka Szabolcs), az Alborada Vegyeskar (Oláh-Nagy Éva), a pákozdi hAngelika Kamarakórus (Tarné Szabó Magdolna), az Iglice népdalkör, a Kápolnásnyéki Református templom énekkara katolikus énekesekkel kiegészülve (Tóka Szabolcs), a velencei Local Vocal Kamarakórus (Páll Kata) és a fehérvári Szent György Kórház Kórusa (Tóka Szabolcs) lép színpadra, de nagy örömmel kapcsolódtak a programba a tó körüli óvodások, iskolások is. Páll Kata elmondta, a műsor első részében a legkisebbek gyerekdalokkal, míg az általános iskolások a tavaszt idéző két Balázs Árpád-művel (Tavaszébresztő, Bodzavirág) lépnek színpadra. A felnőttek összkara előadásában felcsendül többek között Balázs Árpád Hajnali köszöntője, Kodály Epigrammák műve, Bárdos Lajos – Bartók Béla Békefohásza, Händel, Dvořák és Mary Lynn Lightfoot békéhez szóló alkotásai. Hazafias népénekeket dalol az Iglice népdalkör és a koncertet egy, a hallgatósággal közösen énekelt dal zárja majd.
Minden érdeklődőt, zeneszeretőt, daloskedvűt szeretettel várnak!