Bombariadó Közgyűlés előtt - a Hiemer-házban üléseztek a képviselők

Csütörtökön a Városházán kezdte volna ülését Székesfehérvár képviselőtestülete, azonban bombariadó miatt kiürítették az épületet, így a Hiemer-ház házasságkötő termében kezdték az ülését a városatyák. A közgyűlésen hosszas vita bontakozott ki a 2009. évi költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet módosítása kapcsán.  A bombariadót mélységesen elítélte a jobb és a baloldal egyaránt.
A zárt ülésen meghozott közgyűlési döntések
2009.09.23. 20:40 |
Csütörtökön a Városházán kezdte volna ülését Székesfehérvár képviselőtestülete, azonban bombariadó miatt kiürítették az épületet, így a Hiemer-ház házasságkötő termében kezdték az ülését a városatyák.A közgyűlésen hosszas vita bontakozott ki a 2009. évi költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet módosítása kapcsán.  A bombariadót mélységesen elítélte a jobb és a baloldal egyaránt.

 
A napirendi pontok tárgyalásánál dr. Cser-Palkovics András hangsúlyozta, hogy a Polgári Frakció nem támogatja a jelenlegi tervek alapján a város iskolarendszerének átalakítását, melyről a mai sajtóból értesültek. Székesfehérvár iskolarendszerének átalakítására 2006-ban történt kíséret, akkor nem járt sikerrel több középfokú intézmény összevonása. Farkas László képviselő arról beszélt, hogy a jobboldalt nem lehet hibáztatni az elmúlt évek döntéseiért. Dr. Csapó Csilla alpolgármester szerint nem lehet politikai síkra terelni az oktatási rendszerről folytatott vitát. A Közgyűlés végül 21 nem szavazattal levette a napirendről az intézményrendszer átalakítását.
 
A közgyűlésen hosszas vita bontakozott ki a 2009. évi költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet módosítása kapcsán. Orosz István, a Városi Szolgáltatások Bizottságának elnöke az informatikai költségvetés és a Fehérvár Televízió Kft. működésére szánt keretösszeg megemelését javasolta. Horváth Miklós Csaba, a Sportbizottság elnöke pedig arra tett javaslatot, hogy a sporttámogatásra szánt összeget növelje a közgyűlés, mintegy 32 millió forinttal az általános tartalék terhére. Farkas László képviselő az elhangzottakra reagálva kiemelte, hogy a költségvetés elfogadása óta nem lát mértéktartást és a jövőben azokat az igényeket, amelyek nem a kötelező önkormányzati feladatok elvégzésére irányulnak, nem fogják támogatni a volt SZDSZ-es képviselők. Égi Tamás, a Pénzügyi bizottság elnöke Farkas László szavaira reagálva hangsúlyozta, hogy a módosító javaslatokat megvizsgálták és a bizottsági elnökök a töredékét kérik annak az összegnek, amiből például tavaly gazdálkodhattak. Égi Tamás bizottsági elnök szerint jövőre hatmilliárd forint minusszal kezdi az évet az önkormányzat és ebben nagy felelőssége van azoknak, akik hosszú évekig irányították a várost és a korábbi kormányzó koalíció tagjaként tevékenykedtek. Dr. Cser-Palkovics András, a Polgári Frakció vezetője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a felelősség terheli az egykori SZDSZ frakciót. A jelenlegi lehetőségekről és intézkedésekről szólva kiemelte, hogy történtek takarékossági intézkedések gazdasági területen, például a Városgondnokság mintegy 700 millió forinttal kevesebb pénzből gazdálkodik. A szavazásnál a közgyűlés végül elfogadta Orosz István bizottsági elnök javaslatát és egyhangúlag támogatta a2009. évi költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet módosítását.

 Az üzletek éjszakai nyitvatartásának rendjéről szóló önkormányzati rendelet megalkotásával kapcsolatban Dr. Bóka Viktor jegyző kiemelte, hogy a hivatalnak sikerült olyan rendeletet alkotni, amelynek segítségével rugalmasan kezelhetik a kérdést. A jegyző a csendháborítással és a vendéglátóhelyek nyitvatartásával kapcsolatos egyéb problémákat "rendészeti" kérdésként definiálta. Orosz István a Városi Szolgáltatások Bizottságának elnöke elmondta, hogy ha a lakót zavarja az adott üzlet működése, aláírásokat gyűjthet a környéken élőktől és a jegyzőhöz fordulhat, aki vizsgálatot kezdeményez. Farkas László a Palotaváros képviselője a lakók nyugalomhoz való jogáról beszélt, Knizse Gyula a Szedreskert képviselője a Városi Szolgáltatások Bizottságának javaslatát biztosította támogatásáról. Juhász László képviselő arról beszélt, hogy a hajnali forgalom is ugyanúgy zavarhatja a lakókat, mint egy este későig nyitva tartó vendéglátóhely. Kocsis Balázs képviselő nem tartotta jónak a vendéglátóhelyek nyitvatartásának bármilyen korlátozását, mint mondta az emberek italozási szokásait nem lehet önkormányzati rendelettel befolyásolni, maximum „tönkreteszünk egy vállalkozást” -emelte ki.
 
Frakcióvélemények:

  Mindenek előtt megdőbbentőnek találom, hogy telefonon bombariadóval fenyegették meg a város Közgyűlését – mondta dr. Cser Palkovics András a polgári frakció vezetője. „A demokrata nem fél” – mondta ezzel kapcsolatban. Javaslatukra a Himer-ház házasságkötő termében folytatták a Közgyűlés munkáját. Örvendetesnek nevezte, hogy a város bölcsődei férőhelyeinek növelése érdekében a Boldog Gizella Óvoda felújítására benyújtották a támogatásra a pályázatot. Mint mondta váratlanul érte dr. Csapó Csilla alpolgármesternek az oktatási intézmények átalakítására vonatkozó javaslata, melytől elhatárolódik a teljes frakció. Kiemelte, hogy elfogadhatatlan, hogy meg sem kapták meg a javaslatot.
 
  Példátlannak és megdöbbentőnek tartja Knizse Gyula az MSZP frakcióvezető-helyettese a Közgyűlés reggelén történt bombariadót. Reményét fejezte ki, hogy nem lesz gyakorlat a továbbiakban a bombariadós fenyegetés. Az intézmények átszervezésével foglalkozó javaslattal kapcsolatban sajnálatát fejezte ki. Elmondta továbbá, hogy kell foglalkozni majd a jövőben a témával. A Költségvetés módosításával kapcsolatban elmondta, hogy tartható időarányosan a város költségvetése.
 
  Dr. Csapó Csilla alpolgármester elmondta, hogy a „politika nem merte felvállalni a döntést, így nem kötelezheti a köztisztviselő és a közalkalmazott kollégákat az intézmények átszervezésére vonatkozó javaslatcsomag átdolgozására. Örömét fejezte ki, hogy a jelenlegi intézményi struktúra megmaradhat. Mint mondta nem fogja fehérvár lakosságát bizonytalan helyzetben tartani az iskola-átszervezésekkel. Intézmény-átalakítási intézkedésekkel nem foglalkozik a továbbiakban, hiszen erre nincs közgyűlési döntés sem.
 
Közgyűlés délután:
 
  Új nevet adtak a városatyák a Református Általános Iskola mögötti térnek. A Székesfehérvári Református Egyházközség kérésének megfelelően Kálvin Jánosról nevezték el a kis teret. Döntöttek a képviselők a Feketehegy-Szárazrét Közöségi Ház bérbevételéről is, továbbá elfogadták a város közegészségügyi helyzetéről szóló tisztiorvosi beszámolót is. Székesfehérvár jegyzője tájékoztatást adott a Rákhegyi vízbázis esetleges városi tulajdonba kerüléséről. Mint mondta augusztus 20-án életbe lépett egy olyan törvény, mely szerint forgalomképtelenné vált és kizárólagos állami tulajdonban marad a vízbázis, így nem kerülhet Székesfehérvár tulajdonába a terület.