-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Botrány az .eu domainnevek körül - 400 fantomcég, 74.000 megszűntetett bejegyzés
Lehetséges, hogy újra kell indítani a szárnyát épp bontogató domainnevet, ha el akarják kerülni, hogy összeomoljon a rendszer, miután az állítólagos tévedések következtében a nepperek lefoglalták, majd árverésre bocsátották a zaftosabb .eu domaines márkaneveket.
Bevezetése óta nagy népszerűségnek örvendett az .eu domain, amelyet a 25, sokban különböző tagországnak egyféle európai online identitásaként képzeltek el. Ez jól is hangzott, csakhogy sokan hoppon maradtak és nem tudták a cégük nevét vagy a tulajdonukban lévő márkanevet .eu domainen regisztrálni.
Fantomcégek, spekulánsok
Felmerült a gyanú, hogy valaki nem játszik tisztán, majd a vizsgálatok kiderítették, hogy a felhatalmazott domainnév-viszonteladók között 400 fantomcég volt, amelyet papíron alapított egy maroknyi csoport, hogy a kecsegtető nyereségért lefoglalják a legütősebb neveket. Jelenleg az .eu domainneveket működtető belgiumi EURid nonprofit vállalatot vádolják azzal, hogy ő a felelős, hogy a spekulánsok az Európa domainrendszerével nyerészkedhettek. Szerdán döntik el, hogy igazat adnak-e a vádnak, mely szerint "csalás és rossz menedzsment " miatt felelőségre kell vonni az EURid vállalatot.
A frusztráció tavaly decemberben kezdődött, amikor lehetőség nyílt arra, hogy az európai márkanevek tulajdonosai megvásárolhassák az .eu domainnevet, amelyet az EURid központi szerverén kérelmezhettek a megbízott cégek. Ezt követően többen is a bírósághoz fordultak, mert egyszerűen képtelenek voltak bejegyeztetni saját domainneveiket. Sokan jártak úgy, mint pl. Nicolas Roope, aki a kb. 500€-t költött el egy év alatt arra, hogy megpróbálja beregisztrálni a hulger.eu domainnevet, mielőtt az egy angol postafiókot használó kanadai árverező céghez nem került.
74.000 domaint megszűntettek
A múlt havi vizsgálatok kiderítették, hogy többszáz, EURid által jóváhagyott .eu domain-forgalmazó valójában csak néhány emberből álló csoport. Ennek következtében 74.000 Cipruson regisztrált domaint szüntettek meg és bepereltek három céget, és azzal gyanúsítják őket, hogy a tengeren túl eladták az üzérkedés céljából regisztrált neveket.
Sokak szerint az eset leginkább az EURid mulasztásának köszönhető, hisz ők döntöttek úgy, hogy bármely, 10.000 € letéttel rendelkező jogi személy forgalmazhat az .eu domaint. Jogi személy pedig könnyen lehet az ember, csak ki kell fizetni a regisztrációs díjat és már benne is vagy a játékban. Szóval az EURid komoly problémák előtt áll, hisz még azt sem vette észre, hogy három viszonteladónak ugyanaz a postacíme, ráadásul egyiknek sincs weboldala, ami azért eléggé ritka dolog manapság.
Az Európai Bizottságban is tisztázni igyekeznek a dolgokat és remélik, hogy hamarosan felgöngyölhetik az ügyet. "Ha bebizonyosodik, hogy a visszaélések tényleg akkora mértéket öltöttek, mint azt gondoljuk, akkor ebből hatalmas botrány lesz az Európai Únióban és az eddigi megbízott személyeket felelősségre fogjuk vonni" - közölte Diana Wallis az Európai Parlament igazságügyi választmányi tagja.