Húsvéthétfő a locsolkodás napja, azonban azt már kevesebben tudják, hogy nemcsak vízzel vagy kölnivel lehet a lányok egészségét és szépségét megőrizni, hanem bizony megveregetéssel, sibálással is. - idézi fel dr. Varró Ágnes néprajzkutató.
A naphoz kötődő népszokás a locsolkodás, ezért néhol vízbevető hétfő néven is ismerték ezt a napot. Egykor vidéken a lányokat a kúthoz, vályúhoz vitték, és vödörrel leöntötték, de a népszokás ma is, városi környezetben is tovább él. Eredetére nézve termékenységvarázsló célzatú, illetve a víz tisztító hatására is utal.
Húsvétvasárnap, Urunk feltámadásának napja, a liturgikus év legnagyobb ünnepe. Az Egyház azt a föltámadt Krisztust ünnepli, akié a hatalom és dicsőség mindörökké. A püspöki nagyheti és húsvéti szertartások a húsvétvasárnapi ünnepi szentmisével zárultak. Ezen a napon Spányi Antal püspök Székesfehérváron, a Szent István Székesegyházban mutatott be ünnepi misét, Ugrits Tamás pasztorális helynökkel, Dózsa István plébánossal.
Húsvétvasárnap a keresztény egyházban ünnepélyes szentmisét, istentiszteleteket úrvacsorával tartanak. A pápa a feltámadás napján, a római Szent Péter téri ünnepi misén mondja el hagyományos húsvéti üzenetét és urbi et orbi (a városhoz, vagyis Rómához és a világhoz intézett) apostoli áldását.
Nagyszombat Jézus halálára, illetve arra a napra emlékeztet, amikor holtteste mintegy kétezer évvel ezelőtt a sziklába vájt sírban feküdt. A húsvét ünnepének előnapján a keresztény egyházak Krisztus sírjánál időznek és elmélkednek. Nagyszombaton véget ér a negyvennapos böjt, a feltámadási szertartások után a családok ünnepélyesen elfogyasztják a húsvéti vacsorát.
A város polgárai és papjai közösen emlékeztek Jézus kereszthalálára. Nagypénteken, a Palotavárosi Kálváriánál délután Spányi Antal püspök vezetésével volt a város polgárainak közös keresztútja. Nagypénteken nem mutatnak be szentmisét. A közös keresztútjáráson részt vett Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András is.
Krisztus keresztre feszítésének, sírbatételének és feltámadásának három napja, vagyis az az időszak, amikor a megváltás legnagyobb titkait ünnepeljük a nagycsütörtöki esti utolsó vacsora ünneplésétől a húsvétvasárnapi esti dicséretig tartó három nap.
Nagypénteken Jézus kereszthalálára emlékeznek világszerte. A katolikus egyházban ezen a napon nem mutatnak be szentmiseáldozatot, az úgynevezett csonka mise szertartásával fejezik ki a Krisztus halála felett érzett gyászt. A protestánsoknál - a kálvini felfogás szerint - a nagypéntek a legnagyobb ünnep.
A város polgárai és papjai közösen emlékeznek Jézus kereszthalálára. Nagypénteken, a Palotavárosi Kálváriánál délután három órakor kezdődik Spányi Antal püspök vezetésével a város polgárainak közös keresztútja.