Csak gyertyával szabad lemenni a pincébe ha erjed a must

  Hamarosan készül az új bor a pincékben. A gondos gazdák figyelik, ellenőrzik, hogy minden rendben van-e a hordókban. Veszélyes munka ez, mert a must erjedése során széndioxid gáz keletkezik. Sokan nem veszik komolyan a veszélyt, és mivel színtelen, szagtalan gázról van szó, későn kapcsolnak. A szén-dioxid-koncentráció ellenőrzésére a rég bevált hagyományos módszert javasolják: gyertyával tanácsos lemenni a pincébe. Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget!
2010.09.12. 07:19 |
Tavaly tucatnyi esetben okozott halált a mustgáz, pedig egyszerű módszerrel megelőzhetőek lennének a tragédiák. Õsszel, a szüretek és a borkészítés idején, szeptember közepétől november második feléig évről-évre történnek mustgázmérgezések.
 
 
 
 
 
 
 A balesetek leginkább a szakértelem hiányára, valamint az emberi figyelmetlenségre vezethetők vissza, ugyanis sokan nem veszik komolyan a veszélyt, és mivel színtelen, szagtalan gázról van szó, későn kapcsolnak. A szén-dioxid-koncentráció ellenőrzésére a rég bevált hagyományos módszert javasolják, vagyis amennyiben erjedő must van a pincében, mindenképp gyertyával tanácsos lemenni, a gyertyát derékmagasságban tartva. Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget. Az oxigénhiány okozta eszméletvesztés észrevétlenül következik be, hiszen a széndioxid színtelen és szagtalan. A baj nagy lehet, ha nem jön időben segítség, mert az oxigénhiány fulladásos halált okoz.
 
 A must erjedése során a szőlőcukor etanollá és széndioxiddá alakul. Ez utóbbi miatt a pincéket szellőztetni és égő gyertyával a jelenlétét ellenőrizni kell. A szeszes erjedés során mustgáz (széndioxid) keletkezik, amely a levegőnél nehezebb, így észrevétlenül alulról fölfelé tölti be a pincét, kiszorítva a levegőt.
 
 
 A pincében 15-18 C fokon a szőlőről a mustba jutó élesztők hatására indul meg a must erjedése. Az élesztő sejtek sarjadzással szaporodnak. Ezek a sejtek felelősek a must borrá alakulásáért. (A must forralással, az élesztő sejtek elpusztításával, sokáig eltartható erjedés nélkül.) Az élesztő sejtek, ha a hőmérséklet kedvező, akkor nagy ütemben szaporodnak. Az életműködésükhöz cukorra van szükség, amelyet alkohollá alakítanak. Ha az alkohol koncentráció megnő, akkor az élesztő elpusztul és lassan a hordó aljára leülepszik. Ez az üledék a seprő.
 
 A hagyományos égő gyertyás mustgáz vizsgálat jó módszer, hiszen oxigén hiányában a láng elalszik. Óvatosan kell eljárni, amennyiben segíteni kívánunk valakinek, ugyanis gyakran előfordul, hogy a segítő személy is rosszul lesz, amikor lehajol a már földön fekvőhöz, és ezáltal maga is áldozatul esik. Évente mintegy negyvenszer kérik a tűzoltók segítségét mustgáz okozta balesetben; az esetek harmadában már nem tudnak segíteni az áldozaton.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.