-
Újjáalakult a Fehérvári Szenátus
Új tagokkal bővült a Fehérvári Szenátus. A 2024-2029-es önkormányzati ciklusban a polgármester munkáját segítő 11 fős tanácsadó testület kedden tartotta alakuló ülését a Városházán.
2024.11.19. -
Kaltenecker emléktábla a Várkörúton
A városért, annak közösségéért évtizedeken át dolgozó dr. Kaltenecker Viktornak, a II. világháború előtti Parlament felsőházi képviselőjének munkásságára emlékeztető táblát avattak kedden a Várkörúton.
2024.11.19. -
Pénteken nyit a Koriliget
Napról napra vastagabb a jég a Zichy ligeti pályán, a nyitásig csak néhány nap van vissza, így szó szerint az utolsó simításokat végzik a Koriligetben.
2024.11.19. -
„Amit kérnek, de mit visznek?”
Folytatódott az idősek életminőségének javítását célzó WellOSyst program. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban Németi Kristóf kiberbiztonsági szakértő tartott előadást az idősödő korosztályt érintő kiberfenyegetettségről.
2024.11.19.
Családbarát munkahely - idén is pályázatot hirdetett a SZÉNA Egyesület
Az elmúlt évhez hasonlóan idén is meghirdeti a Családbarát Munkahely Pályázatot a SZÉNA Egyesület. A pályázatra fehérvári vállalkozásokat, intézményeket és egyéb gazdálkodó szervezeteket jelölhetnek a munkavállalóik. A projektk által erősíteni szeretnék a gyermekvállalás és a munkavállalás összeegyeztetésére szolgáló jó példákat, a díjat szeptemberben adják át.
2013.08.11. 19:42 |
Az elmúlt évhez hasonlóan idén is meghirdeti a Családbarát Munkahely Pályázatot a SZÉNA Egyesület. A pályázatra fehérvári vállalkozásokat, intézményeket és egyéb gazdálkodó szervezeteket jelölhetnek a munkavállalóik. A projektk által erősíteni szeretnék a gyermekvállalás és a munkavállalás összeegyeztetésére szolgáló jó példákat, a díjat szeptemberben adják át.
2012-ben első alkalommal hirdették meg a pályázatot. Akkor 29 cégre érkezett jelölés, összesen 96 munkavállalótól. A legtöbb jelölést és a legmagasabb pontszámot a Kríziskezelő Központ Székesfehérvár kapta, így 2012-ben ők vehették át a „Családbarát munkahely díj”-at Róth Péter alpolgármestertől és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara képviseletében Szabó Sándor Andrástól. Különdíjban részesült a Macher Kft, amely szintén kimagasló pontszámot kapott.
A SZÉNA Egyesület a Családokért és a Székesfehérvári Otthon Segítünk Alapítvány közös konzorciumaként megvalósuló „Mindenünk a család” című projekt keretében a családi közösségi kezdeményezéseket illetve programokat kívánják erősíteni.
A projekt fontos célja az, hogy a már hagyományosnak tekinthető közvetlen és közvetett pénzügyi juttatások és gyermekgondozási szolgáltatások mellett aktív, nem elsősorban pénzügyi támogatási elemeket is biztosítsanak a fehérvári családok számára. Ezek közül kiemelt jelentőséggel bír a családbarát foglalkoztatáspolitika támogatása a különböző gyermekgondozási szolgáltatásokon, rugalmas foglalkoztatáson, speciális képzéseken, illetve a diszkrimináció megszüntetésén keresztül.
Magyarországon jelenleg még mindig nagy gondot okoz a családok életében a munkahely és a család közötti optimális viszonyrendszer kialakítása, a korai gyermeknevelés utáni a munkaerőpiacra való visszatérés, a munkahelyi és az otthoni feladatok együttes ellátása, illetve az ezek által okozott feszültségek és problémák kezelése.
A projektk által erősíteni szeretnék a gyermekvállalás és a munkavállalás összeegyeztetésére szolgáló jó példákat, amelyek többek között az alternatív foglalkoztatási formákra, a szülés utáni munkaerő-piaci re-integráció elősegítésére, az önfoglalkoztatás elősegítésére, valamint speciális képzések lebonyolítására irányulnak.
Székesfehérváron készített kutatásokból kiderült a korábbi években, hogy a lakosok 7 százalékának családjában előfordult már, hogy szerette volna bölcsödébe járatni gyermekét, de nem volt hely, 12 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy nem tudta kire hagyni beteg gyermekét, miközben halaszthatatlan elintéznivalója volt. Ennél is nagyobb hiányosságok mérhetők az idősellátásban, mert a lakosok 23 százaléka szerint jó lett volna, ha valaki az idős családtagjára időnként figyelt volna, 8 százalékuk azt is átélte már, hogy szerette volna idősek otthonában elhelyezni rokonát, de nem volt szabad férőhely, és 12 százaléknak időnként kellett volna valaki, aki tudja helyettesíteni az ápolót.
A családon belüli feladatmegosztás miatt jellemzően inkább a nők küzdenek ezekkel a problémákkal, a megkérdezett nők 10-15 százaléka a gyermekek elhelyezésével kapcsolatos hiányosságokat a saját bőrén már megérezte, az otthoni vagy intézményi idősellátással kapcsolatos szolgáltatási hiányosságokat pedig 12-27 százalékuk tapasztalta meg. Életkor szerint jellemzően az ún. „szendvics” generáció, a 35-59 éves korosztály a leginkább érintett, hiszen nekik egyszerre kell két inaktív korosztály (a gyermekeik és a szüleik) ellátásáról gondoskodni, e korosztály 20-25 százaléka szembesült már a szociális ellátórendszer kapacitásbeli és szolgáltatásbeli hiányosságaival.