Csalók és csalatottak: önvédelmi EU-tanfolyam

 Az uniós csatlakozás nem csak azt jelentette, hogy a hazai vállalkozások számára megnyíltak az európai pénzpiacok. Azt is jelenti, hogy a magyar piac is megnyílt a nemzetközi szélhámosok, pénzügyi csalók felé. Védekezni ellenük gyakran nagyon nehéz, de nem lehetetlen. Ennek mikéntjét már tanfolyamon is oktatják.
2004.09.06. 09:12 |

 Az uniós csatlakozás nem csak azt jelentette, hogy a hazai vállalkozások számára megnyíltak az európai pénzpiacok. Azt is jelenti, hogy a magyar piac is megnyílt a nemzetközi szélhámosok, pénzügyi csalók felé. Védekezni ellenük gyakran nagyon nehéz, de nem lehetetlen. Ennek mikéntjét már tanfolyamon is oktatják.

 A csalások lélektani hátterében szinte mindig valamilyen jogosulatlan előny megszerzésének lehetősége áll. A csaló elhiteti áldozatával, hogy a szokásos, vagy „hivatalos” utat megkerülve lehetősége nyílik valamire. Nincs ez másként a professzionális, nemzetközi csalások szervezőinél sem. A különbség csak annyi, hogy a kísértés nagyobb, elkerülni pedig nehezebb őket.

 Minden kis és közepes vállalat rémálmai közé tartozik a hitelfelvétel. Egyszer csak megjelenik a színen egy jól öltözött úriember, és megkérdezi: miért küszködünk a hazai bankrendszer útvesztőiben, amikor külföldről is kaphatnánk kölcsönt? Természetesen olcsóbban, bírálat nélkül, hosszabb lejáratra, több toleranciával, stb. Nos, valahol itt kezdhetünk komolyabban gyanakodni – kezdi mondandóját Gulyásné dr. Csekő Katalin nemzetközi szakjogász, a WIFI Hungária Oktató és Továbbképző Intézet Vigyázat, okmánycsalás! Fiktív hitel- és lízingügyletek címmel indított képzésének vezetője. Ugyanis ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az jó eséllyel nem is az.

 Az egyik jellegzetes példa, amikor a leendő üzlet „díjaként”, a „bizalom zálogaként”, „kaucióként”, vagy bármilyen ürüggyel át kell utalni egy bizonyos összeget valahová. Természetesen ha elküldtük az összeget, a hitel folyósítása soha nem kezdődik el, a megadott telefonszámon nem jelentkezik többé senki, és kiderül, hogy a pénzintézetnél soha nem dolgozott X.Y. nevű munkatárs, hiába virít a logójuk a kapott névjegykártyán. Ez persze csak egy nagyon egyszerűsített alapeset.

 Hosszasan sorolhatnánk a különböző, kézenfekvőnek látszó lebuktatási lehetőségeket, de egy jól előkészített csalás mindegyiken átmenne. Egy-egy ilyen akció mögött nagy létszámú, jól szervezett, tőkeerős csoport állhat, akik évekig készülnek a szisztéma kidolgozásával, megfelelő kapcsolatrendszert építenek ki, magasan képzettek a nemzetközi bankpiac kérdéseiben, és így tovább. Hamis okmányokkal rengeteg embert vonnak be különböző, rendkívül kedvezőnek feltüntetett kölcsön, vagy befektetői programokba. Az ilyen látszatlehetőségekre a magyar piac különösen fogékony, mert a bankok többsége igen szigorú feltételeket támaszt, melyek a tőkeéhes magyar kis- és középvállalkozások számára eleve teljesíthetetlenek.

 A veszély tehát jelentős, és az áldozat számára az utólagos jogérvényesítés kilátástalan. Előfordulhat, hogy az áldozat nem csak azt a pénzt veszíti el, amit a csalás során kicsikartak tőle, hanem a perköltséget is anélkül, hogy érdemi eredményt, vagy jogorvoslatot nyerne.

 Mégis, hogyan védekezzünk? Első szabály a már-már mániákus óvatosság. A második, hogy nem árt ismerni a leggyakrabban használt trükköket, felismerni néhány jellegzetes valódi és hamis dokumentumot, valamint a nemzetközi banki gyakorlat néhány megkerülhetetlen elemét és eljárását – mondja Csekő Katalin WIFI tréner. Ez utóbbiak azok, amelyekről a tanfolyam használható, naprakész információt ad a résztvevőknek. Ezek az ismeretek elengedhetetlenek ahhoz, hogy valaki magabiztosan mozogjon az Európai Unió üzleti életében, és elkerülje a gyakran több tízmilliós „kellemetlen meglepetéseket”.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.