Csattogott a fém, izzott a láng a 16. Tűzzel-Vassal Fesztiválon

Ötvennél is több késes és késkészítő mester, kovács és fegyverkovács részvételével rendezték meg ma a 16. Tűzzel-Vassal Fesztivált a Rác utcai Skanzenben. A szervező Fehérvári Kézművesek Egyesületének céljai változatlanok: éltetni, megőrizni a magyar kézművességet és áthagyományozni a késes és egyéb mesterségeket a jövő számára.
2019.06.22. 11:05 |
Csattogott a fém, izzott a láng a 16. Tűzzel-Vassal Fesztiválon

Újra életre kelt a palotavárosi Skanzen, az ország minden pontjáról, valamint Ukrajnából, Csehországból és Szlovákiából is érkeztek késes kézműves mesterek a fesztiválra.

A Rác utcában  nyitott portákkal várják az érdeklődőket, ahol volt késes- és Asszonyműhely kiállítás, korabeli borbélyműhely, kovácsműhely foglalkozás, a juhászmesterség eszközeinek bemutatója, népmesepont, a különféle kézműves szakkörök kiállítása, de hallhattunk a bugylibicska eredetéről, használatáról, és a régi palotavárosi iparosok mesterségeiről. 

A szerb ortodox templom udvarán színpadi programokkal – köztük gyerekeknek szóló műsorszámokkal – és népies játékokkal, körhintával várták a betérőket. A Rác utca teljes hosszában és a templomudvarban kirakodóvásárt találtunk, ahol kizárólag kézműves termékeket kínáltak az árusok, sőt, a késesek zsűriztették is a termékeiket. 

Ágh István költő Itt a bicska, bugylibicska című versével nyitotta meg a parázs hangulatú, egész napos rendezvényt Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke a templom udvarán. Arról beszélt, hogy hajdanában a bugylibicskának nagy becsülete volt a környéken: Csákberény címerében szerepel ez az eszköz, a verekedő csákberényieket pedig bugylibicskásoknak hívták. A tréfás-verses csúfolókból az is kiderül, hogy a magyaralmásiak ezzel az eszközzel hámozták a tormát, a sörédiek pedig a békát. 
Cser-Palkovics András polgármester arról szólt, hogy nagyon jó dolog részese lenni az utcai forgatagnak. Csaknem két évtizedes hagyományról beszélhetünk a fesztivál kapcsán, és hálával tartozunk azoknak, akik a Rác utca csodáját megmentették, és napjainkban is ápolják. Élet van az utcában, a fesztivál pedig gyönyörű hagyomány, része a város rendezvényeinek. Ennek az összetartó erőnek a magját a kisebb-nagyobb közösségek adják. „Alapvetően rajtunk, embereken múlik, hogy az értékeinket hogyan őrizzük meg, és hogy tudjuk azokat hagyományként az utódainknak átadni.” – fogalmazott a polgármester. 

A megnyitó résztvevői átvonultak a Kézművesek Házához, ahol hagyományosan felszögelték a fesztiválnak emléket állító táblát a kiskapura. 

A rendezvénysorozat egész nap folytatódott a Skanzenben, majd  tűzugrással és a Sárbogárdi Csókavirág Néptánccsoport műsorával zárult.