-
Egyházzenei fesztivál a Bazilikában
November utolsó napján Székesfehérvár ad otthont a Magyarországi németek egyházzenei fesztiváljának, amelyet 26. alkalommal szerveznek meg. A Szent István-székesegyházban november 30-án, szombaton 13 és 17 óra között 22 kórust hallhat a közönség. A mintegy 400 énekes egy- és többszólamú kórusművekkel ajándékozza meg a publikumot advent első hétvégéjén, az egyházzene ünnepén.
2024.11.28. -
Egy múzeum tekintete
Százötven éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum. Ebből az apropóból nyílik majd november 30-án, szombaton délután háromkor nagyszabású kiállítás Fehérváron a Csók István Képtárban, ahol már az utolsó simításokat végzik a múzeum szakemberei.
2024.11.28. -
Egy múzeum tekintete
Soha nem látott tárgyakat is megcsodálhatnak az érdeklődők az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum november 30-án nyíló kiállításán.
2024.11.28. -
Pilinszky János Székesfehérváron
Ezúttal Pilinszky János munkássága és Székesfehérváron töltött évei adták a Nyitott könyvek beszélgetéssorozat témáját.
2024.11.28.
Csütörtökön kísérik utolsó útjára Márkus József jazz zenészt a Béla úton
Márkus József 1942. január 24-én született a Békés megyei Szeghalomban. Érettségi után geológus szeretett volna lenni, de végül Székesfehérvárra költözött, ahol rádióműszerész lett. Lelkes látogatója volt 1967-től az évente megrendezett fehérvári nemzetközi jazzfesztiváloknak és tagja volt az Építők Művelődési Házában 1970-ben megnyílt jazzklubnak is, amely 1975 végétől az akkori nevén Ifjúsági és Úttörőházban folytatta tevékenységét és ott a Székesfehérvári Jazzklub vezetőjévé választották.
Legkedvesebb hangszerével a vibrafonnal először 1977-ben találkozott majd Gayer Ferenccel (bőgő) játszottak együtt duóban. Az 1980-ban alakult "Reflexion" együttesben Márkus Józseffel egyszerre már két bőgős is játszott, Töttös László és Vörös Tamás. Utána következett a New Reflexion 1982-ben, amelyben Töttös Lászlóval (bőgő) és Körmendi Lászlóval (harsona) játszottak együtt. A Tritonus – dob nélküli jazztrió pedig 1983-ban alakult Székesfehérváron az Ifjúsági és Úttörőházban működő Jazzklub házi zenekaraként, majd az Albatross zenekara 1984. november 8-án alakult meg. 2009. június 17-én volt az utolsó fellépésük a Petőfi Mozi Pub-ban.
Márkus József rendszeresen jegyzett szakcikkeket is. Könyve igaz nem jelent meg, de az Árgus folyóiratban egy harminc oldalas írásban publikált cikket az "Interjazztől Dr. Jazzig – Szubjektív fehérvári jazztörténet" címmel. A JazzMa portálon és a Magyar Zeneművészek Szövetsége által kiadott, évente háromszor megjelenő, 1982-től 1989 végéig fennálló JAZZ magazinba is rendszeresen írt.
Nagyon büszke volt arra, hogy Székesfehérváron az egykori Ifjúsági és Úttörőházban „Székesfehérvári Jazzklub” néven működött egy rendkívül jó közösség és az Albatross Jazz & Blues Band-re, amely a Rádió Márványtermében többször is nagy sikert aratott. Márkus József 2021. augusztus 18-án hunyt el, temetése 2021. szeptember 9-én 11 órakor lesz a Béla úti temetőben.