Darts: fehérvári érmek az Ifjúsági Európa-bajnokságon

Kevesen gondolták, hogy az ifjúsági egyéni és páros magyar bajnoki cím, valamint az „Év ifjúsági játékosa” különdíj elhódítása után még tovább lehet fokozni a teljesítményt és ezen eredményeket is túl lehet szárnyalni. Nos, röviden sommázva, Czipó Viviennek mégis sikerült.A székesfehérvári Sport DC 13 éves kiválósága július 16. és 19. között a Bécsben megrendezett WDF Ifjúsági Európa-bajnokságon képviselte hazánkat és Székesfehérvárt, mégpedig nem is akárhogyan.
2014.07.23. 09:15 |
Kevesen gondolták, hogy az ifjúsági egyéni és páros magyar bajnoki cím, valamint az „Év ifjúsági játékosa” különdíj elhódítása után még tovább lehet fokozni a teljesítményt és ezen eredményeket is túl lehet szárnyalni. Nos, röviden sommázva, Czipó Viviennek mégis sikerült.A székesfehérvári Sport DC 13 éves kiválósága július 16. és 19. között a Bécsben megrendezett WDF Ifjúsági Európa-bajnokságon képviselte hazánkat és Székesfehérvárt, mégpedig nem is akárhogyan.
 
Már önmagában a válogatott tagság ténye (és az, hogy a lány válogatott élére Vivien edzője, Ziegenhám Medárd lett kinevezve) óriási megtiszteltetésnek számított, és a kapott bizalmat végül nem akármilyen eredményekkel sikerült meghálálni. Vivien nagyon elszántan készült a megmérettetésre, amelybe válogatott társa, a Kavicsos DSE üdvöskéje, Réti Ramóna is a lehető legjobban kapcsolódott be. Az Európa-bajnokságot közvetlenül megelőző versenyeken mutatott játék egyértelmű jele volt annak, hogy nagyon jól sikerült a felkészülés, és bár nem volt előzetesen semmilyen elvárás támasztva sem az egyéni, sem a páros versenyszám kapcsán, titkon mindenki reménykedett egy kiugró eredményben.
 
A július 15.-ei Bécsbe érkezés, és az aznap esti ünnepélyes megnyitót követően csütörtökön a páros versenyszámmal kezdődtek meg a küzdelmek. A versenyen a magyarokkal együtt 14 nemzet képviseltette magát, és bizony a dartsos fellegvárnak számító országok sem maradtak távol a megmérettetéstől. A lány párosok versenyében a 14 duót két 7-es csoportba sorsolták, Vivienéknek nem igazán volt szerencséjük, hiszen a címvédő angolok mellett a belga, holland, német, norvég és török kettőssel is összekerültek. Azonban, mint később kiderült, ez őket a legkevésbé sem zavarta. Kezdésnek a norvég Iselin Hauen/Madelen Fredriksen kettőssel kellett összemérni erejüket, és sima 3-0-val sikerült rögtön az első győzelmüket megszerezni. A folytatásban picit megtorpantak a hölgyek, előbb a német Lena Edge/Janina Wunderlich duótól szenvedtek 3-1-es vereséget, majd a belga Shauni Wastyn/Sarina Coenderaerts kettős tudta 3-2-re legyőzni Vivienéket. Utóbbi azért is volt különösen fájó, mert a magyar lányok már 2-0-ra is vezettek, és 10 nyilat is eldobhattak a 3-0-s győzelemért. Ebből a mentális mélypontból is volt azonban visszaút, és megindult a bravúrok sorozata. Előbb a Vera Speth/Sharon Jansen holland formációt lépték le 3-0-val, akiknek esélyük sem volt a győzelemre. Ezt követően az egyéniben és párosban is címvédő angol Casey Gallagher és a 2014-es BDO-világbajnok Lisa Ashton lánya, Danielle Ashton fémjelezte kettőst egy nagyon kiélezett csatában, 3-2 arányban sikerült legyőzniük, ezzel már biztos volt a továbbjutás a csoportból, de hogy hányadik helyen, arra az utolsó mérkőzés adta meg a választ. A török Emine Dursun/Rabia Uslu (előbbi játékos a soft szakág ifjúsági Európa-bajnoka) volt az utolsó ellenfél a csoportkörben, és egy nagyon magas színvonalú mérkőzésen 3-1-es magyar győzelem született, ezzel Vivien és Ramóna második helyen jutottak a legjobb 8 közé. A negyeddöntőben a skót Cody Hepburn/Rebecca Graham páros várta a magyar lányokat, akik nagyon meggyőző játékkal 3-0-val abszolválták a mérkőzést, bebiztosítva ezzel azt, hogy a magyar kontingens éremmel térjen haza Bécsből. Ezzel a boldog tudattal ért véget a lányoknak a csütörtöki nap, és pihenhettek rá a másnapi egyéni versenyre.
 
A WDF a tavalyi évtől eltérő szisztémát dolgozott ki a lányok egyéni versenyszámára, hiszen míg a keszthelyi versenyen 8 db 4- illetve 3-fős, addig idén 4 db 7-fős csoportban kezdődtek meg a küzdelmek. Vivien az egyik legerősebb csoportba került, hiszen a 7 játékosból vele együtt 6-an saját válogatottjuk elsőszámú játékosának minősültek. Az már biztos volt, hogy a tavalyi két csoportmeccsnél idén lényegesen többet kell majd Viviennek játszania, de hogy ezt ilyen parádésan fogja megtenni, arra talán csak legmerészebb álmainkban gondolhattunk. Az első 4 mérkőzésből 3 esetben leget sem tudott fogni az ellenfél, az ír Leah Fox, a svéd Jaqueline Alpvik és a német Lena Edge is 3-0 arányban kényszerült kapitulálni. Egyedül a harmadik mérkőzés sikerült szorosabbra, a dán Sofie J. Bendorffot döntő legben sikerült végül Viviennek legyőznie. Ez követően egy pici homokszem került a gépezetbe, ugyanis a norvég Iselin Hauen ellen egy olyan mérkőzésen veszített Vivi 3-2-re, amelyet 3-0-ra kellett volna nyernie, de sajnos akadt egy kis probléma a kiszállók értékesítésével. Az üzemzavar azonban csak átmeneti volt, az utolsó csoportmérkőzésen az orosz Lidiya Koltsova ellen – bár döntő legben, de – győzelem született, ezzel megvolt a csoportelsőség.
 
A legjobb 16 között a belga Shauni Wastyn ellen egy pillanatig nem volt kérdéses a mérkőzés végkimenetele, Vivien nagyon sima 3-0-val könyvelhette el újabb győzelmét. A negyeddöntőben összejöhetett volna a magyar rangadó, ám Réti Ramóna 3-1 arányban alulmaradt a török Emine Dursun ellenében, ezzel ő 9. helyen zárta az egyéni küzdelmeket. Ami nem sikerült Raminak, az sikerült Viviennek, aki egy parádés mérkőzésen 3-1-es győzelemmel jutott be a legjobb 4 közé. A csütörtöki nap után tehát a pénteki is egy újabb csodálatos teljesítményt hozott, szombaton Vivi két fronton is érdekelt volt.
Az Európa-bajnokság utolsó napjára már ”csak” az elődöntők és a döntők maradtak. A magyar érdekeltségű mérkőzések közül az első a lány páros elődöntő volt, amelyen Vivien és Ramóna ellenfele a Lidiya Koltsova/Anastasiia Klochek orosz duó volt. Egy nagyon erős ellenféllel szemben 0-1-ről fordítva végül 3-1-re sikerült győzedelmeskedni. A páros döntő előtt azonban még Vivienre várt az egyéni elődöntő, amelyen a későbbi győztes Robyn Byrne ellen 2-0-s hátrányból még sikerült egyenlíteni, ám a döntő leg az ír kisasszonynak sikerült jobban. A teljességhez hozzátartozik, hogy Vivien ellenfele 4 évvel volt nála idősebb, és ekkora rutinbeli különbség ellenére sem hiányzott sok a bravúrhoz. Az egyéni elődöntő után a páros döntőben is magyar-ír párosítás alakult ki, és ezúttal is az ellenfeleknek sikerült megszerezni a győzelmet. A Robyn Byrne/Leah Fox kettős jobban bírta a sorozatterhelést, a játékosok képességei alapján a 4-0-s különbség abszolút nem tekinthető reálisnak.
 
Ramóna egyéni 9. helye, Vivien egyéni 3. helye és a lányok páros 2. helye az összesített ranglistán is ezüstérmet jelentett a válogatottnak. A szép eredmények jó okot adnak a bizakodásra, hiszen ennek a kettősnek együtt még 2 évük lehet együtt a nemzetközi mezőnyben, míg Vivien még 4 megmérettetésen képviselheti nemzetünket. Amennyiben ezen a megkezdett úton halad tovább a 13 éves tehetség, biztosak lehetünk benne, hogy még a mostaniaknál is fényesebb érmekel fogja önmagát és környezetét megörvendeztetni a Sport DC Székesfehérvár tehetsége.